Instrukcja stanowiskowa – czemu służy i co powinna zawierać?
Pracodawca jest zobowiązany przekazać każdemu pracownikowi wskazówki dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy na konkretnym stanowisku. Oprócz odpowiedniego szkolenia BHP znaczenie ma tutaj instrukcja stanowiskowa, która szczegółowo opisuje poprawne okoliczności, w jakich powinna odbywać się praca. To oczywiście wymóg formalny, ale przede wszystkim możliwość zwiększenia bezpieczeństwa w miejscu pracy. Co powinna zawierać instrukcja stanowiskowa i gdzie jej szukać?
Czemu służy instrukcja stanowiskowa?
Instrukcja stanowiskowa to świetny przykład odgórnego dbania o bezpieczeństwo na każdym stopniu. Wiedząc, że praca przy użyciu podnośnika wiąże się niebezpieczeństwem, wyobraź sobie miejsce pracy, w którym tylko część pracowników – w tym operatorów podnośników – jest świadoma tych zagrożeń i wie, jak powinna przebiegać ich codzienna praca, by zminimalizować ryzyko ich wystąpienia. W takim środowisku bardzo łatwo o wypadek. To z kolei poważne niebezpieczeństwo dla tego, kto go spowodował, ale też dla wszystkich osób postronnych, samego obiektu a także – w szerszej perspektywie – znaczne straty finansowe dla zakładu pracy.
Opracowanie dokładnej instrukcji stanowiskowej dla każdego miejsca pracy ma zapobiec takim sytuacjom: to szczegółowy i czytelny zbiór zasad dotyczących bezpiecznego wykonywania pracy na konkretnym stanowisku. Dzięki niemu każdy pracownik z osobna powinien wiedzieć, jak wykonywać swoje obowiązki bezpiecznie, co minimalizuje ryzyko wystąpienia zagrożenia. Jak jednak pracodawca może egzekwować zapoznanie się z instrukcją stanowiskową?
Wymogi prawne
Dokumentem, który stanowi podstawę prawną do stosowania instrukcji stanowiskowych jest Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 roku w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U.03.169.1650). To tutaj znajdziemy zapisy, według których pracodawca jest zobowiązany zapewnić pracownikom stały dostęp do aktualnych instrukcji bezpieczeństwa i higieny pracy na danym stanowisku. Warto pamiętać, że pracownik z kolei powinien pisemnie potwierdzić zapoznanie się z nimi, co wynika z art. 2374 § 3 Kodeksu Pracy.
Instrukcja stanowiskowa a instrukcja BHP: czy to to samo?
Instrukcja stanowiskowa często bywa zrównywana z przepisami BHP. Te dwa terminy faktycznie są pokrewne, obydwa dotyczą w końcu przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Różnią się jednak zakresem znaczenia oraz konkretnym zastosowaniem w praktyce.
-
Instrukcja BHP
Pojęcie dużo szersze od instrukcji stanowiskowej; swoim zakresem obejmuje nie tylko instrukcje stanowiskowe, ale także wskazówki dotyczące poprawnej obsługi maszyn i urządzeń, instrukcje udzielania pierwszej pomocy w razie wypadku, zalecenia związane ze stosowaniem środków ochrony indywidualnej, wytyczne dotyczące bezpiecznego obchodzenia się z czynnikami chemicznymi stwarzającymi zagrożenie i wiele innych.
-
Instrukcja stanowiskowa
Instrukcja stanowiskowa to dużo bardziej szczegółowy dokument; zawiera komplet informacji dotyczących postępowania na konkretnym stanowisku, co umożliwia wykonywanie codziennej pracy zgodnie z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i higieny.
Instrukcja stanowiskowa – co powinna zawierać?
Instrukcja stanowiskowa wchodząca w skład instrukcji BHP powinna być napisana w jak najbardziej czytelny i zrozumiały sposób. Choć oczywiście liczy się tutaj dostosowanie do konkretnego stanowiska pracy, kluczowe informacje powinny znaleźć się w każdej instrukcji, niezależnie od stanowiska.
Co powinna zawierać instrukcja stanowiskowa? |
|
Gdzie szukać instrukcji stanowiskowej?
By spełniała swoją funkcję, instrukcja stanowiskowa powinna nie tylko być napisana w czytelny sposób, ale przede wszystkim znajdować się w łatwo zauważalnym miejscu, bezpośrednio przy danym stanowisku pracy. Jeśli z kolei to jest ruchome, jak chociażby w przypadku podestu przejezdnego, warto by taka instrukcja była umieszczona w kilku miejscach, w tym bezpośrednio w miejscu, w którym operator spędza przy pracy większość czasu. W przeciwnym razie instrukcja stanowiskowa nie będzie spełniać swojej funkcji.
Instrukcja stanowiskowa jako element BHP
Podesty przejezdne różnego rodzaju wykorzystuje się w wielu branżach: od budowlanej, przez magazynową, ogrodniczą, aż po rozmaite prace wysokościowe, montażowe, porządkowe, konserwatorskie i wiele innych. We wszystkich tych sytuacjach instrukcja stanowiskowa to istotny element przepisów BHP: oprócz przestrzegania oczywistych kwestii formalnych dla bezpieczeństwa wszystkich pracowników warto zadbać o to, by była przejrzysta i czytelna dla osób na wszystkich stanowiskach. Jeśli z kolei potrzebujesz informacji dotyczących kupna lub długoterminowego wynajmu podnośnika dowolnego rodzaju, doradcy Gutlift pozostają do twojej dyspozycji – skontaktuj się z nami.
Zobacz podobne
Lekki podnośnik koszowy – 6 zalet maszyny niższej wagi
Podnośnik to maszyna, która z reguły kojarzy nam się nie tylko ze sporą wysokością, ale także znaczną wagą. Urządzenie, która pozwala wznieść się operatorowi kilkadziesiąt metrów nad ziemię musi przecież ważyć swoje! Czy jednak faktycznie tak jest? Kompaktowy i lekki podnośnik koszowy to doskonała alternatywa dla takich odpowiedników. Przekonaj się, jakie są zalety lekkich podnośników koszowych!