Kupić czy wypożyczyć podnośnik – poznaj wady i zalety obu rozwiązań


Wykonywanie prac na wysokości czy zadań magazynowych jest znacznie łatwiejsze dzięki wykorzystaniu podnośników. To wiemy. Pytanie, czy warto inwestować w ich zakup, czy może jednak korzystniej będzie wynająć podnośnik. Przyjrzyjmy się obu możliwościom i spróbujmy realnie ocenić, które rozwiązanie będzie bardziej dopasowane do naszych potrzeb.

Zakup lub wynajem podestu ruchomego – najważniejsze kwestie do rozważenia

Aby podjąć właściwą decyzję dotyczącą wyboru podnośnika, a także jego zakupu lub wynajęcia, warto na początek rozważyć kilka kwestii. Kupno podestu ruchomego – kiedy warto? By odpowiedzieć na to pytanie przede wszystkim trzeba skupić się na potrzebach firmy oraz naszych możliwościach finansowych. Zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie może być korzystne, ale w określonych sytuacjach. Poniżej pytania, które ułatwią podjęcie decyzji.

Zakup czy wynajem podnośnika - kluczowe pytania

Jeśli specyfika naszej branży wiąże się z częstym wykonywaniem prac na wysokości czy transportem towarów z jednego miejsca na drugie, to zakup będzie opłacalny. Z kolei jeśli chcemy korzystać z podnośników tylko okazjonalnie, wtedy lepszym rozwiązaniem okaże się wynajem. Zwłaszcza jeśli potrzebujemy podnośnika tylko do wykonywania prac sezonowych czy pojedynczych, to będzie to najkorzystniejsza opcja. Jednym z obszarów, w których eksploatowane są podnośniki, jest oczywiście branża budowlana. Ich wykorzystanie pozwala zaoszczędzić czas pracy i koszty.

Bardzo ważne, by urządzenie było dobrane do naszych potrzeb pod względem rozmiaru i maksymalnej wysokości pracy. Na cenę podnośnika wpływa także wyposażenie dodatkowe, więc warto mieć świadomość tego, co rzeczywiście będzie potrzebne. Zdecydować się na wynajem krótkoterminowy czy długoterminowy podnośników? To zależy. Jeśli chcemy go wykorzystywać np. wyłącznie do prac latem, to wystarczy nam wynajem na krótki czas, jeśli natomiast planujemy korzystać z niego przez cały rok, to lepszy będzie wynajem długoterminowy.

Wynajem podestu ruchomego – zalety

Nikogo pewnie nie zdziwi, że zaczniemy od najbardziej oczywistej zalety wynajmu, czyli ceny. Podnośniki to stosunkowo drogie urządzenia. Wprawdzie można się pokusić o zakup używanego sprzętu, ale wtedy zwiększa się ryzyko konieczności wykonywania napraw i konserwacji, które do tanich nie należą. Właśnie dlatego lepiej przy zakupie wybrać sprzęt nowy, co niweluje ryzyko wystąpienia nagłych awarii. Zakup urządzenia zwiększa prestiż firmy. Jeśli jednak dopiero założyliśmy działalność lub ją rozkręcamy, a jeszcze nie możemy sobie pozwolić na zakup podnośnika, to zdecydowanie wypożyczenie będzie dobrą opcją. Korzystanie z profesjonalnego sprzętu pozwoli nam rozwijać naszą działalność, a wykonywanie codziennych prac stanie się łatwiejsze.

Kolejna ważna kwestia to utrzymanie takiego sprzętu. Większość firm, które zajmują się sprzedażą lub wynajmem podnośników, oferuje również ich serwis i konserwację. W związku z tym, wynajmując podnośnik, nie musimy się już martwić utrzymaniem pojazdu, ponieważ po zakupie koszty ponoszą bezpośrednio firmy wynajmujące. Z kolei decydując się na zakup, musimy mieć świadomość tego, że prędzej czy później będzie trzeba nabyć części zamienne i dbać o sprawność pojazdu. Innymi słowy, warto kupić podnośnik wtedy, jeżeli zamierzamy z niego korzystać na stałe.

3 powody, by wynająć podnośnik

Wynajem lub zakup podnośnika – tylko od sprawdzonej firmy

Pamiętajmy o tym, że podnośnik to urządzenie ułatwiające pracę na wysokości, ale ze względu na to szczególnie trzeba zadbać o bezpieczeństwo pracy. Urządzenie musi być zadbane technicznie. Najlepiej, kiedy naprawy przeprowadza doświadczony mechanik, w przeciwnym razie może nawet dojść do tragedii. W przypadku wypożyczenia właściciel przedsiębiorstwa musi jedynie dopilnować tego, by urządzenie było obsługiwane przez osobę z odpowiednimi uprawnieniami.

Wynajem wydaje się więc korzystniejszą opcją, warto jednak pamiętać o tym, by wynająć podnośniki od firmy, która ma już wieloletni staż na rynku, takich jak nasza. Sprawdźmy, czy może nam zaoferować dostęp do części zamiennych oraz możliwość mobilnego serwisowania urządzeń. Kiedy wynajmujemy maszyny, zorientujmy się także, czy urządzenia pochodzą od renomowanych, sprawdzonych producentów oraz czy firma daje gwarancję i urządzenia mają odpowiednią dokumentację potwierdzającą sprawność maszyny.

Kubuj lub wynajmuj tylko od sprawdzonego sprzedawcy

Podesty ruchome wsparciem prac w przedsiębiorstwach

W naszej firmie zajmujemy się zarówno sprzedażą, jak i wynajmem podestów ruchomych. Duży wybór maszyn pozwoli dobrać rozwiązanie do potrzeb każdego przedsiębiorstwa. To rozwiązanie bardzo wygodne, gdyż klient nie musi się martwić terminami i badaniami okresowymi. Po prostu mamy urządzenie gotowe do pracy. A po zakończeniu pracy wystarczy je oddać osobie wynajmującej. Bez względu jednak na to, czy decydujemy się na zakup urządzenia, czy jego wynajem, warto zawsze zrobić to u sprawdzonego dostawcy, który oferuje kompleksową usługę związaną z serwisem urządzenia i możliwością nabycia części zamiennych. Podejmując decyzję świadomie, będziemy mogli dobrać rozwiązanie optymalne, które korzystnie wpłynie na działalność i rozwój przedsiębiorstwa.

  

Zobacz podobne

Podesty wolnobieżne – cechy, zastosowanie

Podesty wolnobieżne – cechy, zastosowanie

Podesty ruchome wolnobieżne są popularnymi konstrukcjami wykorzystywanymi do prac wysokościowych. Mają zróżnicowaną budowę i parametry techniczne, dlatego znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach, nie tylko tych związanych z przemysłem. Jakie są ich charakterystyczne cechy i na które warto zwrócić uwagę przy doborze maszyn?

Wszystko, co warto wiedzieć o umowie wynajmu maszyny

Wszystko, co warto wiedzieć o umowie wynajmu maszyny

Podstawowym dokumentem poświadczającym wypożyczenie podnośnika jest umowa najmu maszyny. Niezależnie więc od tego, czy jako wykonawca wynajmujesz zwyżki regularnie, czy też z różnych przyczyn zdarza się to okazjonalnie, dokument ten nie powinien być ci obcy. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę w branży, polecamy zainteresować się, co warto wiedzieć o umowie najmu maszyny, by w przyszłości uniknąć nieprzyjemności i usprawnić kwestie formalne.

Podesty przejezdne – cechy, zastosowanie

Podesty przejezdne – cechy, zastosowanie

Wszędzie tam, gdzie pracownicy muszą dostać się w trudno dostępne miejsce na wysokości, sprawdzi się podest przejezdny – niewielki i stosunkowo tani rodzaj podnośnika. Choć wielu niezaznajomionych może uznać go za starszego brata wózka widłowego, gdyż z pozoru może przypominać widlaka, przeznaczeniem tej maszyny nie jest przewożenie i unoszenie ładunków, ale szybkie transportowanie ludzi na stanowiska robocze wysoko ponad ziemią. Jakie są najważniejsze cechy podestów przejezdnych oraz w jakich okolicznościach używa się ich najczęściej?

Na co zwrócić uwagę, wynajmując podnośnik elektryczny z wypożyczalni?

Na co zwrócić uwagę, wynajmując podnośnik elektryczny z wypożyczalni?

Jednym z wielu sposobów na wykonanie konkretnej pracy na wysokości jest skorzystanie z podestu ruchomego. Jak wiadomo zwyżka zwyżce nierówna, a powodzenie w wykonaniu zlecenia zależy nie tylko od doświadczenia i umiejętności pracowników, ale także od odpowiedniego dobrania niezbędnego sprzętu już na etapie wyceny projektu. Takie elementy jak maksymalny udźwig czy wysokość robocza to tylko niektóre aspekty, na które należy zwrócić uwagę przy doborze podestu. W wielu sytuacjach podnośnik spalinowy po prostu się nie sprawdzi – rzućmy więc okiem na podnośnik elektryczny!


powrót do listy