Co wolno przenosić w podnośniku koszowym – najważniejsze przepisy BHP


Podnośnik koszowy to rodzaj podestu ruchomego o budowie ramienno-teleskopowej. Jego obsługa zaliczana jest do prac niebezpiecznych i wymaga posiadania specjalnych uprawnień. Czy wolno przewozić w nim materiały budowlane? Jakie środki bezpieczeństwa należy zachować?

Do czego można wykorzystać podnośnik koszowy?

Podnośnik koszowy jest przede wszystkim pojazdem służącym do podnoszenia i przenoszenia. Czasem podnośniki koszowe określane są mianem zwyżek z koszem osobowym. Ramię teleskopowe znajduje się na podwoziu samochodu ciężarowego i jest zakończone koszem osobowym. Jego głównym wyróżnikiem w stosunku do innych urządzeń służących podnoszeniu ciężarów jest element roboczy, czyli kosz. Pomiędzy poszczególnymi modelami zwyżek występują różnice w udźwigu, a także zasięgu ramienia teleskopowego. Bardzo ważny jest dobór zarówno udźwigu, jak i zasięgu do pracy w określonych warunkach w zależności od tego, w realizacji jakich zadań ma pomóc podnośnik.

Rodzaje podnośników koszowych a ich zastosowanie

Na rynku dostępne są różne rodzaje podnośników koszowych, a ich zróżnicowanie odpowiada możliwościom przewożenia towarów. Przykładowo podnośnik przegubowy może mieć duży wysięg i możliwość swobodnego manewrowania koszem. Z kolei podnośniki nożycowe mają duży, stabilny kosz. Bardzo ważne jest to, aby w czasie pracy operatorzy wózków byli bezpieczni, dlatego podesty ruchome muszą spełniać określone kryteria i zasady BHP.

Gdzie można wykorzystać podnośnik koszowy?

Tego typu urządzenia doskonale sprawdzają się w trakcie prac zarówno w budynkach, jak i na zewnątrz. W przypadku każdej z maszyn budowlanych ważne jest, by była ona używana zgodnie z przeznaczeniem.
Głównym elementem konstrukcyjnym podnośnika koszowego, który wyróżnia go na tle innych maszyn budowlanych, jest kosz. Pozwala on na bezpieczny transport osób wraz z narzędziami w odpowiednie miejsce i wykonywanie określonych prac na wysokości.

Co wolno przenosić w podnośniku koszowym – najważniejsze przepis y BHP

Podczas przewożenia samych ładunków w podnośniku koszowym dość łatwo można się pomylić w trakcie obliczania wagi i w efekcie nietrudno o przeciążenie maszyny. Jest to bardzo niebezpieczna sytuacja, która może prowadzić do wyłączenia maszyny, a nawet jej przewrócenia.

Jakie informacje warto sprawdzić, zanim umieścimy np. materiał budowlany w podnośniku koszowym? Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na maksymalny udźwig kosza, który jest zdefiniowany w instrukcji obsługi.

Ładunek w obrębie kosza powinien być także unieruchomiony. Jeśli nie zostanie on odpowiednio ustabilizowany, to również może dojść do zagrożenia zdrowia lub nawet życia operatora maszyny, a także zniszczenia mienia. Przede wszystkim łańcuchy lub pasy powinny być odpowiednio dobrane do tonażu ładunku, by zapewniały bezpieczeństwo. Powinny one też przechodzić regularnie kontrolę swojej wytrzymałości, by mogły w pełni chronić przewożony towar. Brak odpowiedniego zabezpieczenia stwarza ryzyko, że lina się urwie lub po prostu odwiąże.

Co wolno przenosić w podnośniku koszowym – najważniejsze przepis y BHP

Warto sprawdzić dokładnie w instrukcji wytyczne dotyczące obsługi maszyny. Zawarte są w nich informacje mówiące jednoznacznie, że transport ciężkich ładunków może stanowić poważne zagrożenie i w związku z tym jest zabroniony. Wyjątek stanowią wysięgniki samochodowe. Mają one zamontowany do dolnej platformy kosza specjalny hak. W takim wypadku możliwy jest transport podwieszonego ładunku.

Przeznaczenie podnośnika – czynności zabronione

Każda maszyna przeznaczona do transportu czy to ludzi, czy to ładunków, zawiera w instrukcji obsługi informacje, które mają umożliwić bezpieczną eksploatację maszyny. To samo dotyczy podnośników koszowych. Listę najczęściej zabronionych czynności przedstawia poniższa grafika.

Co wolno przenosić w podnośniku koszowym – najważniejsze przepis y BHP

Przeczytaj także: BHP w pracy na wysokości z wykorzystaniem podnośników 

Sprawne urządzenie w trakcie przenoszenia towarów

Żeby można było eksploatować maszynę, musi ona być przede wszystkim sprawna i należy przestrzegać zasad zawartych w instrukcji obsługi. Bez względu jednak na to, do czego zostanie wykorzystany nasz podnośnik koszowy, pamiętajmy o tym, że musi mieć aktualny przegląd Urzędu Dozoru Technicznego. Każda maszyna musi przechodzić rutynowe badania kontrolne, które pozwalają na określenie, czy zwyżka pracuje prawidłowo i czy nie wymaga określonych prac naprawczych.

Sprawdź naszą ofertę wózków koszowych: https://gutlift.pl/

  

Zobacz podobne

Podnośniki teleskopowe i przegubowe – podobieństwa i różnice

Podnośniki teleskopowe i przegubowe – podobieństwa i różnice

Zarówno podnośnik teleskopowy, jak i przegubowy świetnie sprawdzą się podczas wykonywania prac na wysokości. Konkretne parametry obu rodzajów maszyn mogą jednak sprawić, że dane zlecenie zostanie wykonane sprawniej, a sama obsługa pojazdu będzie łatwiejsza. By jednak skutecznie dobrać sprzęt do realizacji zlecenia, niezbędna jest podstawowa wiedza dotycząca różnic i podobieństw tych dwóch odmian wysięgników. Czym więc różnią się podnośniki teleskopowe od przegubowych?

Podesty przejezdne – cechy, zastosowanie

Podesty przejezdne – cechy, zastosowanie

Wszędzie tam, gdzie pracownicy muszą dostać się w trudno dostępne miejsce na wysokości, sprawdzi się podest przejezdny – niewielki i stosunkowo tani rodzaj podnośnika. Choć wielu niezaznajomionych może uznać go za starszego brata wózka widłowego, gdyż z pozoru może przypominać widlaka, przeznaczeniem tej maszyny nie jest przewożenie i unoszenie ładunków, ale szybkie transportowanie ludzi na stanowiska robocze wysoko ponad ziemią. Jakie są najważniejsze cechy podestów przejezdnych oraz w jakich okolicznościach używa się ich najczęściej?

Najczęstsze błędy podczas użytkowania podnośników koszowych

Najczęstsze błędy podczas użytkowania podnośników koszowych

Praca na stanowisku operatora podnośnika to w istocie ekscytujące zajęcie. Świetne dla wszystkich, którzy mają zmysł techniczny, lubią wyzwania związane ze zleceniami na wysokości lub w trudno dostępnych miejscach. I wreszcie dla tych, którzy nie mają lęku wysokości oraz przestrzeni. Mówiąc o pracy operatora zwyżki, trudno nie wspomnieć jednak o zagrożeniach, z jakimi łączy się ten zawód. Nieostrożność przy pracy może bowiem (lecz nie musi) prowadzić do wielu nieszczęśliwych wypadków. By się ich ustrzec, najlepiej jest przeanalizować najczęściej popełniane błędy przy obsłudze podnośnika koszowego.


powrót do listy