Gąsienicowe, nożycowe, na przyczepach, samojezdne – charakterystyka podnośników marki Niftylift
Zwyżki, podesty ruchome, podnośniki – nazwy są różne, ale przeznaczenie jedno – mają na celu transportować ludzi oraz materiały na stanowiska, które znajdują się powyżej poziomu terenu. Podnośniki stanowią dobrą alternatywę dla stałych rusztowań. Wykonywanie prac bez ich udziału byłoby znacznie trudniejsze. W tym artykule opowiemy o dostępnych rodzajach podestów ruchomych i ich przeznaczeniu.
Podnośniki marki Niftylift
Firma Gutlift zajmuje się sprzedażą oraz wynajmem podnośników koszowych. Oferuje podnośniki marki NiftyLift. To rozwiązania bardzo znane i cenione w branży. Ich wybór jest doskonałym rozwiązaniem m.in. dla dekarzy i cieśli. W sprzedaży dostępne są różne rodzaje podestów ruchomych, przy czym warto wziąć pod uwagę stosunek jakości do ceny. Kiedy decydujemy się na tani sprzęt, musimy się liczyć z tym, że może okazać się awaryjny i konieczne będą naprawy. Stawiając na sprawdzoną i cenioną markę, możemy być pewni dobrej jakości sprzętu.
Podnośniki gąsienicowe
Inaczej nazywane są podnośnikami typu „pająk”. To bardzo nowoczesne maszyny, które mają długie, hydrauliczne ramię, a na jego szczycie znajduje się kosz. Wyróżniają się oryginalną budową. Tego typu podnośniki radzą sobie doskonale w bardzo trudnych warunkach w wąskich pomieszczeniach. Podnośniki gąsienicowe dobrze sprawdzają się w trakcie wykonywania powierzonych zadań na wysokościach, gwarantują bezpieczną pracę i zmniejszają ryzyko wypadków. Mają specjalny kosz, w którym mieszczą się dwie osoby, a jedna z nich może wygodnie sterować podnośnikiem, korzystając ze specjalnego joysticka. Można je wykorzystać w trakcie wielu różnych prac, do czyszczenia i malowania wnętrz, np. kościołów, podczas prac w galeriach handlowych, do napraw elewacji, pracy z konstrukcjami stalowymi. Podnośniki te są przy tym dość lekkie w porównaniu do innych typów zwyżek. Ich atutami są: możliwość podjęcia efektywnej pracy przy ograniczonej ilości miejsca i wysoki zasięg ramienia.
Podnośniki nożycowe
Kryterium, które kwalifikuje różne rodzaje podestów ruchomych do danej grupy, jest typ konstrukcji nośnej, która podpiera platformę roboczą. Podnośniki nożycowe to podesty ruchome należące do podgrupy podestów wolnobieżnych. Służą one do wykonywania prac na wysokości.
Podnośnik nożycowy jest bardzo wygodny w eksploatacji, gdyż nie zajmuje dużo miejsca. Konstrukcja składa się z dwóch dźwigni dwuramiennych, które są połączone sworzniem umożliwiającym obrót dźwigni oraz składanie i rozkładanie mechanizmu. Podnośniki tego typu mają jedną lub kilka par nożyc. Siłowniki hydrauliczne są odpowiedzialne za ich składanie i rozkładanie. Można je wykorzystać w trakcie wykonywania prac grzewczych, klimatyzacyjnych, elektrycznych, podczas remontów, malowania i instalowania małych elementów. Podnośniki są sterowane z pulpitu umieszczonego na platformie roboczej.
Podnośniki na przyczepach
Tego typu podnośniki stanowią idealne rozwiązanie do pracy na wysokościach w zastępstwie drabin czy rusztowań. Wyróżniają się niewielką wagą, dlatego też można je transportować w miejsce pracy nawet niewielkim pojazdem, który jest zdolny do holowania. Charakteryzują się dużą mobilnością. Można nimi łatwo sterować. Większe podnośniki na przyczepach mogą się przydać w trakcie pracy przy fasadach oraz na dachach budynków, przy obcinaniu gałęzi drzew, a także podczas innych prac wewnątrz i na zewnątrz budynku. Duży zasięg, a także możliwość obracania kosza gwarantują doskonale warunki do pracy.
Podnośniki samojezdne
Samojezdne podnośniki koszowe są wykorzystywane w trakcie prac budowlanych, przede wszystkim wyróżniają się kompaktowymi rozmiarami, funkcjonalnością oraz wszechstronnym zastosowaniem. Doskonale sprawdzają się w terenie, po którym poruszają się większe maszyny budowlane oraz podnośniki o dużym zasięgu. Można je wykorzystać do wykonywania różnych prac na wysokości. Tego typu podnośniki wyróżniają się tym, że mają własny napęd, dzięki któremu bardzo sprawnie poruszają się na budowach. W zależności od danego modelu nieco różnią się budową i zasięgiem. Zastosowanie takich podnośników pozwala na bezpieczne wykonywanie różnych prac budowlanych, renowacyjnych i konserwacyjnych, a także porządkowych, przykładowo usunięcia konarów drzew. Wśród podnośników samojezdnych wyróżnia się modele teleskopowe oraz przegubowe.
Wybór dobrej jakości, odpowiadających potrzebom inwestora podnośników nie jest trudny, dzięki bogactwu i różnorodności dostępnych rozwiązań na rynku. Szeroki wybór podnośników gąsienicowych, nożycowych, samojezdnych pozwala na łatwy wybór w zależności od rodzaju podejmowanych prac, dostępności miejsca, a także nawierzchni.
Sprawdź dostępne modele maszyn: https://gutlift.pl/maszyny
Zobacz podobne
Podnośnik pająk: Kompleksowy przewodnik po innowacyjnym sprzęcie
Podnośniki koszowe typu pająk to maszyny przeznaczone do prac wysokościowych. Radzą sobie w bardzo trudnych warunkach terenowych i przy realizacji różnorodnych zadań. Uniwersalne zastosowanie zawdzięczają nietypowej budowie. Czym wyróżnia się podnośnik spider na tle zwyżek i podnośników nożycowych? Przy jakich zadaniach jest najczęściej stosowany?
Niftylink – poznaj narzędzie Niftylift dla optymalizacji floty
Drobne usterki i poważniejsze awarie podnośników to zmora nie tylko samych operatorów maszyn, ale przede wszystkim osób zarządzających flotą pojazdów. Zdalna kontrola podestów przejezdnych, wykrywanie bieżących usterek i szybkie diagnozowanie problemów technicznych na odległość od jakiegoś czasu są jednak możliwe dzięki innowacyjnemu oprogramowaniu brytyjskiego producenta maszyn Niftylift. Czym jest i jak działa Niftylink?
Podnośniki teleskopowe i przegubowe – podobieństwa i różnice
Zarówno podnośnik teleskopowy, jak i przegubowy świetnie sprawdzą się podczas wykonywania prac na wysokości. Konkretne parametry obu rodzajów maszyn mogą jednak sprawić, że dane zlecenie zostanie wykonane sprawniej, a sama obsługa pojazdu będzie łatwiejsza. By jednak skutecznie dobrać sprzęt do realizacji zlecenia, niezbędna jest podstawowa wiedza dotycząca różnic i podobieństw tych dwóch odmian wysięgników. Czym więc różnią się podnośniki teleskopowe od przegubowych?
Podesty przejezdne – cechy, zastosowanie
Wszędzie tam, gdzie pracownicy muszą dostać się w trudno dostępne miejsce na wysokości, sprawdzi się podest przejezdny – niewielki i stosunkowo tani rodzaj podnośnika. Choć wielu niezaznajomionych może uznać go za starszego brata wózka widłowego, gdyż z pozoru może przypominać widlaka, przeznaczeniem tej maszyny nie jest przewożenie i unoszenie ładunków, ale szybkie transportowanie ludzi na stanowiska robocze wysoko ponad ziemią. Jakie są najważniejsze cechy podestów przejezdnych oraz w jakich okolicznościach używa się ich najczęściej?
Do jakich prac można wykorzystać ruchome podesty?
Ruchome podesty umożliwiają wykonywanie prac różnego rodzaju w trudno dostępnych miejscach stosunkowo niewielkim nakładem pracy i czasu. Choć w niektórych przypadkach – ze względu na specyfikę pracy w danym miejscu – wykonawcy zlecenia wybiorą podesty stacjonarne, najbardziej uniwersalnymi podestami są jednak podesty ruchome przejezdne. Do jakich prac można je wykorzystać i o czym należy pamiętać?