Bezpieczny i sprawny transport maszyn


Z wynajmem lub zakupem podnośnika zawsze wiąże się transport maszyny – w jedną lub obie strony pojazd nierzadko musi pokonać nawet kilkaset kilometrów. Choć dostarczenie zwyżki na miejsce zlecenia oraz zdanie jej po wykonanej pracy to kwestie, które można załatwić samodzielnie, wykonawcy najczęściej korzystają z usług firm sprzedających i wynajmujących zwyżki. W końcu transport ciężkich maszyn takich jak podnośnik wymaga nie tylko odpowiedniego sprzętu, ale także doświadczenia – tutaj liczy się czas i zachowanie odpowiednich środków bezpieczeństwa. Na czym polega sprawny i bezpieczny transport podnośników i co warto wiedzieć o tym procesie?

Jak wygląda transport podnośników?

Być może przyjdzie ci skorzystać z usług firmy, która oprócz samej maszyny wynajmuje również operatora. W wielu takich przypadkach na miejscu zlecenia operator zjawi się z podnośnikiem koszowym zamontowanym na samochodzie do 3,5 tony. Taki pojazd może swobodnie poruszać po drogach, a samo „dostarczenie” maszyny na miejsce polega po prostu na dojechaniu pojazdem pod ustalony adres. Większość podestów ruchomych musi jednak zostać przetransportowana przy użyciu lawety lub innego pojazdu o większej ładowności. Transport podnośników w tym wypadku będzie więc wiązał się z zaplanowaniem terminów oraz okoliczności dostarczenia i odbioru maszyny, a także załatwieniem odpowiednich formalności.

transport_maszyn

Transport maszyn ciężkich – co warto wiedzieć?

Już na etapie planowania wynajmu lub zakupu podnośnika warto upewnić się, że firma, z którą zamierzamy współpracować oferuje również transport maszyny. Jeśli tak, sprawa jest dość prosta – wystarczy sprawdzić poniższe kwestie, a następnie skonsultować je z przedstawicielami firmy.

  • Czy na miejsce zlecenia można wjechać większym pojazdem, czy też może okoliczności wymagają użycia mniejszego, którym łatwiej będzie manewrować?
  • Czy podłoże na miejscu rozładunku maszyny to grunt utwardzony, czy też nie?

Jeśli firma nie zapewnia transportu, pozostaje nam skorzystać z usług zewnętrznego pośrednika – jednego z wielu prywatnych przedsiębiorstw, które oferują transport ciężkich maszyn. Ostatnia możliwość zakłada samodzielne przetransportowanie podnośnika, jednak w przypadku jednorazowego transportu opcja ta z pewnością okaże się najmniej opłacalna.

Samodzielny transport podnośników

Samodzielne rozwiązanie kwestii transportu podnośnika jest oczywiście możliwe, jednak należy pamiętać, że należy spełnić określone warunki. Niezbędny będzie samochód o odpowiedniej ładowności lub autolaweta, najazdy umożliwiające wjazd maszyny na pojazd transportujący oraz wciągarkę elektryczną w przypadku niektórych podnośników, a także aktualne ubezpieczenie OCP, czyli specjalną polisę dedykowaną profesjonalnym przewoźnikom. Spełnienie wszystkich warunków na potrzebę transportu jednorazowo wynajętego podnośnika najpewniej okaże się nieopłacalne. Jeśli jednak jesteś właścicielem kilku maszyn i transport podnośników to jeden z tematów, którymi zajmujesz się na co dzień, z pewnością będziesz zainteresowany jak największą niezależnością w tym zakresie.

Dostarczenie zwyżki na miejsce zlecenia

Termin rozpoczęcia zlecenia zbliża się wielkimi krokami – jak będzie wyglądać dostarczenie zwyżki pod ustalony wcześniej adres? Dostawca pojazdu po dojechaniu na miejsce o ustalonej porze przystąpi do rozładunku podnośnika. Kolejną standardową procedurą będzie dokładne sprawdzenie stanu technicznego pojazdu, wpisanie konkretnych informacji w formularz zdawczo-odbiorczy w dwóch egzemplarzach i dokonanie dokumentacji zdjęciowej. Na co dostawca maszyny zazwyczaj zwraca szczególną uwagę?

  • działanie wszystkich funkcji podnośnika,
  • stan paliwa lub naładowania akumulatora,
  • stan ogumienia,
  • ogólny stan wizualny (zarysowania, wgniecenia itp.).

To rutynowe postępowanie ma oczywiście na celu zabezpieczenie obu stron umowy przed dodatkowymi kosztami, a w sytuacji wystąpienia szkody możliwość szybkiego ustalenia, kto ponosi za nią odpowiedzialność. Następnie dostawca maszyny powinien udzielić operatorowi niezbędnych informacji praktycznych dotyczących obsługi konkretnego podnośnika i wreszcie potwierdzić czas i okoliczności odbioru pojazdu.

sprawny_transport_maszyn

Odbiór podnośnika

Zakończyłeś realizację danego zlecenia? Czas na zdanie maszyny! W trakcie jej użytkowania powinieneś pamiętać, że wszystkie poważniejsze usterki lub awarie należy zgłaszać od razu. Zanim potwierdzisz dostawcy, że jesteś gotowy na przekazanie pojazdu po zakończeniu pracy, upewnij się, że jest on w takim samym stanie, w jakim zastałeś go przy odbiorze. Uzupełnij paliwo lub naładuj akumulator, posprzątaj po sobie i umieść maszynę w dogodnym do odbioru miejscu. Dostawca zjawi się na miejscu w ustalonym czasie, ponownie sprawdzi stan techniczny podnośnika i załaduje go na lawetę.

Skontaktuj się z nami!

Bezpieczeństwo i efektywność w zakresie transportu ciężkich maszyn to nie tylko ostrożna i przepisowa jazda kierowców. Znając poszczególne procedury, trzymając się odgórnie ustalonych zasad i terminów czy informując dostawców o ewentualnych opóźnieniach i usterkach, jako osoba regularnie wynajmująca podnośnik, masz na tę kwestię realny wpływ. Jesteś zainteresowany kupnem lub wynajmem podnośnika? Masz pytania dotyczące transportu maszyny na miejsce twojego zlecenia? Specjaliści Gutlift są do twojej dyspozycji. Skontaktuj się z nami telefonicznie, mailowo lub poprzez formularz zgłoszeniowy dostępny na naszej stronie internetowej.


Zobacz podobne

Jak zadbać o bezpieczeństwo pracy w pobliżu instalacji elektrycznej?

Jak zadbać o bezpieczeństwo pracy w pobliżu instalacji elektrycznej?

Instalacje elektryczne należą do sieci niebezpiecznych bez względu na ich lokalizację i napięcie. Szczególnie w warunkach budowy należy zwrócić większą uwagę podczas prac prowadzonych w pobliżu instalacji. Kiedy trzeba zachować wyjątkowe środki ostrożności? Jak wyglądają prace wysokościowe w pobliżu instalacji elektrycznej?


powrót do listy