Dofinansowanie ZUS na zakup maszyny – co warto wiedzieć?


Solidne maszyny do prac wysokościowych poprawiają nie tylko komfort pracy, ale także jej bezpieczeństwo. Jeśli zakup maszyny motywowany jest potrzebą poprawy bezpieczeństwa w firmie, można uzyskać na ten cel dotacje ZUS. Na zakup podnośników, zwyżek i podestów ruchomych można otrzymać zwrot na poziomie nawet do 80% ich wartości.

Dotacje ZUS na zakup podnośników – ogólne warunki

Zakład Ubezpieczeń Społecznych kojarzy się przedsiębiorcom głównie z płatnością comiesięcznych składek. Tymczasem od kilku lat przez tę instytucję przyznawane są dotacje do nowego podnośnika koszowego i innych urządzeń. Uzyskanie pomocy finansowej może nieco zmienić sposób postrzegania ZUS-u, jednak celem akcji jest coś innego – poprawa bezpieczeństwa i zdolności do pracy.

Zacznijmy od ogólnych założeń programu dotacji ZUS. Dofinansowania mają być przeznaczone na maszyny, konstrukcje i rozwiązania, które w efekcie poprawią bezpieczeństwo. Mają też wpłynąć na utrzymanie zdolności do pracy płatników składek przez cały okres ich aktywności zawodowej. W związku z tym można uzyskać między innymi dotacje ZUS na zakup podestów ruchomych, podnośników, a także zwyżek. Kwota dotacji może być wykorzystana również na usługi doradcze świadczone w tym zakresie.

Górna granica wartości dotacji to nawet 300 tysięcy złotych dla każdej firmy. Maksymalnie może ona stanowić jednak 80% wartości całej inwestycji, a zatem inwestor ponosi minimalne koszty własne. Taka suma sprawi, że zakup podnośnika okaże się znacznie łatwiejszy i osiągalny dla przedsiębiorstwa.

dofinansowanie-zus-na-zakup-maszyny

Czy można wykorzystać dotacje ZUS na zakup podnośników?

Regulamin dopłat jest przygotowany w taki sposób, że pozostawia wiele swobody przedsiębiorcom w zakresie wyboru obiektu dofinansowania. Pieniądze mogą być wykorzystane do poprawy warunków pracy, a zatem jakości oświetlenia, ograniczenie hałasu, a nawet zabezpieczenie krawędzi w miejscach niebezpiecznych.

Dopłaty obejmują też inwestycje w dowolne maszyny do prac wysokościowych. Można zatem przeznaczyć dotacje ZUS na zakup podnośników koszowych, wózków widłowych, zwyżek, podnośników nożycowych i wielu innych maszyn. Trzeba tylko wykazać, że te działania inwestycyjne mają na celu poprawę bezpieczeństwa i jakości pracy. ZUS przewiduje tylko dotacje do nowego podnośnika koszowego, a także maszyn, które będą w pełni sprawne i optymalnie zaspokoją potrzeby obiektu.

pieniadze-na-zakup-maszyny-dotacje

Jak uzyskać dotacje ZUS na zakup podestów ruchomych i maszyn do prac wysokościowych?

Pierwszym krokiem po dotacje ZUS na zakup podnośników dla firm, które mogą ubiegać się o dodatek, jest wybór potrzebnej maszyny. Ułatwi to oszacowanie kosztów przedsięwzięcia, a także uzyskanie odpowiednich środków finansowych.

Dla przyspieszenia całego procesu i po profesjonalne porady zapraszamy do firmy GUTLIFT. Zajmujemy się wynajmem i handlem zwyżkami od prawie 20 lat, co zapewnia nam bogate doświadczenie w branży. Jesteśmy w stanie pomóc przy wyborze i doradzić maszynę, która będzie najlepiej pasowała do charakteru planowanej pracy. Ponadto oferujemy wiele maszyn o rozmaitych parametrach i wykorzystywanych przy różnych zadaniach. Wszystkie pochodzą od znanych i cenionych producentów, a także objęte są gwarancjami.

dotacje-na-zakup-maszyny

Po wyborze właściwej maszyny dalsza droga w uzyskaniu dotacji do nowego podnośnika koszowego jest już bardzo prosta. Wystarczy złożyć wniosek do ZUS-u, w którego opracowaniu może pomóc specjalista do spraw BHP. Należy szczegółowo opisać, w jaki sposób maszyna wpłynie na bezpieczeństwo pracy, a także, dlaczego właśnie te cechy są ważne. Po złożeniu wniosku pozostaje jedynie czekać na odpowiedź ZUS, a przy pozytywnym rozpatrzeniu konieczne będzie podpisanie specjalnej umowy.


Zobacz podobne

Wszystko, co warto wiedzieć o umowie wynajmu maszyny

Wszystko, co warto wiedzieć o umowie wynajmu maszyny

Podstawowym dokumentem poświadczającym wypożyczenie podnośnika jest umowa najmu maszyny. Niezależnie więc od tego, czy jako wykonawca wynajmujesz zwyżki regularnie, czy też z różnych przyczyn zdarza się to okazjonalnie, dokument ten nie powinien być ci obcy. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę w branży, polecamy zainteresować się, co warto wiedzieć o umowie najmu maszyny, by w przyszłości uniknąć nieprzyjemności i usprawnić kwestie formalne.

Na co zwrócić uwagę, wynajmując podnośnik elektryczny z wypożyczalni?

Na co zwrócić uwagę, wynajmując podnośnik elektryczny z wypożyczalni?

Jednym z wielu sposobów na wykonanie konkretnej pracy na wysokości jest skorzystanie z podestu ruchomego. Jak wiadomo zwyżka zwyżce nierówna, a powodzenie w wykonaniu zlecenia zależy nie tylko od doświadczenia i umiejętności pracowników, ale także od odpowiedniego dobrania niezbędnego sprzętu już na etapie wyceny projektu. Takie elementy jak maksymalny udźwig czy wysokość robocza to tylko niektóre aspekty, na które należy zwrócić uwagę przy doborze podestu. W wielu sytuacjach podnośnik spalinowy po prostu się nie sprawdzi – rzućmy więc okiem na podnośnik elektryczny!

Prawidłowa eksploatacja i bezpieczeństwo na podestach ruchomych – najważniejsze wskazówki i oznaczenia

Prawidłowa eksploatacja i bezpieczeństwo na podestach ruchomych – najważniejsze wskazówki i oznaczenia

Podesty ruchome znajdują zastosowanie w wielu branżach. Jako sprzęt mający na celu transport ludzi i towarów na stanowiska pracy, usprawniają różnorodne działania chociażby w budownictwie, przykładowo przy montażu czy remoncie elementów różnych konstrukcji (mostów, wiaduktów czy budynków). Są wręcz niezastąpione w trakcie wykonywania prac na wysokości. W tym wpisie przyjrzymy się bliżej tematowi eksploatacji podestów ruchomych i udzielimy kilku wskazówek, które pozwalają na bezpieczne i długie użytkowanie maszyn.


powrót do listy