Podnośniki teleskopowe i przegubowe – podobieństwa i różnice


Zarówno podnośnik teleskopowy, jak i przegubowy świetnie sprawdzą się podczas wykonywania prac na wysokości. Konkretne parametry obu rodzajów maszyn mogą jednak sprawić, że dane zlecenie zostanie wykonane sprawniej, a sama obsługa pojazdu będzie łatwiejsza. By jednak skutecznie dobrać sprzęt do realizacji zlecenia, niezbędna jest podstawowa wiedza dotycząca różnic i podobieństw tych dwóch odmian wysięgników. Czym więc różnią się podnośniki teleskopowe od przegubowych?

Wysięgnik teleskopowy – budowa

Co właściwie kryje się pod nazwą podnośnik teleskopowy? Określenie to wskazuje przede wszystkim na konstrukcję ramienia wysięgnika. W przypadku zwyżki teleskopowej poszczególne segmenty składają się na proste, wysuwane ramię podnośnika. W momencie uruchomienia funkcji wznoszenia, każdy kolejny człon wysuwa się z poprzedniego, dzięki czemu maszyna umożliwia pracę na bardzo dużej wysokości. Ramię zazwyczaj zakończone jest koszem lub krótkim ramieniem pomocniczym. Dzięki siłownikom hydraulicznym ramię maszyny wznosi się płynnie, w odpowiednim, bezpiecznym tempie. Cały wysięgnik może wykonać pełen obrót ramienia bez przestawiania podestu, co w wielu przypadkach znacznie poprawia komfort i szybkość pracy. Najczęściej takie maszyny wyposażone są w napęd spalinowy, napęd na cztery koła oraz opony terenowe.

podnosniki teleskopowe i przegubowe

Podnośnik przegubowy – budowa

W przeciwieństwie do zwyżki teleskopowej ramię podnośnika przegubowego tylko częściowo składa się z konstrukcji teleskopowej (zazwyczaj działa w ten sposób jego końcowe, pomocnicze ramię). Zwyżka przegubowa ma charakterystyczne załamania ramienia, które podczas wznoszenia się i opadania kształtem przypominają literę Z. Największą zaletą tej konstrukcji jest nie tyle potencjalnie duża wysokość pracy, ile możliwość manewrowania ramieniem. Podnośniki przegubowe występują zarówno w spalinowych, jak i w elektrycznych wersjach podnośników. W drugim przypadku możliwa jest więc obsługa pojazdu w zamkniętych pomieszczeniach. Podczas pracy z wykorzystaniem podnośnika w magazynach, halach produkcyjnych czy podobnych zamkniętych obiektach przemysłowych istotnym etapem jest manewrowanie pojazdem pomiędzy elementami konstrukcji, innymi maszynami w trakcie pracy oraz pracownikami danego zakładu. Ramię podnośnika przegubowego najczęściej jest wyposażone w 3 punkty załamania, co czyni pojazd idealnym rozwiązaniem na problemy, które pojawiają się podczas realizacji wymagających zleceń.

Podnośnik przegubowy a teleskopowy – zestawienie

Obydwie maszyny – choć na pierwszy rzut oka są prawie takie same – różnią się od siebie istotnymi cechami. Poznanie i zrozumienie różnic pozwoli skuteczniej dobierać sprzęt do zlecenia, a także ułatwi operatorowi wykonywanie obowiązków. Porównajmy więc te dwa rodzaje zwyżek i przeanalizujmy podobieństwa oraz różnice występujące między nimi.

  • Podobieństwa – najczęściej widoczne już w stanie spoczynku maszyny

By pracować na jednym i drugim pojeździe, operator potrzebuje tych samych, podstawowych uprawnień do obsługi podnośników. Nie są wymagane dodatkowe, specjalistyczne dokumenty uprawniające do obsługi podnośnika teleskopowego czy przegubowego. Skuteczność i szybkość pracy będzie więc zależeć od doświadczenia operatora na danej maszynie. Zarówno zwyżki przegubowe, jak i teleskopowe w większości przypadków to podnośniki samojezdne. Oznacza to, że są niezależnymi pojazdami wyposażonymi w napęd na cztery koła, i że mogą samodzielnie poruszać się w terenie. Ramię podnośnika w obydwu przypadkach może wykonać obrót o 360°. Obydwa rodzaje maszyn składają się również z 3 zasadniczych elementów konstrukcyjnych:

  • platformy przejezdnej wyposażonej w 4 koła,
  • ramienia podnośnika,
  • kosza, czyli platformy roboczej.

Jak dotąd mogłoby się wydawać, że podnośnik teleskopowy i przegubowy to pojazdy różniące się zaledwie szczegółami. Wystarczy jednak spojrzeć na różnice, by zrozumieć, że jest inaczej.

  • Różnice – dostrzegalne w trakcie pracy

Już w momencie włączenia silnika maszyny możemy zauważyć różnice między podnośnikami spalinowymi a elektrycznymi. Pierwszy – napędzany paliwem – będzie pracował głośniej i emitował spaliny, w zamian jednak otrzymujemy większą siłę i dynamikę maszyny. Drugi z kolei – wyposażony w akumulatory – będzie pracował cicho, nie emitując spalin. Podnośnik teleskopowy występuje najczęściej w wersji spalinowej, zakłada się więc, że jest przeznaczony do pracy na zewnątrz. Zwyżka przegubowa jest dostępna z kolei zarówno w wersji spalinowej, jak i elektrycznej – w drugim przypadku może być jednak używana w zamkniętych przestrzeniach.

podnosniki teleskopowe i przegubowe roznice

Najważniejszą różnicą będzie budowa ramienia zwyżki. W przypadku podnośnika teleskopowego ramię maszyny jest proste, a podczas wznoszenia każdy jego kolejny człon wysuwa się z poprzedniego. Człony ramienia zwyżki przegubowej pracują inaczej, wznosząc się niejako równocześnie, przypominają kształtem literę Z. Zasadniczą zaletą zwyżki teleskopowej będzie więc duża wysokość robocza, która może przekraczać nawet 50–60 m, oraz udźwig nierzadko ponad 400 kg, z kolei podnośnik przegubowy wyraźnie lepiej sprawdzi się w zamkniętym pomieszczeniu, gdzie praca wymaga manewrowania pomiędzy elementami konstrukcji budynku, innymi maszynami i pracownikami.


Podnośnik teleskopowy a przegubowy – jak dobrać sprzęt do realizacji zlecenia?

By uniknąć nieprzyjemnych sytuacji podczas realizacji zlecenia, konieczne będzie dokładne sprawdzenie miejsca pracy już na etapie jego wstępnej wyceny. Wysokość, na której będzie wykonywana praca, dokładna waga przenoszonych elementów z wykorzystaniem maszyny, a przede wszystkim dostęp – te parametry będą miały główny wpływ na dobór podnośnika. Pamiętaj, by przy wyborze maszyny dodać kilka metrów do konkretnej wysokości roboczej – mogą okazać się niezbędne do manewrowania maszyną, wykluczą także dyskomfort pracowania na maksymalnej wysokości pojazdu. Poniżej znajdziecie kilka przykładów i inspiracji.

Podnosniki teleskopowe i przegubowe podobienstwa

  

powrót do listy