Jak rozpoznać objawy uszkodzonej pompy hydraulicznej?


Rdzeniem każdego układu hydraulicznego jest pompa hydrauliczna. Awaria tego najważniejszego elementu w przypadku podestów przejezdnych może wiązać się ze sporym niebezpieczeństwem dla operatora i osób postronnych. Jaką właściwie rolę odgrywa ten komponent, jak sprawdzić, czy pompa hydrauliczna jest wciąż dobra, a także jak przedwcześnie rozpoznać objawy jej zużycia? Przekonajmy się!

Za co odpowiada pompa hydrauliczna?

Podstawowym zadaniem układu hydraulicznego w każdej maszynie jest napędzanie jej ruchomych elementów. Pompa umożliwia tutaj wytworzenie odpowiedniego ciśnienia cieczy – to właśnie na wykorzystaniu mieszanki olejów oparte jest działanie całego układu hydraulicznego. Energia mechaniczna dostarczona tutaj przez silnik spalinowy lub elektryczny zostaje przy użyciu mieszanki olejów zamieniona w energię hydrauliczną – ta z kolei wprawia w ruch konkretne elementy układu. Jakie ma to przełożenie na codzienną pracę operatora podnośnika?

Poprawne działanie pompy hydraulicznej warunkuje skuteczne i przede wszystkim bezpieczne obsługiwanie podnośnika – usterka pompy hydraulicznej może skutkować problemami np. z podnoszeniem i opuszczaniem ramienia maszyny. Jak tego uniknąć? Przede wszystkim poznać potencjalne przyczyny awarii pompy i nauczyć się rozpoznawać objawy nadchodzącego problemu.

Pompa hydrauliczna – możliwe przyczyny awarii

Przyczyny awarii pompy hydraulicznej mogą być różne – od naturalnego zużycia, przez czynniki mechaniczne, jak chociażby zbyt wysokie ciśnienie lub temperaturę pracy układu, aż po zbyt pobieżną konserwację czy wreszcie niewłaściwą obsługę podnośnika. Warto pamiętać o tym, że przestrzegając podstawowych zasad użytkowania maszyny, pozytywnie wpływamy na jej żywotność, w tym żywotność układu hydraulicznego. Jakie więc mogą przyczyny awarii pompy?

  • Zużycie pompy

    Regularne użytkowanie pompy to proces, który nieuchronnie prowadzi do zużycia jej komponentów; w maksymalnym przedłużeniu żywotności pompy pomoże nie tylko jej poprawne użytkowanie, ale przede wszystkim regularna kontrola.
  • Brak smarowania

    Zbyt duże tarcie to bardzo częsta przyczyna grzania się oleju hydraulicznego, co może prowadzić do awarii pompy; odpowiednia ilość, a także jakość smaru zapewnia właściwe smarowanie podczas pracy maszyny, chroni przed korozją i ogranicza tarcie między elementami.
  • Zanieczyszczenie

    Wszystkie drobinki kurzu, pyłu i piasku, które przedostają się do układu hydraulicznego mogą powodować zatory, zatykanie się filtrów i zwiększenie tarcia, co może prowadzić do awarii pompy hydraulicznej.

  • Zbyt wysoka temperatura

    Ciepło w układzie hydraulicznym powinno być równomiernie i skutecznie rozpraszane; częste lub, co gorsza, nieustanne przegrzewanie układu (co będzie również przyczyną grzania się oleju hydraulicznego) wkrótce doprowadzi do jego rozstrojenia i może skutkować awariami rozmaitego kalibru.
  • Niewłaściwa obsługa

    Kolejną przyczyną usterki pompy hydraulicznej, jak również całego układu może być niekompetencja operatora w zakresie użytkowania maszyny; nieprzestrzeganie dopuszczalnych limitów (udźwig maksymalny lub większe obciążenia przy maksymalnym wysięgu) może skutkować nie tylko problemami technicznymi, ale także grozić wypadkiem.
  • Niewystarczająca konserwacja

    Na nieprawidłowe działanie pompy wpływ może mieć także pobieżna lub zbyt rzadka konserwacja maszyny: wychwycenie drobnych usterek czy odchyleń od normy w pracy maszyny pozwoli zapewnić pompie, jak również całemu układowi możliwie największą żywotność.

Uszkodzona pompa hydrauliczna – objawy

Wiemy już, dlaczego serce układu hydraulicznego może w pewnym momencie odmówić posłuszeństwa. Czas więc przeanalizować, jakie mogą być przedwczesne objawy zużycia pompy hydraulicznej. Dostrzeżenie usterki na inicjalnym etapie jej rozwoju to w tym przypadku klucz do sukcesu. Odpowiednio wczesne wyłapanie przez operatora sygnałów, które źle działająca maszyna będzie mu wysyłała pozwoli na szybką reakcję i wyeliminowanie usterki. Co więc może sygnalizować uszkodzenie pompy hydraulicznej?

objawy_uszkodzonej_pompy

Objawy zużycia pompy hydraulicznej mogą być inne w przypadku każdej maszyny, warto więc regularnie sprawdzać jej podstawowe funkcje, stan płynów, obecność wycieków i tym samym „uczyć się” jej standardowego trybu pracy, by w porę dostrzec odchylenia od normy. Jeśli w ostatnim czasie zaobserwowałeś któryś z powyższych objawów w swojej maszynie lub podnośniku, który pracuje w twojej okolicy, nie czekaj i zleć serwisantom sprawdzenie układu hydraulicznego w pojeździe. Bagatelizowanie wczesnych objawów może doprowadzić do dużo poważniejszej awarii.

Jak sprawdzić pompę hydrauliczną?

Najprostszym sposobem na sprawdzenie stanu pompy w twoim podnośniku będzie wezwanie serwisanta, który dzięki profesjonalnej aparaturze sprawdzi wydajność komponentu. Uszkodzona pompa hydrauliczna może oczywiście zostać wymieniona na nową, jednak istnieje również możliwość regeneracji tego elementu. W tym przypadku najlepiej będzie nawiązać współpracę z doświadczonym serwisem oferującym tego rodzaju usługę i mieć pewność, że naprawa pompy w danym przypadku jest możliwa i przede wszystkim opłacalna. Jeśli masz wątpliwości dotyczące działania pompy w twoim podnośniku, skontaktuj się z nami. Oprócz sprzedaży i wynajmu maszyn oferujemy również usługę serwisowania podnośników. Konsultanci Gutlift czekają na twoje zgłoszenie.


Zobacz podobne

Mycie okien w biurowcach z podnośnika - charakterystyka pracy

Mycie okien w biurowcach z podnośnika - charakterystyka pracy

Biurowce z przeszklonymi ścianami elewacyjnymi to wizytówka większości współczesnych miast. Konstrukcja przeszklenia ogranicza jednak możliwości czyszczenia szyb od wewnątrz obiektu. Mycie okien z zewnątrz wymaga zastosowania odpowiedniego sprzętu. Jakie urządzenie wybrać do mycia okien na wysokości? Na jakie parametry i zagrożenia trzeba zwrócić uwagę przy tych pracach?

Technologia hybrydowa w podnośnikach - poznaj zalety

Technologia hybrydowa w podnośnikach - poznaj zalety

Rosnące wymagania współczesnego przemysłu zmuszają do poszukiwania nowych rozwiązań. W dziedzinie napędów maszyn budowlanych jednym z ciekawszych jest nowoczesna technologia hybrydowa wykorzystywana do ich zasilania. Opracowany przez firmę NiftyLift system równoległego zasilania hybrydowego w podnośnikach daje ogromne możliwości przy ich użytkowaniu. W czym tkwi sekret napędów hybrydowych w podnośnikach i czy wart jest uwagi?

Podnośniki teleskopowe i przegubowe – podobieństwa i różnice

Podnośniki teleskopowe i przegubowe – podobieństwa i różnice

Zarówno podnośnik teleskopowy, jak i przegubowy świetnie sprawdzą się podczas wykonywania prac na wysokości. Konkretne parametry obu rodzajów maszyn mogą jednak sprawić, że dane zlecenie zostanie wykonane sprawniej, a sama obsługa pojazdu będzie łatwiejsza. By jednak skutecznie dobrać sprzęt do realizacji zlecenia, niezbędna jest podstawowa wiedza dotycząca różnic i podobieństw tych dwóch odmian wysięgników. Czym więc różnią się podnośniki teleskopowe od przegubowych?


powrót do listy