Na co zwrócić uwagę, wynajmując podnośnik elektryczny z wypożyczalni?


Jednym z wielu sposobów na wykonanie konkretnej pracy na wysokości jest skorzystanie z podestu ruchomego. Jak wiadomo zwyżka zwyżce nierówna, a powodzenie w wykonaniu zlecenia zależy nie tylko od doświadczenia i umiejętności pracowników, ale także od odpowiedniego dobrania niezbędnego sprzętu już na etapie wyceny projektu. Takie elementy jak maksymalny udźwig czy wysokość robocza to tylko niektóre aspekty, na które należy zwrócić uwagę przy doborze podestu. W wielu sytuacjach podnośnik spalinowy po prostu się nie sprawdzi – rzućmy więc okiem na podnośnik elektryczny!

Kiedy użyć podnośnika elektrycznego?

Podesty ruchome o napędzie spalinowym charakteryzują się dużą mocą silnika, dlatego też najlepiej nadają się do wykonywania ciężkich prac. Spory udźwig nominalny oraz łatwość w przemieszczaniu się po trudnym, nierzadko nieutwardzonym podłożu to główne powody, dla których bardzo często wykonawcy zlecenia stawiają na podesty spalinowe. Największymi minusami tego rodzaju maszyn są jednak przede wszystkim duża emisja spalin oraz hałas. Jeśli więc jako zleceniobiorcy mamy do wykonania pracę wewnątrz budynku, gdzie emitowanie spalin nie wchodzi w grę, lub też z różnych przyczyn zależy nam na ograniczeniu hałasu podczas pracy, elektryczny podnośnik to najlepszy pomysł. Jakie inne czynniki czynią z zasilania elektrycznego tak korzystne, a czasami wręcz jedyne możliwe rozwiązanie?

Zalety zasilania elektrycznego

Pamiętajmy, że zakup podnośnika to zazwyczaj spory wydatek, dlatego też najczęściej zleceniobiorcy decydują się na wynajem zwyżek. W zależności od firmy zarówno spalinowe, jak i elektryczne podnośniki na wynajem zazwyczaj dostępne są od ręki. Jeśli więc jako wykonawca potrzebujesz skorzystać ze zwyżki okazjonalnie i nie zamierzasz traktować kupna maszyny jako potencjalnej inwestycji w rozwój firmy, jednorazowy wynajem to zdecydowanie najlepsza opcja.

Jak wybrać podnośnik elektryczny z wypożyczalni?

Koszt wynajmu podnośnika warto znać już na etapie wstępnej wyceny konkretnego zlecenia. Wydatek związany z wypożyczeniem takiej maszyny w wersji elektrycznej może różnić się od ceny wynajęcia jej spalinowego odpowiednika – zależy bowiem nie tylko od czasu, na jaki planujemy wynająć podnośnik, ale także od jego parametrów technicznych. Na co więc zwrócić uwagę przy wypożyczaniu podnośnika elektrycznego?

  • Rodzaj podnośnika

    Każde konkretne zadanie na wysokości może wymagać użycia innego rodzaju podestu ruchomego. O ile w niektórych przypadkach niezbędny okaże się wynajem podnośnika teleskopowego, kiedy indziej wystarczy wypożyczenie niewielkiej zwyżki nożycowej.

  • Gabaryty podestu

    Waga i wymiary maszyny w pozycji złożonej i rozłożonej to informacje podstawowe. Bez nich niemożliwe jest oszacowanie, czy podnośnik zmieści się w konkretnym pomieszczeniu lub przejściu oraz czy trwale nie uszkodzi nawierzchni.

  • Wysięg górny i boczny

    Parametry te to maksymalna wysokość, na jaką można unieść kosz względem podłoża oraz odległość, na jaką można go przesunąć względem głównej osi pojazdu. To kluczowe informacje umożliwiające ocenienie, czy dany model maszyny wystarczy, by wykonać dane zlecenie.

    Wysięg górny i boczny podnośnika
  • Czas pracy maszyny

    W zależności od intensywności pracy czas użytkowania podnośnika elektrycznego wynosi od kilku do kilkunastu godzin. Po tym czasie należy naładować maszynę zgodnie z zaleceniami, pamiętając, że używanie podestu w trakcie jego ładowania jest niedozwolone.

  • Maksymalny udźwig

    Ten parametr informuje nas, jak duży ciężar konkretny podnośnik jest w stanie przewieźć z miejsca na miejsce. Zanim jako zleceniobiorcy zdecydujemy się na wynajem konkretnej zwyżki, warto oszacować maksymalny ciężar ładunku, jaki zamierzamy przenieść, uwzględniając zarówno wagę pracowników, jak i narzędzi oraz niezbędnych materiałów.

  • Wymiary platformy roboczej

    Większa platforma robocza czyli kosz podnośnika, w którym mieszczą się pracownicy oraz narzędzia to w wielu przypadkach krótszy czas całkowitego wykonania zlecenia.Więcej miejsca w koszu to większa swoboda ruchów podczas pracy oraz większy zakres ruchów bez zmiany miejsca maszyny.

  • Cena wynajmu

    Koszt wynajmu zwyżki to w wielu przypadkach czynnik decydujący. Koszty wynajmu podnośnika spalinowego i elektrycznego z pewnością będą się od siebie różnić. Warto oczywiście porównać oferty firm w interesującym nas zakresie, pamiętajmy jednak, że nie warto oszczędzać na bezpieczeństwie. Zwróćmy więc uwagę, czy dany podnośnik jest w dobrym stanie technicznym oraz czy jest regularnie serwisowany.

  • Dostawa i serwis maszyny

    Ostatnią istotną kwestią jest dostarczenie maszyny na miejsce realizowania zlecenia oraz regularny serwis. Najczęściej firma dystrybuująca oferuje wynajem zwyżek wraz z ich transportem, niektóre firmy jednak doliczają za taką usługę dodatkową kwotę. Ustalenie tej kwestii jeszcze przed wynajęciem pozwoli skupić się na pracy i uniknąć nieporozumień. Regularny i udokumentowany serwis maszyn to z kolei gwarancja ich prawidłowego funkcjonowania, co przekłada się na nasze bezpieczeństwo.


Zobacz podobne

Niftylink – poznaj narzędzie Niftylift dla optymalizacji floty

Niftylink – poznaj narzędzie Niftylift dla optymalizacji floty

Drobne usterki i poważniejsze awarie podnośników to zmora nie tylko samych operatorów maszyn, ale przede wszystkim osób zarządzających flotą pojazdów. Zdalna kontrola podestów przejezdnych, wykrywanie bieżących usterek i szybkie diagnozowanie problemów technicznych na odległość od jakiegoś czasu są jednak możliwe dzięki innowacyjnemu oprogramowaniu brytyjskiego producenta maszyn Niftylift. Czym jest i jak działa Niftylink?

Technologia hybrydowa w podnośnikach - poznaj zalety

Technologia hybrydowa w podnośnikach - poznaj zalety

Rosnące wymagania współczesnego przemysłu zmuszają do poszukiwania nowych rozwiązań. W dziedzinie napędów maszyn budowlanych jednym z ciekawszych jest nowoczesna technologia hybrydowa wykorzystywana do ich zasilania. Opracowany przez firmę NiftyLift system równoległego zasilania hybrydowego w podnośnikach daje ogromne możliwości przy ich użytkowaniu. W czym tkwi sekret napędów hybrydowych w podnośnikach i czy wart jest uwagi?

Dofinansowanie ZUS na zakup maszyny – co warto wiedzieć?

Dofinansowanie ZUS na zakup maszyny – co warto wiedzieć?

Solidne maszyny do prac wysokościowych poprawiają nie tylko komfort pracy, ale także jej bezpieczeństwo. Jeśli zakup maszyny motywowany jest potrzebą poprawy bezpieczeństwa w firmie, można uzyskać na ten cel dotacje ZUS. Na zakup podnośników, zwyżek i podestów ruchomych można otrzymać zwrot na poziomie nawet do 80% ich wartości.

Czym jest resurs i jak się go oblicza?

Czym jest resurs i jak się go oblicza?

Aby maszyna budowlana mogła dobrze spełniać swoje zadania, musi być przede wszystkim sprawna. Do określenia jej okresu przydatności, a co za tym idzie bezpieczeństwa, służy resurs. Na czym polega? Jakie informacje są potrzebne, aby go obliczyć? Poniżej znajdziecie przydatne informacje na ten temat.

BHP w pracy na wysokości z wykorzystaniem podnośników – checklista

BHP w pracy na wysokości z wykorzystaniem podnośników – checklista

Na placu budowy czy też innych miejscach, w których odbywa się praca na wysokości, występują różnego typu zagrożenia, które trzeba w miarę możliwości szybko zidentyfikować, zanim jeszcze ktokolwiek znajdzie się na ruchomym podeście. O jakich ważnych zasadach bezpieczeństwa trzeba pamiętać? Zachęcamy do czytania dalej!

Kupić czy wypożyczyć podnośnik – poznaj wady i zalety obu rozwiązań

Kupić czy wypożyczyć podnośnik – poznaj wady i zalety obu rozwiązań

Wykonywanie prac na wysokości czy zadań magazynowych jest znacznie łatwiejsze dzięki wykorzystaniu podnośników. To wiemy. Pytanie, czy warto inwestować w ich zakup, czy może jednak korzystniej będzie wynająć podnośnik. Przyjrzyjmy się obu możliwościom i spróbujmy realnie ocenić, które rozwiązanie będzie bardziej dopasowane do naszych potrzeb.


powrót do listy