Montaż ozdób przy użyciu podnośnika


Widniejące na horyzoncie Święta Bożego Narodzenia to okres, w którym operatorzy podnośników mają pełne ręce roboty! Oprócz montowania konstrukcji i instalowania reklam wielkopowierzchniowych, wysokościowych prac budowlanych czy mycia przeszkleń w trudno dostępnych miejscach zwyżki świetnie sprawdzają się właśnie przy montażu rozmaitych ozdób w przestrzeniach publicznych. Jesteś ciekaw, jak wygląda instalacja ozdób świątecznych na wysokości w praktyce? A może potrzebujesz wynająć podnośnik, by udekorować swoją lub czyjąś okolicę? Świetnie trafiłeś! Przed tobą garść najważniejszych informacji w tym temacie.

Kiedy drabina nie wystarczy

Kto z nas nie lubi przejść się ulicami, które w przedświątecznym nastroju przystrojone są choinkami i kolorowymi dekoracjami świetlnymi? Miejskie ulice o tej porze roku mają swój niepowtarzalny urok, a to wszystko za sprawą ozdób, które montowane są… na wysokości. W wielu przypadkach wystarcza tutaj drabina – to zdecydowanie najłatwiejszy, a także najtańszy sposób na wykonanie prostych prac na wysokości. Operowanie powyżej kilku metrów przy użyciu zwykłej drabiny może jednak okazać się nie tyle niewygodne, co po prostu niebezpieczne, zwłaszcza jeśli w grę wchodzi nie tylko rozwieszenie światełek, ale np. montaż cięższych ozdób. Dostęp alpinistyczny w wielu miejscach okazuje się niemożliwy lub najzwyczajniej nieopłacalny. Na szczęście zawsze można wykorzystać podnośnik! Zwyżka sprawdzi się przy zarówno przy najprostszym instalowaniu dekoracji świetlnych na latarniach, przystrajaniu galerii handlowych, jak również podczas ozdabiania największej w mieście choinki!

montaz_ozdob_przy_uzyciu_podnosnika

Jakie świąteczne dekoracje uliczne?

Gigantyczne i te malutkie – choinki udekorowane lampkami i bombkami to zapewne pierwsza rzecz, jaka przychodzi nam tutaj na myśl. To w końcu największy symbol tego okresu! Świąteczne ozdoby to jednak o wiele więcej. Napisy okolicznościowe w rodzaju „Wesołych Świąt” lub „Szczęśliwego Nowego Roku”, dekoracje latarniowe – zarówno te tradycyjne, jak i te wzbogacone o trójwymiarowe elementy, świetlne figury, łańcuchy latarniowe, konstrukcje elewacyjne i iluminacje świetlne dostępne w wielu wariantach – montaż tych wszystkich rodzajów ozdób w przestrzeni publicznej wymaga dostępu wysokościowego. Jak już wiemy – gdzieniegdzie sprawdzi się drabina, ale w większości przypadków niezbędny będzie dobrze dobrany podnośnik.

Jaki podnośnik sprawdzi się najlepiej?

Odpowiedź zawsze będzie tutaj zależeć od konkretnego zlecenia i okoliczności jego wykonania. Zanim zdecydujesz się wynająć konkretną maszynę do montażu ozdób, warto na pewno zastanowić się nad kilkoma kwestiami, które będą miały wpływ na techniczne parametry zwyżki, której potrzebujesz. Oto one:

  • maksymalna wysokość, na jakiej chcesz zamontować ozdoby
  • dojazd na miejsce montażu
  • rodzaj podłoża na miejscu wykonania zlecenia
  • okoliczności montażu
  • liczba osób potrzebnych do montażu
  • orientacyjna waga ozdób
  • prognozowana pogoda w dniu montażu.

W zależności od tych czynników dobierzesz przede wszystkim wysokość roboczą maszyny. Tutaj do maksymalnej wysokości, na jakiej chcesz zamontować ozdoby warto dodać przynajmniej 2 metry, by nie musieć pracować na maksymalnym wysięgu, a mieć nieco zapasu. W zależności od dojazdu na miejsce i rodzaju podłoża wybierzesz pewnie podnośnik na przyczepie, zwyżkę samojezdną lub podnośnik gąsienicowy – jeśli warunki będą bardziej wymagające. Okoliczności montażu to nie tylko ilość przestrzeni operacyjnej w pobliżu, ale także praca na świeżym powietrzu lub w pomieszczeniu. Tutaj z kolei kluczowe będą kategoria urządzenia i jego wielkość (podnośnik nożycowy, teleskopowy lub przegubowy) oraz rodzaj napędu maszyny (elektryczny w zamkniętych pomieszczeniach, elektryczny lub spalinowy na zewnątrz).

montaz_ozdob_podnosnik_koszowy

Ważnym parametrem jest również udźwig kosza podnośnika – w nim bowiem muszą zmieścić się nie tylko osoby oddelegowane do montażu, ale także same ozdoby. Wreszcie pogoda – pracownicy wykonujący takie zlecenia jesienią i zimą muszą liczyć się z pracą przy niskich temperaturach, jednak przy pracy na podnośniku kluczowym parametrem jest wiatr. Pamiętajmy, że najwyższa dopuszczalna prędkość wiatru przy pracy na podnośniku to 12,5 m/s (ok. 45 km/h)! Jeśli na tym etapie masz wątpliwości i czujesz, że chciałbyś skorzystać z porady fachowca, najlepiej skontaktuj się z nami. Przedstaw nam swój plan, a my doradzimy ci w kwestii doboru zwyżki i realizacji zlecenia.

Współpracuj z najlepszymi!

Montaż reklamy wielkoformatowej, naprawa rynny, umycie witryny czy też montaż ozdób świątecznych – niezależnie od rodzaju zlecenia najbezpieczniej i najefektywniej jest korzystać ze sprawdzonego sprzętu. W branży podestów ruchomych firma Gutlift działa już od wielu lat: wiemy, jak dobrać maszynę do konkretnego zlecenia, potrafimy doradzić nie tylko w tych najbardziej typowych, ale także tych mniej szablonowych sytuacjach. Prowadzimy zarówno sprzedaż, jak i długoterminowy wynajem podnośników różnego rodzaju. Skontaktuj się z nami i rozpocznij współpracę z liderem branży!


Zobacz podobne

Praca na zwyżce zimą - o czym trzeba pamiętać?

Praca na zwyżce zimą - o czym trzeba pamiętać?

Okres zimowy to trudny czas dla pracowników wykonujących swoje obowiązki na zewnątrz budynków, jednak wiele robót budowlanych i remontowych w przemyśle nie może czekać do wiosny. Praca na wysokości w zimie jest bardziej uciążliwa i niebezpieczna niż w czasie cieplejszych pór roku. Trzymając się kilku zasad, można ją jednak wykonać sprawnie, ograniczając także ryzyko wypadku.

Czy podesty ruchome zastąpią rusztowania ruchome?

Czy podesty ruchome zastąpią rusztowania ruchome?

Podesty ruchome i rusztowania wyposażone w koła to obecnie najpopularniejsze typy konstrukcji dedykowane do wykonywania prac na wysokości. Oba typy wyrobów mają swoje zalety i wady, a sprawdzają się przy konkretnych zadaniach. Nie da się nie zauważyć rosnącej popularności podestów ruchomych i wypierania rusztowań z niektórych branż. Jak maluje się przyszłość rusztowań ruchomych? Czy ich dni w przemyśle są już policzone?

Co wolno przenosić w podnośniku koszowym – najważniejsze przepisy BHP

Co wolno przenosić w podnośniku koszowym – najważniejsze przepisy BHP

Podnośnik koszowy to rodzaj podestu ruchomego o budowie ramienno-teleskopowej. Jego obsługa zaliczana jest do prac niebezpiecznych i wymaga posiadania specjalnych uprawnień. Czy wolno przewozić w nim materiały budowlane? Jakie środki bezpieczeństwa należy zachować?


powrót do listy