Czym jest resurs i jak się go oblicza?


Aby maszyna budowlana mogła dobrze spełniać swoje zadania, musi być przede wszystkim sprawna. Do określenia jej okresu przydatności, a co za tym idzie bezpieczeństwa, służy resurs. Na czym polega? Jakie informacje są potrzebne, aby go obliczyć? Poniżej znajdziecie przydatne informacje na ten temat.

Czym jest resurs?

Z francuskiego ressource to inaczej okres zdolności użytkowej, czas eksploatacji urządzenia. W tym czasie mamy zagwarantowane bezpieczeństwo oraz sprawność danego urządzenia. Resurs jest wyrażony w określonych jednostkach. Przykładowo dla pojazdów lądowych jest to liczba przejechanych kilometrów.

Aktualnie, w myśl obowiązujących przepisów, wszystkie urządzenia transportu bliskiego muszą mieć obliczony resurs. To parametry graniczne, które wykorzystuje się do oceny oraz identyfikacji stanu technicznego pojazdu. Resurs maszyny ustala czas eksploatacji urządzenia w odpowiednich jednostkach pomiarowych, co pozwala zagwarantować bezpieczeństwo oraz sprawność użytkowania maszyn. Resurs UTB dotyczy różnego typu urządzeń, w tym podestów ruchomych, ładowarek teleskopowych oraz wózków widłowych.

Resurs musi zostać obowiązkowo przeprowadzony dla maszyn używanych, czyli powyżej jednego roku eksploatacji. Zanim inspektorzy Urzędu Technicznego wykonają okresowy przegląd maszyny oraz dopuszczą go do użytkowania, konieczne jest przeprowadzenie właśnie resursu. Szczegółowe informacje na ten temat znajdują się w Rozporządzeniu Ministra Przedsiębiorczości i Technologii z dnia 30 października 2018 roku w sprawie warunków technicznych dozoru technicznego w zakresie eksploatacji, napraw i modernizacji urządzeń transportu bliskiego.

Czym jest resurs

Po co potrzebny jest resurs?

Każda maszyna, czy to do pracy na wysokości, czy inna, ma pewien okres eksploatacji. Gdy mówimy o podestach ruchomych oraz wózkach widłowych zużycie jest spowodowane przetwarzaniem energii w pracę mechaniczną i wzajemnie oddziałujących na siebie sił. Nie ma takich maszyn, które można byłoby używać bez końca, zachowując pełne bezpieczeństwo. Właśnie dlatego resurs jest potrzebny, by zapewnić bezpieczeństwo operatorom.

Kto odpowiada za określenie stopnia resursu?

Obowiązek ten spoczywa na firmie/osobie, która korzysta z maszyny. Osoba eksploatująca maszynę odpowiada za ocenę stanu technicznego lub zleca jej przeprowadzenie innej osobie, która ma wiedzę na temat konserwacji maszyn, ich specyfiki oraz warunków eksploatacji. Każdy, kto obsługuje urządzenia transportu publicznego ma obowiązek gromadzić pełną dokumentację dotyczącą wykorzystania resursu urządzenia. Jest to niezbędne do odbioru maszyny w trakcie corocznego przeglądu przeprowadzonego przez Urząd Dozoru Technicznego. Inspektor może poprosić o okazanie takiej dokumentacji do wglądu.

Parametry w czasie obliczania resursu

Określa je szczegółowo ustawodawca. W przypadku podestów ruchomych czy ładowarek teleskopowych ważne są określone parametry, które wyszczególniliśmy na grafice poniżej.

Czym jest resurs

Kiedy maszyny tracą przydatność do pracy?

Producenci zazwyczaj nie określają ściśle żywotności swoich urządzeń. Zależy ona bowiem nie tylko od liczby lat pracy urządzenia, ale przede wszystkim od intensywności jego eksploatacji. Dużo zależy też od modelu maszyny. Kolejny ważny czynnik, na który trzeba zwrócić uwagę to warunki pracy. Przykładowo wózek widłowy, który jest wykorzystywany często w trudnych warunkach, będzie wymagał wymiany nieco szybciej.

Resurs w naszej firmie

W firmie Gutlift oferujemy nie tylko sprzedaż i wynajem podnośników nowych i używanych, ale także resurs, serwis i remont podestów ruchomych i wiele innych usług. Zapewniamy oryginalne części zamienne od producenta, nadzór konserwatorski oraz asystę przy odbiorach UDT.

Sprawdź naszą ofertę:

Czym jest resurs


Zobacz podobne

Na co zwrócić uwagę, wynajmując podnośnik elektryczny z wypożyczalni?

Na co zwrócić uwagę, wynajmując podnośnik elektryczny z wypożyczalni?

Jednym z wielu sposobów na wykonanie konkretnej pracy na wysokości jest skorzystanie z podestu ruchomego. Jak wiadomo zwyżka zwyżce nierówna, a powodzenie w wykonaniu zlecenia zależy nie tylko od doświadczenia i umiejętności pracowników, ale także od odpowiedniego dobrania niezbędnego sprzętu już na etapie wyceny projektu. Takie elementy jak maksymalny udźwig czy wysokość robocza to tylko niektóre aspekty, na które należy zwrócić uwagę przy doborze podestu. W wielu sytuacjach podnośnik spalinowy po prostu się nie sprawdzi – rzućmy więc okiem na podnośnik elektryczny!

Prawidłowa eksploatacja i bezpieczeństwo na podestach ruchomych – najważniejsze wskazówki i oznaczenia

Prawidłowa eksploatacja i bezpieczeństwo na podestach ruchomych – najważniejsze wskazówki i oznaczenia

Podesty ruchome znajdują zastosowanie w wielu branżach. Jako sprzęt mający na celu transport ludzi i towarów na stanowiska pracy, usprawniają różnorodne działania chociażby w budownictwie, przykładowo przy montażu czy remoncie elementów różnych konstrukcji (mostów, wiaduktów czy budynków). Są wręcz niezastąpione w trakcie wykonywania prac na wysokości. W tym wpisie przyjrzymy się bliżej tematowi eksploatacji podestów ruchomych i udzielimy kilku wskazówek, które pozwalają na bezpieczne i długie użytkowanie maszyn.


powrót do listy