Mycie okien w biurowcach z podnośnika - charakterystyka pracy


Biurowce z przeszklonymi ścianami elewacyjnymi to wizytówka większości współczesnych miast. Konstrukcja przeszklenia ogranicza jednak możliwości czyszczenia szyb od wewnątrz obiektu. Mycie okien z zewnątrz wymaga zastosowania odpowiedniego sprzętu. Jakie urządzenie wybrać do mycia okien na wysokości? Na jakie parametry i zagrożenia trzeba zwrócić uwagę przy tych pracach?

Trudności związane z myciem okien na wysokości

Przeszklenia elewacyjnych ścian w biurowcach i obiektach usługowych to w ostatnich latach najpopularniejszy sposób na ich wykończenie. Taka elewacja ma bardzo atrakcyjnych wygląd. Jednocześnie pozwala na dobre doświetlenie przestrzeni biurowej wewnątrz. Niestety niesie też ze sobą trudności choćby związane z utrudnionym utrzymaniem ich w czystości.

Z reguły w przeszklonych obiektach nie ma możliwości mycia elewacji od środka. Pozostaje zatem czyszczenie ich z zewnątrz z wykorzystaniem specjalistycznych maszyn. To generuje pewne problemy natury technicznej i logistycznej, a także związane z przepisami BHP.

Przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę sposób zagospodarowania przestrzeni pod przeszkloną ścianą elewacyjną. Pod obiekt trzeba dostać się specjalnym podnośnikiem do mycia okien, dlatego niezbędna będzie wolna przestrzeń. Wystające zadaszenie nad wejściem, wąski trawnik lub chodnik nie stanowią problemu. Znacznie trudniej będzie ominąć zabudowania takie jak garaże, ogrodzenia lub nietypowe konstrukcje architektoniczne.

Jeśli pod ścianą znajduje się prywatny teren, można uniknąć problemu związanego z formalnościami. Wystarczy zagrodzić wjazd na parking na kilka godzin i przeprowadzić niezbędne prace. Jeśli jednak prace będą prowadzone z chodnika, parkingu lub drogi publicznej, trzeba porozumieć się z Urzędem Miasta lub gminy. Potrzebna jest zgoda na przeprowadzenie takich prac. Może się też zdarzyć, że urzędnicy wyznaczą godziny nocne jako optymalne do mycia okien na wysokości.

Należy jeszcze wymienić standardowe zagrożenia związane z pracami na wysokości. W takich zadaniach trzeba korzystać wyłącznie z maszyn dopuszczonych przez UDT. Przestrzeń pod podnośnikiem należy wygrodzić i zabezpieczyć przed wejściem osób postronnych. Prace muszą prowadzić osoby dysponujące odpowiednimi kwalifikacjami i aktualnymi badaniami wysokościowymi. Nie można też zapominać o dodatkowych środkach ochrony indywidualnej, takich jak szelki.

mycie_okien_z_podnosnika

Na co zwrócić uwagę dobierając podnośnik do mycia okien?

Nie sposób wykonać większości prac bez odpowiedniego urządzenia. Podnośnik do mycia okien nie jest jednak sprzętem uniwersalnym i właściwie do każdego zadania może być potrzebna inna maszyna. Podnośnik trzeba dostosować do charakteru obiektu i przestrzeni wokół.

Do mycia okien w biurowcach najczęściej wykorzystywane są podnośniki koszowe, czasem też nożycowe. Przy wyborze urządzenia należy zwrócić uwagę na jego parametry techniczne. Spore znaczenie ma maksymalny wysięg podnośnika do mycia okien. Powinien być nie niższy niż maksymalna wysokość obiektu. Ułatwi to wykonywanie pracy przy maszynach ustawionych w pewnej odległości od ściany budynku. Trzeba też wziąć pod uwagę udźwig kosza. Na obciążenie będzie się składała nie tylko waga pracowników, ale także niezbędny sprzęt, środki chemiczne, a nawet zbiorniki z wodą.

Niezależne od wcześniej wybranych parametrów, podnośniki i zwyżki do mycia okien powinny mieć kilka określonych cech. Bardzo istotne jest, żeby były wyposażone we własny napęd. Praca będzie wymagała częstego przemieszczania platformy roboczej, do czego niezbędny jest napęd. Warto też wybrać urządzenia, którymi można sterować z poziomu kosza. To pozwoli na wygodne przemieszczanie się bez konieczności angażowania dodatkowego pracownika na poziomie 0.

Zwyżki do mycia okien powinny być wyposażone w napęd kołowy. Pojazdy gąsienicowe z reguły nie są dopuszczane do prac na terenach miejskich ze względu na ryzyko uszkodzenia nawierzchni. Najlepsze będą standardowe duże koła o charakterze terenowym. Taki napęd pozwoli na sprawne pokonywanie także nierówności chodnika, krawężnika i innych niewielkich przeszkód.

mycie_z_podnosnika


Czeka Cię mycie okien w biurowcu? Kup lub wynajmij najlepsze maszyny do tego zadania.

Zwyżki do mycia okien czy grupy alpinistyczne - co jest skuteczniejsze?

Bardzo często do mycia okien na wysokości wynajmowane są specjalistyczne firmy alpinistyczne. Pracownicy takich firm prowadzą prace w zabezpieczeniu charakterystycznym dla wspinaczki, postępując od szczytu budynku w dół. Czy ta metoda jest skuteczniejsza od pracy ze zwyżki do mycia okien?

Ekipy alpinistyczne mogą stanowić uzupełnienie zwyżek i podnośników przy budynkach o znacznych wysokościach. Najwyższe podnośniki do mycia okien mają wysięg dochodzący do 30 metrów, a zatem wystarczą do czyszczenia elewacji na dziesięciopiętrowych budynkach. Przy obiektach wyższych warto skorzystać z pomocy alpinistów.

Praca z wykorzystaniem podnośników do mycia okien jest też tańsza i przebiega znacznie szybciej. Na niższy koszt składa się przede wszystkim możliwość wynajęcia odpowiedniego urządzenia najlepiej dopasowanego do charakterystyki obiektu. Szukając pewnych maszyn w wielu wariantach, warto zwrócić uwagę na ofertę wynajmu w GUTLIFT.


Zobacz podobne

Jak rozpoznać objawy uszkodzonej pompy hydraulicznej?

Jak rozpoznać objawy uszkodzonej pompy hydraulicznej?

Rdzeniem każdego układu hydraulicznego jest pompa hydrauliczna. Awaria tego najważniejszego elementu w przypadku podestów przejezdnych może wiązać się ze sporym niebezpieczeństwem dla operatora i osób postronnych. Jaką właściwie rolę odgrywa ten komponent, jak sprawdzić, czy pompa hydrauliczna jest wciąż dobra, a także jak przedwcześnie rozpoznać objawy jej zużycia? Przekonajmy się!

Montaż reklam przy użyciu podnośnika koszowego

Montaż reklam przy użyciu podnośnika koszowego

Billboardy, czyli inaczej konstrukcje reklamowe, to popularna forma marketingu, której nie zagroził rozwój internetu i reklama w social mediach. Wprost przeciwnie – tego typu promocja charakteryzuje się dużym zasięgiem. Aby jednak spełniła swoje zadanie, trzeba zadbać o całą otoczkę, w tym techniczne aspekty, czyli m.in. montaż reklam.

Mycie elewacji przy użyciu zwyżki

Mycie elewacji przy użyciu zwyżki

Do czyszczenia i mycia elewacji powszechnie wykorzystuje się zwyżki. Zapewniają one ogromny komfort i swobodę pracy, a także gwarantują szybkie wykonanie zadania. Na czym polega mycie elewacji budynku ze zwyżki? Z jakimi problemami można się spotkać i czym kierować się przy doborze sprzętu? Wszystkie wątpliwości wyjaśniamy w poradniku.

Praca na zwyżce zimą - o czym trzeba pamiętać?

Praca na zwyżce zimą - o czym trzeba pamiętać?

Okres zimowy to trudny czas dla pracowników wykonujących swoje obowiązki na zewnątrz budynków, jednak wiele robót budowlanych i remontowych w przemyśle nie może czekać do wiosny. Praca na wysokości w zimie jest bardziej uciążliwa i niebezpieczna niż w czasie cieplejszych pór roku. Trzymając się kilku zasad, można ją jednak wykonać sprawnie, ograniczając także ryzyko wypadku.


powrót do listy