Mycie elewacji przy użyciu zwyżki
Do czyszczenia i mycia elewacji powszechnie wykorzystuje się zwyżki. Zapewniają one ogromny komfort i swobodę pracy, a także gwarantują szybkie wykonanie zadania. Na czym polega mycie elewacji budynku ze zwyżki? Z jakimi problemami można się spotkać i czym kierować się przy doborze sprzętu? Wszystkie wątpliwości wyjaśniamy w poradniku.
Charakterystyka pracy przy myciu elewacji ze zwyżki
Regularna pielęgnacja elewacji budynku pomoże na dłużej zachować ją w dobrym stanie. Czyste ściany i przeszklenia dają też dobre świadectwo o właścicielach obiektu. Choć najczęściej prace wykonuje się wiosną i latem, korzystając z dobrego sprzętu, można działać niemal przez cały rok.
Czyszczenie elewacji ze zwyżki to metoda najczęściej wybierana w czasie prac w mieście. Podnośniki koszowe są to pojazdy z własnym napędem, które pozwalają na swobodną zmianę lokalizacji. Mogą być sterowane z poziomu kosza przez operatora, co jest najwygodniejsze. W innym wariancie do sterowania służy panelu w dolnej części pojazdu, dlatego do pracy potrzebna jest druga osoba.
W mieście sprawdza się również działanie wysięgników przegubowych. Kosz umieszczony na takim wysięgniku zmienia lokalizację nie tylko w pionie, ale też w poziomie. To znacznie zwiększa potencjalny obszar, w którym można prowadzić pracę. Dostęp do wybranego punktu można uzyskać bardzo szybko, co stawia zwyżki zdecydowanie przed myciem elewacji z rusztowania.
Zwyżki pozwalają na bardzo wygodne manewrowanie szczególnie w obszarze miejskim. Ich zwrotność przydaje się szczególnie w ciasnych i gęsto zabudowanych obszarach. Żeby wykonać zadanie, nie trzeba podjeżdżać pod sam budynek, a podwozie można zatrzymać nawet w znacznej odległości od obiektu. Dzięki temu znikają problemy związane z czyszczeniem elewacji znajdującej się nad daszkami, balkonami, konstrukcjami wiat, czy innymi obiektami architektonicznymi wystającymi poza obrys budynku. To też najskuteczniejsza metoda na czyszczenie ścian o nieregularnej i rozbudowanej strukturze.
Do mycia elewacji wykorzystuje się myjki ciśnieniowe. Woda do myjki z reguły jest umieszczana w kanistrze wewnątrz kosza i unika się prowadzenia przewodów wodnych wzdłuż wysięgnika. Pracę mogą wspomagać także ręczne akcesoria, które przydadzą się do miejscowego usuwania najbardziej uciążliwych zanieczyszczeń.
Mycie elewacji - trudności i niebezpieczeństwa
Podczas prac polegających na czyszczeniu i myciu elewacji ekipy borykają się przede wszystkim z problemami standardowymi dla prac wysokościowych. Trzeba zadbać o odpowiednie zabezpieczenie pracowników znajdujących się w zwyżce. Do pracy należy oddelegować pracowników z uprawnieniami i wyposażonych w sprzęt właściwy dla konkretnych niebezpieczeństw.
Należy zwrócić uwagę także na zabudowę przestrzeni, gdzie będzie wykonywane zadanie. Wcześniej warto oznaczyć miejsca przebiegu elementów konstrukcyjnych, które mogłyby utrudnić swobodne poruszanie wysięgników. Szczególne niebezpieczeństwo będą stanowiły elementy sieci energetycznych i gazowych, a także swobodnie opadające przewody.
Przed przystąpieniem do czyszczenia ścian frontowych należy odgrodzić cały obszar znajdujący się poniżej strefy operowania kosza. Teren zabezpiecza się przed wejściem niepowołanych osób, a wcześniej oczyszcza z pojazdów i innych elementów ruchomych. Jeśli w czasie pracy zwyżka będzie korzystała z drogi publicznej, trzeba wcześniej skontaktować się z ich zarządcą. To pozwoli wspólnie ustalić termin prac, który będzie najmniej uciążliwy dla obu stron.
Skuteczne czyszczenie elewacji tylko z odpowiednim sprzętem
Zwyżki wykorzystuje się do mycia elewacji budynków mieszkalnych, komercyjnych, usługowych i przemysłowych. Technika jest skuteczna w stosunku do prostych gładkich ścian, jak i mocno rozbudowanych strukturalnie. Z koszy można myć tynki, przeszklenia, elementy stalowe, a nawet drewniane, jednak należy pamiętać o dobraniu odpowiednich środków chemicznych.
Uniwersalność tej techniki wynika też z możliwości bardzo swobodnego doboru maszyny. Sięgając po zwyżki, warto zwrócić uwagę na następujące cechy:
- wysokość - czyli maksymalny wysięg kosza. Największe maszyny mogą wysunąć kosz na wysokość ponad 40 metrów, co pozwala na pracę na 15 kondygnacji. Nie może być niższy od maksymalnego punktu, który będzie podlegał czyszczeniu. Trzeba jednak pamiętać o konieczności poruszania kosza w innych osiach niż tylko pionowa. Dłuższe ramię daje możliwość ustawienia pojazdu w dużej odległości od elewacji i operowanie na znacznej powierzchni bez poruszania podwozia;
- napęd - mamy do wyboru zwyżki spalinowe i elektryczne. Pojazdy z silnikami spalinowymi mają dłuższe zasięgi i mogą swobodnie poruszać się po drogach. Sprawdzają się jednak głównie na przestrzeniach otwartych i pracują dosyć głośno. Silniki elektryczne mają mniejszy zasięg, jednak mogą wykonywać prace także wewnątrz pomieszczeń. Często praca maszyn elektrycznych okazuje się tańsza niż spalinowych;
- promień skrętu - to parametr szczególnie ważny w przypadku poruszania się w ciasnym obszarze miejskim. Mniejszy promień skrętu oznacza większą zwrotność pojazdu;
- ciężar - masa własna pojazdu musi być dostosowana do rodzaju i nośności drogi. To szczególnie ważny parametr podczas pracy na parkingach, drogach szutrowych czy podjazdach. W obszarze miejskim i przy pracy na drogach publicznych ma mniejsze znaczenie.
Przy podejmowaniu decyzji mniejsze znaczenie ma maksymalny udźwig. W koszu znajdą się maksymalnie dwie osoby, myjka i zbiornik z wodą, dlatego obciążenie nie będzie znaczne.
Prace na wysokości to szczególnie niebezpieczny typ robót. Do mycia elewacji należy zatem dobierać tylko sprawdzone maszyny w dobrym stanie technicznym i pochodzące od renomowanych producentów. Taki sprzęt można kupić lub wypożyczyć z asortymentu GUTLIFT. Zapoznaj się z naszą ofertą i sprawdź, czy znajdują się tu maszyny potrzebne w Twojej pracy.
Zobacz podobne
Co zawiera i czemu służy protokół odbioru maszyny?
Każdorazowy wynajem podnośnika od profesjonalnej firmy wiąże się z konkretnymi procedurami. Zdecydowanie najważniejszy element koniecznych formalności stanowi tutaj protokół odbioru maszyny poświadczający przekazanie podnośnika danemu wykonawcy, a także dokumentujący stan techniczny pojazdu przed i po wykonaniu zlecenia. Co powinien zawierać taki dokument, kto go sporządza i wreszcie czemu dokładnie służy protokół odbioru maszyny?
Uprawnienia wysokościowe – wszystko, co warto o nich wiedzieć
Praca na wysokości zalicza się do tych szczególnie niebezpiecznych. Poza spełnieniem niezbędnych wymogów formalnych, a także zdrowotnych, konieczne jest, by osoby rozpoczynające karierę w tym zawodzie posiadły nie tylko odpowiednią wiedzę, umiejętności i gruntowne przeszkolenie, ale także świadomość potencjalnego zagrożenia. Najlepszym na sposobem na zapoznanie się ze wszystkimi aspektami pracy wysokościowca jest zdobycie odpowiednich uprawnień wysokościowych. Przed wami wszystko, co warto o nich wiedzieć!
Wykorzystanie zwyżek w obiektach magazynowych
Spośród wszystkich zastosowań zwyżek najczęściej wymienia się te zewnętrzne, związane z pracami budowlanymi, wycinką drzew, czyszczeniem okien i elewacji, montażem billboardów i reklam czy energetyką. Tymczasem zwyżki świetnie sprawdzają się również w zamkniętych przestrzeniach magazynowych. To właśnie w alejkach tych największych (a także tych pomniejszych) hal magazynowych podnośniki magazynowe są wykorzystywane do rozmieszczania towarów na półkach regałów, inwentaryzowania dóbr i przy wielu innych pracach. Krok po kroku wyjaśniamy, na czym polega wykorzystanie zwyżek w obiektach magazynowych i dlaczego podnośnik magazynowy to tak cenne narzędzie pracy.
Montaż reklam przy użyciu podnośnika koszowego
Billboardy, czyli inaczej konstrukcje reklamowe, to popularna forma marketingu, której nie zagroził rozwój internetu i reklama w social mediach. Wprost przeciwnie – tego typu promocja charakteryzuje się dużym zasięgiem. Aby jednak spełniła swoje zadanie, trzeba zadbać o całą otoczkę, w tym techniczne aspekty, czyli m.in. montaż reklam.
Mycie okien w biurowcach z podnośnika - charakterystyka pracy
Biurowce z przeszklonymi ścianami elewacyjnymi to wizytówka większości współczesnych miast. Konstrukcja przeszklenia ogranicza jednak możliwości czyszczenia szyb od wewnątrz obiektu. Mycie okien z zewnątrz wymaga zastosowania odpowiedniego sprzętu. Jakie urządzenie wybrać do mycia okien na wysokości? Na jakie parametry i zagrożenia trzeba zwrócić uwagę przy tych pracach?
Praca na zwyżce zimą - o czym trzeba pamiętać?
Okres zimowy to trudny czas dla pracowników wykonujących swoje obowiązki na zewnątrz budynków, jednak wiele robót budowlanych i remontowych w przemyśle nie może czekać do wiosny. Praca na wysokości w zimie jest bardziej uciążliwa i niebezpieczna niż w czasie cieplejszych pór roku. Trzymając się kilku zasad, można ją jednak wykonać sprawnie, ograniczając także ryzyko wypadku.