Do jakich prac można wykorzystać ruchome podesty?


Ruchome podesty umożliwiają wykonywanie prac różnego rodzaju w trudno dostępnych miejscach stosunkowo niewielkim nakładem pracy i czasu. Choć w niektórych przypadkach – ze względu na specyfikę pracy w danym miejscu – wykonawcy zlecenia wybiorą podesty stacjonarne, najbardziej uniwersalnymi podestami są jednak podesty ruchome przejezdne. Do jakich prac można je wykorzystać i o czym należy pamiętać?

Podest ruchomy przejezdny – prace budowlane i remontowe

Trudno wyobrazić sobie profesjonalny plac budowy bez jednego, a czasem nawet kilku podestów przejezdnych. Maszyny te stanowią wygodną alternatywę dla różnego rodzaju rusztowań, których rozstawienie potrafi zająć czasami nawet kilka dni. Przy użyciu ruchomych podestów pracownicy w ciągu kilku minut mogą dostać się na znaczną wysokość, by wykonać swoje zadanie. Budowa podestu ruchomego umożliwia poruszanie się nie tylko w osi pionowej, ale także poziomej, dzięki czemu operator maszyny z łatwością może skierować kosz podnośnika w wybrane miejsce. Do najczęstszych prac budowlano-remontowych wykonywanych przy użyciu podestów przejezdnych należą m.in.:

  • montaż kolejnych elementów konstrukcji
  • ocieplanie i malowanie elewacji
  • różnorakie prace wykończeniowe
  • roboty impregnacyjne i antykorozyjne
  • prace dekarskie.

Podest przejezdny w przestrzeni zamkniętej

Podesty ruchome przejezdne świetnie sprawdzają się również w zamkniętych przestrzeniach takich jak chociażby magazyny, wielkopowierzchniowe hale produkcyjne czy nawet ścianki wspinaczkowe. Zwyżka samojezdna o parametrach odpowiednio dobranych do danego miejsca umożliwia sprawne poruszanie się po ciasnych alejkach magazynowych oraz przewożenie materiałów. W zamkniętych obiektach sportowych takich jak ścianki wspinaczkowe niewielkie podnośniki nożycowe doskonale sprawdzają się podczas prowadzenia regularnych prac związanych z przygotowywaniem dróg wspinaczkowych.

Prace elektryczne z użyciem podestów przejezdnych

Na obszarach budowy, a także podczas prac w terenie podesty ruchome przejezdne wolnobieżne są powszechnie używane do prowadzenia prac elektrycznych na wysokościach. Wykonanie oraz wymiana instalacji elektrycznych, montaż i naprawa ich poszczególnych elementów – przeprowadzenie tych wszystkich czynności na dużej wysokości, nierzadko w bardzo trudno dostępnych miejscach jest możliwe dzięki takiej maszynie jak właśnie podest ruchomy przejezdny. Wykonując nawet najprostsze prace elektryczne w pobliżu linii wysokiego napięcia, należy jednak pamiętać o zachowaniu odpowiedniego dystansu.

strefy wysokiego napiecia

Podesty ruchome przejezdne a prace porządkowe

Wysokościowymi pracami porządkowymi takimi jak mycie okien, przeszkleń i elewacji budynków, a także przycinanie drzew i pielęgnacja zieleni zajmują się na co dzień alpiniści przemysłowi oraz arboryści. Nierzadko jednak dostęp linowy w danym miejscu pracy może okazać się niemożliwy lub wyjątkowo czasochłonny, a tym samym po prostu nieopłacalny. Również w tym przypadku świetną alternatywą będzie użycie podestu ruchomego przejezdnego o parametrach dostosowanych do konkretnego zlecenia. Ze względu na swoją budowę w trudno dostępnym terenie najlepiej sprawdzą się specjalne podnośniki gąsienicowe o dużym wysięgu.

podesty ruchome zastosowanie

Montaż billboardów i reklam

Kolejnym rodzajem prac wysokościowych, do których powszechnie używa się ruchomych podestów jest montaż billboardów i reklam wielkopowierzchniowych. Wystarczy spojrzeć na krajobraz dowolnie wybranego miasta, by zauważyć, jak wiele pozornie bezużytecznej przestrzeni wykorzystuje się w celach marketingowych. Najczęściej są to jednak wysoko położone i trudno dostępne miejsca. Jeśli jako wykonawcy zlecenia z różnych przyczyn nie możemy skorzystać z usług doświadczonych alpinistów przemysłowych, najszybszym rozwiązaniem będzie użycie podestu przejezdnego. Już na etapie wyceny zlecenia warto wziąć pod uwagę wszystkie możliwe scenariusze jego realizacji – w wielu przypadkach podnośnik koszowy na przyczepie w zupełności wystarczy.


Zobacz podobne

Szelki zabezpieczające do pracy na wysokości – normy i zastosowanie

Szelki zabezpieczające do pracy na wysokości – normy i zastosowanie

Szelki zabezpieczające do pracy na wysokości, zwane również uprzężą przemysłową, to jeden z podstawowych środków ochrony indywidualnej przy wykonywaniu zadań na wysokości. Jak są skonstruowane, w jakich okolicznościach należy mieć je na sobie, jakimi normami bezpieczeństwa regulowane jest ich użytkowanie? Te i kilka innych kwestii objaśniamy w niniejszym poradniku. Zapraszamy!

Koszowy, nożycowy, masztowy – co je różni

Koszowy, nożycowy, masztowy – co je różni

Podnośniki są urządzeniami dźwignicowymi, które ułatwiają prace na wysokościach, w wielu przypadkach zastępując drabiny czy rusztowania. Dobrze dobrane maszyny są gwarancją bezpieczeństwa pracowników, dlatego właściciele firm powinni z rozwagą decydować się na zakup lub wynajem konkretnej zwyżki. To, jaki sprzęt będzie najodpowiedniejszy dla ich przedsiębiorstwa, zależy od indywidualnych
potrzeb oraz rodzaju wykonywanej pracy. W poniższym artykule pokażemy, czym różnią się popularne zwyżki.

Czy podesty ruchome zastąpią rusztowania ruchome?

Czy podesty ruchome zastąpią rusztowania ruchome?

Podesty ruchome i rusztowania wyposażone w koła to obecnie najpopularniejsze typy konstrukcji dedykowane do wykonywania prac na wysokości. Oba typy wyrobów mają swoje zalety i wady, a sprawdzają się przy konkretnych zadaniach. Nie da się nie zauważyć rosnącej popularności podestów ruchomych i wypierania rusztowań z niektórych branż. Jak maluje się przyszłość rusztowań ruchomych? Czy ich dni w przemyśle są już policzone?

Podesty wolnobieżne – cechy, zastosowanie

Podesty wolnobieżne – cechy, zastosowanie

Podesty ruchome wolnobieżne są popularnymi konstrukcjami wykorzystywanymi do prac wysokościowych. Mają zróżnicowaną budowę i parametry techniczne, dlatego znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach, nie tylko tych związanych z przemysłem. Jakie są ich charakterystyczne cechy i na które warto zwrócić uwagę przy doborze maszyn?

Jakimi uprawnieniami musi dysponować operator podnośników koszowych?

Jakimi uprawnieniami musi dysponować operator podnośników koszowych?

Uprawnienia na podnośniki koszowe to temat, który powinien zajmować nie tylko tych, którzy planują rozpocząć pracę jako operatorzy maszyn, ale również zleceniobiorców i podmioty zlecające wykonanie zlecenia. W końcu prace wysokościowe wiążą się z ryzykiem, warto więc zadbać o to, by sprzęt pochodził od renomowanego producenta i był w pełni sprawny oraz by operator, od którego zależy powodzenie operacji, spełniał odpowiednie kryteria i przede wszystkim – był właściwie przeszkolony.

Gąsienicowe, nożycowe, na przyczepach, samojezdne – charakterystyka podnośników marki Niftylift

Gąsienicowe, nożycowe, na przyczepach, samojezdne – charakterystyka podnośników marki Niftylift

Zwyżki, podesty ruchome, podnośniki – nazwy są różne, ale przeznaczenie jedno – mają na celu transportować ludzi oraz materiały na stanowiska, które znajdują się powyżej poziomu terenu. Podnośniki stanowią dobrą alternatywę dla stałych rusztowań. Wykonywanie prac bez ich udziału byłoby znacznie trudniejsze. W tym artykule opowiemy o dostępnych rodzajach podestów ruchomych i ich przeznaczeniu.


powrót do listy