Wszystko, co warto wiedzieć o umowie wynajmu maszyny


Podstawowym dokumentem poświadczającym wypożyczenie podnośnika jest umowa najmu maszyny. Niezależnie więc od tego, czy jako wykonawca wynajmujesz zwyżki regularnie, czy też z różnych przyczyn zdarza się to okazjonalnie, dokument ten nie powinien być ci obcy. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę w branży, polecamy zainteresować się, co warto wiedzieć o umowie najmu maszyny, by w przyszłości uniknąć nieprzyjemności i usprawnić kwestie formalne.

Podnośnik a sprzęt budowlany!

Na wstępie należy powiedzieć, że umowa na wynajem zwyżki, niezależnie od jej rodzaju oraz poszczególnych parametrów, to nic innego jak umowa na wynajem sprzętu budowlanego. Podobny dokument zazwyczaj podpisuje się przy wynajmie innych sprzętów, takich jak chociażby koparki, spycharki, dźwigi czy pomniejsze narzędzia, np. piły tarczowe, wiertarki lub młoty udarowe. Kontaktując się więc z profesjonalną firmą wynajmującą podnośniki, nie zdziwmy się, jeśli po wstępnym ustaleniu warunków najmu dostaniemy do podpisania standardowy, schematyczny dokument. Podnośnik to jeden z wielu rodzajów sprzętu budowlanego.

umowa-wynajmu-maszyny

Umowa wynajmu maszyny – treść

Dokument, który podpisujemy podczas wypożyczania maszyny stanowi pisemne poświadczenie współpracy, przedstawia również jej warunki dla obu stron. Co to oznacza w praktyce? W umowie najmu maszyny znajdziemy informacje, która strona pokrywa koszty transportu zwyżki lub też do kogo zgłosić się w przypadku awarii maszyny. Jak widać, dokument zawiera nie tylko dane najemcy, ale także zatwierdzone warunki kooperacji. Co więc powinno się znaleźć w solidnej umowie najmu maszyny takiej jak podnośnik?

  • Dane podmiotu najmującego

    Kompletne dane osobowe osoby reprezentującej firmę lub spółkę wynajmującą maszynę. Bez tych informacji żadna umowa nie będzie ważna w świetle prawa.

  • Przedmiot najmu

    Informacje dotyczące wynajmowanego sprzętu – w tym przypadku podnośnika. Tutaj powinien się znaleźć opis techniczny zwyżki, jej dokładne parametry, numer seryjny, stan techniczny.

  • Dane osoby kontaktowej

    Najczęściej będą to dane osobowe operatora podnośnika, który odbierze maszynę na miejscu, będzie jej używał podczas realizacji zlecenia oraz po zakończeniu przekaże sprzęt osobie transportującej.

  • Koszt wynajmu

    Cena, którą najmujący zobowiązuje się zapłacić w zamian za wypożyczenie maszyny. Koszt najmu oczywiście nie jest stały, ponieważ zależy m.in. od typu wypożyczanej zwyżki, okresu wynajmu oraz dostępności konkretnego podnośnika w oddziale.

  • Adres dostawy

    Będzie to najczęściej adres realizacji konkretnego zlecenia. Firma dostarczy maszynę pod wskazany adres i przekaże kluczyki odpowiedniemu pracownikowi.

  • Data i godzina rozpoczęcia

    Moment dostarczenia sprzętu pod wskazany adres, przekazania kluczyków operatorowi i tym samym rozpoczęcia najmu maszyny.

  • Planowana data zakończenia najmu

    Szacowany termin oddania maszyny. Z różnych przyczyn rzeczywista data zakończenia najmu często ulega zmianie w trakcie realizacji zlecenia, dlatego też przed faktem należy potwierdzić datę odbioru.

  • Koszt transportu i kaucja

    Transport podnośnika to usługa dodatkowo płatna; w tym miejscu znajdą się informacje dotyczące kosztu za przewóz zwyżki oraz kaucji zwrotnej, jeśli takowa jest wymagana w konkretnej firmie.

  • Polisa ubezpieczeniowa

    Wszelkie niezbędne informacje dotyczące polisy ubezpieczeniowej obejmującej dany podnośnik oraz kontakt do ubezpieczyciela.

  • Data płatności

    Ostateczny termin, w którym najmujący zobowiązuje się uiścić opłatę za wynajem zwyżki.

  • Informacje dodatkowe

    Wszelkie pozostałe ustalenia i uwagi dotyczące współpracy w konkretnym przypadku; opisujące zarówno sam przedmiot najmu, jak i nietypowy przebieg przekazania sprzętu lub jego użytkowania.

Ile czasu obejmuje umowa wynajmu sprzętu budowlanego?

Czas trwania umowy może być różny i najczęściej będzie zależeć od wymagań klienta oraz możliwości firmy wynajmującej. Jeśli współpraca w konkretnym przypadku zostanie ustalona na okres krótszy niż 12 miesięcy, mówi się o wynajmie krótkoterminowym. Jeśli z kolei najmujący jest zainteresowany wypożyczeniem zwyżki na okres dłuższy niż rok, w grę wchodzi wynajem długoterminowy. Termin zwrotu sprzętu zazwyczaj określa się z przybliżeniem i przed samym zwróceniem należy skontaktować się z firmą i potwierdzić dokładny termin zwrotu. Zazwyczaj też możliwe jest przedłużenie umowy najmu, jeśli plany związane ze zleceniami ulegną w międzyczasie zmianom.

Ile zajmie podpisanie dokumentu?

Jeśli wcześniej telefonicznie dokładnie opiszemy swoje wymagania dotyczące maszyny i ustalimy wszystkie warunki najmu, samo podpisanie dokumentu nie powinno zająć nam więcej niż kilka minut.

najem-maszyny-budowlanej

Kto może podpisać dokument wynajmu?

Czy każda osoba pracująca w konkretnej firmie może legalnie zatwierdzić wynajem zwyżki swoim podpisem? Czy właściciel przedsiębiorstwa jest niezbędny za każdym razem, gdy musi zostać podpisana umowa wynajmu maszyny? W wielu przypadkach kwestie te są wyjątkowo istotne dla logistyki w firmie. Otóż nie każdy pracownik danego przedsiębiorstwa jest upoważniony do podpisania umowy najmu. W przypadku indywidualnej działalności musi to być właściciel/ka lub wspólnicy widniejący w CEIDG. Jeśli chodzi o spółki, dokument może podpisać osoba widniejąca w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Czy mogę wypożyczyć podnośnik bez umowy wynajmu?

Choć z pewnością nie brakuje przypadków wypożyczania podnośników bez umowy najmu, zdecydowanie odradzamy takie postępowanie. Świadczy to przede wszystkim o firmie oferującej wynajem maszyn i już na wstępie powinno nas skutecznie odstraszyć jako najmujących. Brak dobrej umowy to brak prawnej podstawy poświadczającej jakąkolwiek współpracę biznesową. Dokument w pewnym sensie chroni obie strony przed oszustwem. Poleganie na ustnych ustaleniach to kwestia wysoce wątpliwa, zwłaszcza jeśli w grę wchodzi zdrowie i życie ludzkie, i w przypadku jakichkolwiek komplikacji może się skończyć tragicznie. Dlatego też pamiętajmy, że w przypadku każdorazowego wynajmu podnośnika staranne spisanie odpowiedniej umowy jest konieczne.


Zobacz podobne

Dofinansowanie ZUS na zakup maszyny – co warto wiedzieć?

Dofinansowanie ZUS na zakup maszyny – co warto wiedzieć?

Solidne maszyny do prac wysokościowych poprawiają nie tylko komfort pracy, ale także jej bezpieczeństwo. Jeśli zakup maszyny motywowany jest potrzebą poprawy bezpieczeństwa w firmie, można uzyskać na ten cel dotacje ZUS. Na zakup podnośników, zwyżek i podestów ruchomych można otrzymać zwrot na poziomie nawet do 80% ich wartości.

Kupić czy wypożyczyć podnośnik – poznaj wady i zalety obu rozwiązań

Kupić czy wypożyczyć podnośnik – poznaj wady i zalety obu rozwiązań

Wykonywanie prac na wysokości czy zadań magazynowych jest znacznie łatwiejsze dzięki wykorzystaniu podnośników. To wiemy. Pytanie, czy warto inwestować w ich zakup, czy może jednak korzystniej będzie wynająć podnośnik. Przyjrzyjmy się obu możliwościom i spróbujmy realnie ocenić, które rozwiązanie będzie bardziej dopasowane do naszych potrzeb.


powrót do listy