Transport podnośników – uprawnienia, wymagania
Osoby świadczące usługi z wykorzystaniem podnośników koszowych muszą posiadać nie tylko odpowiednie uprawnienia do ich obsługi, ale również przetransportować maszynę do miejsca, w którym realizowane będzie dane zlecenie. W jaki sposób można to zrobić? Jaką kategorię prawa jazdy należy posiadać? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w poniższym artykule.
W jaki sposób przewozić podnośnik koszowy?
Chcąc przemieszczać się z podnośnikiem koszowym (np. w celu świadczenia usług lub transportując go do siedziby firmy), należy posiadać pojazd, który umożliwi przetransportowanie maszyny do miejsca, w którym będzie ona wykorzystywana. Jakie wymagania musi on spełniać? Otóż istotne jest w tym przypadku to, by dany środek transportu był dopasowany do masy oraz wymiarów konkretnego podnośnika koszowego. W praktyce zatem tego typu maszyny można przewozić nie tylko ciężarówką, ale także autolawetą czy samochodem osobowym z przyczepką lub lawetą.
Jak dobrać środek transportu do danego typu podnośnika koszowego? Otóż uwzględnić w tym przypadku należy nie tylko ciężar oraz wymiary maszyny, ale również jej typ. Przykładowo podnośniki samojezdne lub gąsienicowe można wygodnie przewozić autolawetą lub samochodem ciągnącym lawetę. Wygodę zapewniają w tym przypadku najazdy, które umożliwiają szybki i bezpieczny załadunek i rozładunek podnośnika. W przypadku podnośników na przyczepach do transportu wystarczy natomiast wyłącznie samo auto wyposażone w hak holowniczy.
Więcej o bezpiecznym i sprawnym transporcie maszyn dowiesz się z naszego artykułu Bezpieczny i sprawny transport maszyn.
Uprawnienia wymagane do transportu podnośników
Mając świadomość tego, że podnośniki koszowe można transportować na różne sposoby, warto wiedzieć również to, jakie uprawnienia są do tego niezbędne. W praktyce ich rodzaj uzależniony jest od typu pojazdu, który będzie wykorzystywany do przetransportowania maszyny. W związku z tym warto pamiętać o tym, że:
- prawo jazdy kat. B pozwala kierować pojazdem osobowym z doczepiona przyczepą lekką, czyli taką, której dopuszczalna masa całkowita (DMC) nie przekracza 750 kg w sytuacji, gdy łączna masa samochodu, przyczepy oraz jej załadunku nie przekracza 4250 kg. Na tej podstawie można transportować zatem lekkie podnośniki na przyczepach;
- posiadając wyłącznie prawo jazdy kat. B, można holować przyczepę o DMC powyżej 750 kg, jednak dopuszczalna masa całkowita zespołu pojazdów nie może przekraczać wówczas 3,5 t. W praktyce pozwala to samochodem osobowym transportować podnośniki koszowe na przyczepie, których masa przekracza 750 kg, np. maszyny ważące 1200 czy nawet 1400 kg. Ważne jest wówczas to, by łączna DMC pojazdu i przyczepy (podnośnika) nie przekraczała 3,5 t;
- do kierowania samochodem osobowym o DMC poniżej 3,5 t oraz ciągnięcia przyczepy powyżej 750 kg, w sytuacji, gdy DMC całego zestawu przekracza 3,5 t, uprawnia prawo jazdy kat. B z kodem 96 (chcąc go uzyskać, należy zdać egzamin praktyczny). DMC całego zestawu nie może przekraczać jednak 4,25 t. Poza tym masa przyczepy nie może być wówczas niż całkowita masa pojazdu. Posiadając takie uprawnienia, można transportować zatem nie tylko cięższe podnośniki na przyczepach, ale również lekkie podnośniki samojezdne czy gąsienicowe;
- mając prawo jazdy kat. B+E, można samochodem osobowym ciągnąć przyczepy powyżej 750 kg, w sytuacji, gdy DMC całego zestawu przekracza 3,5. W efekcie transportować można wszystkie podnośniki na przyczepach oraz te podnośniki gąsienicowe i samojezdne, których masa odpowiada ładowności danej przyczepy czy lawety;
- prawo jazdy kat. C pozwala transportować podnośniki, kierując samochodem ciężarowym (o DMC powyżej 3,5 t), a w przypadku dołączenia do niego przyczepy wymagane jest posiadanie prawa jazdy kat. C+E. Uprawnienia te pozwalają zatem przewozić podnośniki każdego typu niezależnie od ich masy.
Podsumowując, należy stwierdzić, że do transportu podnośnika koszowego wymagany jest zarówno odpowiedni pojazd, jak i właściwe prawo jazdy. Warto o tym pamiętać, chcąc kupić tego typu maszynę i przemieszczać się z nią po drogach publicznych.