Co zawiera i czemu służy protokół odbioru maszyny?


Każdorazowy wynajem podnośnika od profesjonalnej firmy wiąże się z konkretnymi procedurami. Zdecydowanie najważniejszy element koniecznych formalności stanowi tutaj protokół odbioru maszyny poświadczający przekazanie podnośnika danemu wykonawcy, a także dokumentujący stan techniczny pojazdu przed i po wykonaniu zlecenia. Co powinien zawierać taki dokument, kto go sporządza i wreszcie czemu dokładnie służy protokół odbioru maszyny?

Protokół odbioru maszyny – co to jest?

Podnośnik dowolnego rodzaju to maszyna warta kilkadziesiąt, a w wielu przypadkach nawet kilkaset tysięcy złotych. Nic więc dziwnego, że wynajem tak specjalistycznego sprzętu musi wiązać się z dopełnieniem odpowiednich formalności i tym samym prawnym zabezpieczeniem obu stron umowy. Protokół odbioru maszyny to krótki, najczęściej 2- lub 3-stronicowy dokument, który stanowi w tym przypadku podstawowe potwierdzenie nawiązania współpracy pomiędzy podmiotami gospodarczymi. Najczęściej wypełnia go osoba reprezentująca firmę podnajmującą maszynę klientowi: jego część jest uzupełniana w momencie dostarczenia pojazdu na umówione miejsce, reszta z kolei w momencie jego zdania po wykonaniu zlecenia. W ten sposób możliwe jest zanotowanie szczegółowego stanu technicznego maszyny w momencie jej przekazania wykonawcy, a następnie zestawienie go ze stanem w momencie jej zdania.

Co powinien zawierać protokół odbioru maszyny?

Protokół odbioru maszyny to dość krótki, ale bardzo szczegółowy, treściwy i istotny dokument. Poza danymi kontaktowymi przedsiębiorstwa wynajmującego pojazd, w protokole znajdują się przede wszystkim szczegółowe dane podmiotu najmującego maszynę oraz szczegóły konkretnego zamówienia (m.in. numer zamówienia, zamówiony i dostarczony typ maszyny, miejsce dostarczenia pojazdu itd.), a także opis stanu technicznego podnośnika uzupełniony o dokumentację fotograficzną. Tutaj w protokole znajdziemy dwie osobne rubryki: na wpisanie informacji w momencie dostawy sprzętu oraz jego odbioru – te bowiem będą się różnić, chociażby w przypadku roboczogodzin. Ponadto w dokumencie powinny również znaleźć się niezbędne zgody, oświadczenia i ostrzeżenia dotyczące m.in. stanu zdania maszyny, potencjalnych opłat dodatkowych (np. za brak kluczyka lub instrukcji obsługi) czy też okoliczności zdania pojazdu i wreszcie podpisy obu stron umowy.

protokol_odbioru_maszyny

Trudno o jeden uniwersalny wzór protokołu odbioru maszyny, ponieważ każda firma dysponuje z reguły swoim. Każde tego rodzaju zaświadczenie stanowiące zabezpieczenie obu stron umowy powinno jednak zawierać wszystkie powyżej wymienione informacje.

Czemu służy protokół odbioru maszyny?

Uszkodzenia elementów pojazdu podczas realizacji zlecenia, próby zatajenia awarii, zgubienie kluczyka uruchamiającego podnośnik czy instrukcji obsługi lub też błędy popełnione przez dostarczyciela maszyny – dokumentem stanowiącym rozwiązanie wszystkich powyższych kwestii jest właśnie protokół odbioru maszyny. Każdorazowe sporządzanie tego zaświadczenia może wydawać się zbędne i czasochłonne, jednak służy zabezpieczeniu obu stron umowy przed ponoszeniem kosztów wynikających ze szkód materialnych wyrządzonych przez tę drugą stronę. W praktyce więc jeśli operator realizujący zlecenie wysokościowe uszkodzi mechanizm podnoszenia maszyny, powłokę lakierniczą czy też zgubi jeden z elementów jej wyposażenia, zostanie to odnotowane w protokole zdawczo-odbiorczym i uwzględnione w finalnych opłatach za usługę.

Kogo zabezpiecza protokół odbioru maszyny?

Protokół odbioru maszyny w oczywisty sposób zabezpiecza właściciela pojazdu. Wbrew pozorom dokument służy także stronie najmującej. W jaki sposób? Maszyna może ulec drobnemu uszkodzeniu podczas jej transportu z magazynu na miejsce odbioru, jednak osoba dostarczająca pojazd może przeoczyć uszkodzenie podczas sporządzania dokumentu. W takiej sytuacji usterka najpewniej zostanie wykryta dopiero w trakcie zdania pojazdu, wtedy z kolei osobą za nią odpowiedzialną będzie – niewinny w tej sytuacji – operator. Dlatego też by uniknąć podobnych sytuacji osoba wykonująca zlecenie powinna dokładnie obejrzeć pojazd na etapie jego dostarczenia i jeśli wystąpią jakiekolwiek nieścisłości pomiędzy protokołem a stanem faktycznym, zgłosić swoje wątpliwości.

Szukasz podnośnika na wynajem?

Sporządzenie protokołu odbioru maszyny to nieodzowny element każdego wynajmu. Jeśli więc zamierzasz jednorazowo wynająć podnośnik lub też zacząć regularnie wynajmować tego rodzaju maszyny, dobrze będzie zaznajomić się z tą regułą i być świadomym, czemu służy protokół odbioru maszyny. W ofercie firmy Gutlift znajdziesz zarówno sprzedaż, jak i długo- oraz krótkoterminowy najem podnośników światowej klasy producentów. Skontaktuj się z nami i zobacz, co możemy dla ciebie zrobić!


Zobacz podobne

Montaż reklam przy użyciu podnośnika koszowego

Montaż reklam przy użyciu podnośnika koszowego

Billboardy, czyli inaczej konstrukcje reklamowe, to popularna forma marketingu, której nie zagroził rozwój internetu i reklama w social mediach. Wprost przeciwnie – tego typu promocja charakteryzuje się dużym zasięgiem. Aby jednak spełniła swoje zadanie, trzeba zadbać o całą otoczkę, w tym techniczne aspekty, czyli m.in. montaż reklam.

Mycie elewacji przy użyciu zwyżki

Mycie elewacji przy użyciu zwyżki

Do czyszczenia i mycia elewacji powszechnie wykorzystuje się zwyżki. Zapewniają one ogromny komfort i swobodę pracy, a także gwarantują szybkie wykonanie zadania. Na czym polega mycie elewacji budynku ze zwyżki? Z jakimi problemami można się spotkać i czym kierować się przy doborze sprzętu? Wszystkie wątpliwości wyjaśniamy w poradniku.

Bezpieczeństwo prac na wysokościach – kluczowe aspekty, zagrożenia i środki ochrony

Bezpieczeństwo prac na wysokościach – kluczowe aspekty, zagrożenia i środki ochrony

Prace wysokościowe należą do szczególnie niebezpiecznych i niosących ze sobą wiele zagrożeń. Dbanie o bezpieczeństwo osób wykonujących zadania na wysokości jest obowiązkiem pracownika i pracodawcy. Odpowiednie przygotowanie miejsca pracy ograniczy ryzyko wypadku także osób postronnych. Z kolei przestrzeganie zasad zmniejszy je do minimum. Przedstawiamy 6 podstawowych kroków do bezwypadkowej pracy na wysokości.


powrót do listy