Co wolno przenosić w podnośniku koszowym – najważniejsze przepisy BHP
Podnośnik koszowy to rodzaj podestu ruchomego o budowie ramienno-teleskopowej. Jego obsługa zaliczana jest do prac niebezpiecznych i wymaga posiadania specjalnych uprawnień. Czy wolno przewozić w nim materiały budowlane? Jakie środki bezpieczeństwa należy zachować?
Do czego można wykorzystać podnośnik koszowy?
Podnośnik koszowy jest przede wszystkim pojazdem służącym do podnoszenia i przenoszenia. Czasem podnośniki koszowe określane są mianem zwyżek z koszem osobowym. Ramię teleskopowe znajduje się na podwoziu samochodu ciężarowego i jest zakończone koszem osobowym. Jego głównym wyróżnikiem w stosunku do innych urządzeń służących podnoszeniu ciężarów jest element roboczy, czyli kosz. Pomiędzy poszczególnymi modelami zwyżek występują różnice w udźwigu, a także zasięgu ramienia teleskopowego. Bardzo ważny jest dobór zarówno udźwigu, jak i zasięgu do pracy w określonych warunkach w zależności od tego, w realizacji jakich zadań ma pomóc podnośnik.
Rodzaje podnośników koszowych a ich zastosowanie
Na rynku dostępne są różne rodzaje podnośników koszowych, a ich zróżnicowanie odpowiada możliwościom przewożenia towarów. Przykładowo podnośnik przegubowy może mieć duży wysięg i możliwość swobodnego manewrowania koszem. Z kolei podnośniki nożycowe mają duży, stabilny kosz. Bardzo ważne jest to, aby w czasie pracy operatorzy wózków byli bezpieczni, dlatego podesty ruchome muszą spełniać określone kryteria i zasady BHP.
Gdzie można wykorzystać podnośnik koszowy?
Tego typu urządzenia doskonale sprawdzają się w trakcie prac zarówno w budynkach, jak i na zewnątrz. W przypadku każdej z maszyn budowlanych ważne jest, by była ona używana zgodnie z przeznaczeniem.
Głównym elementem konstrukcyjnym podnośnika koszowego, który wyróżnia go na tle innych maszyn budowlanych, jest kosz. Pozwala on na bezpieczny transport osób wraz z narzędziami w odpowiednie miejsce i wykonywanie określonych prac na wysokości.
Podczas przewożenia samych ładunków w podnośniku koszowym dość łatwo można się pomylić w trakcie obliczania wagi i w efekcie nietrudno o przeciążenie maszyny. Jest to bardzo niebezpieczna sytuacja, która może prowadzić do wyłączenia maszyny, a nawet jej przewrócenia.
Jakie informacje warto sprawdzić, zanim umieścimy np. materiał budowlany w podnośniku koszowym? Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na maksymalny udźwig kosza, który jest zdefiniowany w instrukcji obsługi.
Ładunek w obrębie kosza powinien być także unieruchomiony. Jeśli nie zostanie on odpowiednio ustabilizowany, to również może dojść do zagrożenia zdrowia lub nawet życia operatora maszyny, a także zniszczenia mienia. Przede wszystkim łańcuchy lub pasy powinny być odpowiednio dobrane do tonażu ładunku, by zapewniały bezpieczeństwo. Powinny one też przechodzić regularnie kontrolę swojej wytrzymałości, by mogły w pełni chronić przewożony towar. Brak odpowiedniego zabezpieczenia stwarza ryzyko, że lina się urwie lub po prostu odwiąże.
Warto sprawdzić dokładnie w instrukcji wytyczne dotyczące obsługi maszyny. Zawarte są w nich informacje mówiące jednoznacznie, że transport ciężkich ładunków może stanowić poważne zagrożenie i w związku z tym jest zabroniony. Wyjątek stanowią wysięgniki samochodowe. Mają one zamontowany do dolnej platformy kosza specjalny hak. W takim wypadku możliwy jest transport podwieszonego ładunku.
Przeznaczenie podnośnika – czynności zabronione
Każda maszyna przeznaczona do transportu czy to ludzi, czy to ładunków, zawiera w instrukcji obsługi informacje, które mają umożliwić bezpieczną eksploatację maszyny. To samo dotyczy podnośników koszowych. Listę najczęściej zabronionych czynności przedstawia poniższa grafika.
Przeczytaj także: BHP w pracy na wysokości z wykorzystaniem podnośników
Sprawne urządzenie w trakcie przenoszenia towarów
Żeby można było eksploatować maszynę, musi ona być przede wszystkim sprawna i należy przestrzegać zasad zawartych w instrukcji obsługi. Bez względu jednak na to, do czego zostanie wykorzystany nasz podnośnik koszowy, pamiętajmy o tym, że musi mieć aktualny przegląd Urzędu Dozoru Technicznego. Każda maszyna musi przechodzić rutynowe badania kontrolne, które pozwalają na określenie, czy zwyżka pracuje prawidłowo i czy nie wymaga określonych prac naprawczych.
Sprawdź naszą ofertę wózków koszowych: https://gutlift.pl/
Zobacz podobne
Lekki podnośnik koszowy – 6 zalet maszyny niższej wagi
Podnośnik to maszyna, która z reguły kojarzy nam się nie tylko ze sporą wysokością, ale także znaczną wagą. Urządzenie, która pozwala wznieść się operatorowi kilkadziesiąt metrów nad ziemię musi przecież ważyć swoje! Czy jednak faktycznie tak jest? Kompaktowy i lekki podnośnik koszowy to doskonała alternatywa dla takich odpowiedników. Przekonaj się, jakie są zalety lekkich podnośników koszowych!
Uprawnienia wysokościowe – wszystko, co warto o nich wiedzieć
Praca na wysokości zalicza się do tych szczególnie niebezpiecznych. Poza spełnieniem niezbędnych wymogów formalnych, a także zdrowotnych, konieczne jest, by osoby rozpoczynające karierę w tym zawodzie posiadły nie tylko odpowiednią wiedzę, umiejętności i gruntowne przeszkolenie, ale także świadomość potencjalnego zagrożenia. Najlepszym na sposobem na zapoznanie się ze wszystkimi aspektami pracy wysokościowca jest zdobycie odpowiednich uprawnień wysokościowych. Przed wami wszystko, co warto o nich wiedzieć!
Uprawnienia UDT – co to i czy warto je zrobić?
Praca przy użyciu maszyn takich jak wózki widłowe, podnośniki, dźwigi, suwnice i podobnych urządzeń wymaga od operatora przede wszystkim odpowiedniej wiedzy technicznej potwierdzonej dokumentami. Tę najlepiej zdobyć, uzyskując uprawnienia UDT, czyli najważniejszy dokument w zakresie obsługi lub konserwacji urządzeń transportu bliskiego. Czym są te kwalifikacje? Jak zrobić uprawnienia UDT? Czy warto postarać się o ten dokument? Wreszcie: co wchodzi w zakres uprawnień? Na te i kilka innych pytań odpowiadamy w niniejszym poradniku.
Montaż ozdób przy użyciu podnośnika
Widniejące na horyzoncie Święta Bożego Narodzenia to okres, w którym operatorzy podnośników mają pełne ręce roboty! Oprócz montowania konstrukcji i instalowania reklam wielkopowierzchniowych, wysokościowych prac budowlanych czy mycia przeszkleń w trudno dostępnych miejscach zwyżki świetnie sprawdzają się właśnie przy montażu rozmaitych ozdób w przestrzeniach publicznych. Jesteś ciekaw, jak wygląda instalacja ozdób świątecznych na wysokości w praktyce? A może potrzebujesz wynająć podnośnik, by udekorować swoją lub czyjąś okolicę? Świetnie trafiłeś! Przed tobą garść najważniejszych informacji w tym temacie.
Jak zadbać o bezpieczeństwo pracy w pobliżu instalacji elektrycznej?
Instalacje elektryczne należą do sieci niebezpiecznych bez względu na ich lokalizację i napięcie. Szczególnie w warunkach budowy należy zwrócić większą uwagę podczas prac prowadzonych w pobliżu instalacji. Kiedy trzeba zachować wyjątkowe środki ostrożności? Jak wyglądają prace wysokościowe w pobliżu instalacji elektrycznej?
Koszowy, nożycowy, masztowy – co je różni
Podnośniki są urządzeniami dźwignicowymi, które ułatwiają prace na wysokościach, w wielu przypadkach zastępując drabiny czy rusztowania. Dobrze dobrane maszyny są gwarancją bezpieczeństwa pracowników, dlatego właściciele firm powinni z rozwagą decydować się na zakup lub wynajem konkretnej zwyżki. To, jaki sprzęt będzie najodpowiedniejszy dla ich przedsiębiorstwa, zależy od indywidualnych
potrzeb oraz rodzaju wykonywanej pracy. W poniższym artykule pokażemy, czym różnią się popularne zwyżki.