Czy podesty ruchome zastąpią rusztowania ruchome?


Podesty ruchome i rusztowania wyposażone w koła to obecnie najpopularniejsze typy konstrukcji dedykowane do wykonywania prac na wysokości. Oba typy wyrobów mają swoje zalety i wady, a sprawdzają się przy konkretnych zadaniach. Nie da się nie zauważyć rosnącej popularności podestów ruchomych i wypierania rusztowań z niektórych branż. Jak maluje się przyszłość rusztowań ruchomych? Czy ich dni w przemyśle są już policzone?

Charakterystyka konstrukcji przeznaczonych do prac na wysokości

Prace na wysokości należą do zadań realizowanych podczas niemal każdej budowy i w wielu pracach serwisowych, konstrukcyjnych oraz naprawach. Jednocześnie należą do najbardziej niebezpiecznych dla pracowników. W związku z tym obowiązkiem pracodawcy i głównego inwestora jest zastosowanie takich konstrukcji, żeby praca na wysokości mogła być prowadzona sprawnie i bezpiecznie.

Duże zapotrzebowanie na sprzęt i potrzeba osiągania coraz wyższych standardów bezpieczeństwa doprowadziły do tego, że rynek obfituje w różnego typu konstrukcje do prac wysokościowych. Zasadniczo można podzielić je na rusztowania i podnośniki, jednak to rozróżnienie coraz częściej się zaciera. W wielu dziedzinach rusztowania ruchome zastępują podnośniki, a podesty samobieżne wypierają tradycyjne rusztowania. Czy obserwujemy właśnie, jak podesty ruchome zastępują całkowicie rusztowania?

podesty_ruchome

Rusztowania ruchome – charakterystyka

Rusztowania to najstarsze znane ludzkości konstrukcje przeznaczone do prowadzenia prac wysokościowych. Wykorzystywane są głównie przy pracach budowlanych i konstrukcyjnych. Składają się z wielu elementów, które można zmontować ze sobą, tym samym wybierając rozmiar, wysokość, a także funkcjonalność konstrukcji.

Rusztowania ruchome to szczególny typ budowli do prac wysokościowych. Ich charakterystyczną cechą jest możliwości przemieszczania bez konieczności rozbierania i demontażu całej konstrukcji. Rusztowania ruchome najczęściej są osadzane na kołach, płozach lub wałkach. Nie mają własnego napędu, dlatego transport jest możliwy przy użyciu innych maszyn i siły ludzkich mięśni.

Rusztowania ruchome umożliwiają dostęp do obiektów położonych maksymalnie na wysokości kilku metrów. Znajdują zastosowanie głównie przy drobnych i krótkotrwałych pracach montażowych. Są niezastąpione w naprawach i kontroli wielu punktów oddalonych od siebie, jednak będących na podobnej wysokości. Można szybko je złożyć. Po demontażu nie zajmują wiele miejsca, dlatego chętnie korzystają z nich wyjazdowe ekipy serwisowe.

podesty_ruchome_a_rusztowania_ruchome

Czym są podesty ruchome i jakie mają zastosowanie?

Pojęcie podestów ruchomych odnosi się do wszystkich maszyn, przeznaczonych do prowadzenia prac wysokościowych, które są wyposażone w ruchome wysięgniki. To urządzenia dźwigowe przeznaczone do wynoszenia na wysokość pracowników i materiałów. Różnią się konstrukcją, rozmiarami, a także rodzajem podnośnika. Mogą być zakończone platformą roboczą lub koszem. Mają rozmaite zasilanie i zasięg, dlatego coraz chętniej wykorzystuje się je w pracach budowlanych i rozmaitych działaniach w przemyśle.

Charakterystyczną cechą wszystkich podestów ruchomych jest możliwość sterowania platformą roboczą. Wszystkie dźwigi mają określony maksymalny zasięg wynoszenia i można zatrzymać platformę w dowolnym miejscu w ramach tego zasięgu. Ułatwia to prowadzenie prac na różnych poziomach, a także dotarcie do miejsc niedostępnych, szczelin i zakamarków.

Podesty ruchome można podzielić na kilka typów. Biorąc pod uwagę podwozie, wyróżnia się następujące warianty:

  • podnośniki samojezdne kołowe – samojezdne zwyżki wyposażone w wysięgniki zakończone koszem lub podestem;
  • podnośniki gąsienicowe – samojezdne zwyżki koszowe, wyposażone w napęd gąsienicowy. Przeznaczone do poruszania się po trudnym podłożu;
  • podnośniki nożycowe – zaopatrzone w platformę roboczą i system podnośników ułożonych w konstrukcji nożycowej. Pozwalają na wynoszenie tylko w osi pionowej;
  • podnośniki na przyczepach – konstrukcja podnośnika jest zamontowana na przyczepie mocowanej do samochodów lub ciągników.

rodzaje_podestow_ruchomych

Zróżnicowane typy konstrukcji sprawiają, że podesty ruchome znajdują zastosowanie w wielu pracach budowlanych, serwisowych i montażowych. Są wykorzystywane w przemyśle, budownictwie, a także obiektach o charakterze użytkowym i komercyjnym. Mogą być stosowane do prowadzenia napraw, przeglądów i prac związanych ze sprzątaniem. Swoją funkcjonalność najlepiej wykorzystują w miejscach, gdzie prace prowadzone są w trudnodostępnych miejscach, na różnych wysokościach i jednocześnie są krótkotrwałe.

Czy podesty ruchome przejmą zadania dedykowane rusztowaniom?

Właściwości, parametry techniczne i różnorodność podestów ruchomych sprawiają, że mają one możliwość zastąpienia rusztowań ruchomych do wykonania każdego zadania. Są w stanie dotrzeć do miejsc, w których standardowo prowadzi się prace na rusztowaniach, a także utrzymać znaczne obciążenia. W wielu przypadkach okazują się też wygodniejsze w użytkowaniu, a wnoszenie na podest materiałów jest znacznie łatwiejsze i mniej uciążliwe.

Same możliwości techniczne nie oznaczają jednak, że podesty ruchome zastąpią rusztowania. W niewielkich zakładach lub przy pojedynczych pracach jest to możliwe. Spoglądając na zagadnienie w większej skali, korzystanie z kosztownych podestów ruchomych w miejscach, gdzie wystarczy ustawienie rusztowania, jest nieopłacalne. Szczególnie przy pracach wykonywanych przez dłuższy czas lub powtarzających się systematycznie, korzystanie z rusztowań ma więcej korzyści.

W związku z tym należy uznać, że oba typy konstrukcji przeznaczonych do prowadzenia prac wysokościowych mogą być stosowane równolegle. Nawet w ramach jednej budowy stosuje się zarówno podesty ruchome, jak i rusztowania. W ten sposób można zoptymalizować koszty pracy, a jednocześnie utrzymać na najwyższym poziomie funkcjonalność i bezpieczeństwo pracowników.

Jeszcze większe korzyści przyniesie korzystanie z maszyn wysokiej jakości, o dużym poziomie sprawności i znakomitej funkcjonalności. Takie pojazdy znajdują się w ofercie GUTLIFT. Nowe podesty i podnośniki można kupić na dogodnych warunkach, a także wynająć na długi termin, co pozwoli zoptymalizować koszty realizacji pracy.


Zobacz podobne

Montaż ozdób przy użyciu podnośnika

Montaż ozdób przy użyciu podnośnika

Widniejące na horyzoncie Święta Bożego Narodzenia to okres, w którym operatorzy podnośników mają pełne ręce roboty! Oprócz montowania konstrukcji i instalowania reklam wielkopowierzchniowych, wysokościowych prac budowlanych czy mycia przeszkleń w trudno dostępnych miejscach zwyżki świetnie sprawdzają się właśnie przy montażu rozmaitych ozdób w przestrzeniach publicznych. Jesteś ciekaw, jak wygląda instalacja ozdób świątecznych na wysokości w praktyce? A może potrzebujesz wynająć podnośnik, by udekorować swoją lub czyjąś okolicę? Świetnie trafiłeś! Przed tobą garść najważniejszych informacji w tym temacie.

Podesty wolnobieżne – cechy, zastosowanie

Podesty wolnobieżne – cechy, zastosowanie

Podesty ruchome wolnobieżne są popularnymi konstrukcjami wykorzystywanymi do prac wysokościowych. Mają zróżnicowaną budowę i parametry techniczne, dlatego znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach, nie tylko tych związanych z przemysłem. Jakie są ich charakterystyczne cechy i na które warto zwrócić uwagę przy doborze maszyn?

Podesty przejezdne – cechy, zastosowanie

Podesty przejezdne – cechy, zastosowanie

Wszędzie tam, gdzie pracownicy muszą dostać się w trudno dostępne miejsce na wysokości, sprawdzi się podest przejezdny – niewielki i stosunkowo tani rodzaj podnośnika. Choć wielu niezaznajomionych może uznać go za starszego brata wózka widłowego, gdyż z pozoru może przypominać widlaka, przeznaczeniem tej maszyny nie jest przewożenie i unoszenie ładunków, ale szybkie transportowanie ludzi na stanowiska robocze wysoko ponad ziemią. Jakie są najważniejsze cechy podestów przejezdnych oraz w jakich okolicznościach używa się ich najczęściej?

Środki ochrony indywidualnej dla operatorów podestów ruchomych

Środki ochrony indywidualnej dla operatorów podestów ruchomych

Szelki bezpieczeństwa, absorber energii, karabinki, taśmy, kask i odzież robocza to niezbędny sprzęt każdego operatora podestu ruchomego. Jeśli chodzi o BHP, praca na wysokości to bez wątpienia poważna sprawa. To właśnie od funkcjonalności podstawowych środków ochrony indywidualnej zależy zdrowie i życie każdego pracownika. Czym są SOI i dlaczego odgrywają tak ważną rolę przy pracy na wysokości?

Do jakich prac można wykorzystać ruchome podesty?

Do jakich prac można wykorzystać ruchome podesty?

Ruchome podesty umożliwiają wykonywanie prac różnego rodzaju w trudno dostępnych miejscach stosunkowo niewielkim nakładem pracy i czasu. Choć w niektórych przypadkach – ze względu na specyfikę pracy w danym miejscu – wykonawcy zlecenia wybiorą podesty stacjonarne, najbardziej uniwersalnymi podestami są jednak podesty ruchome przejezdne. Do jakich prac można je wykorzystać i o czym należy pamiętać?

Prawidłowa eksploatacja i bezpieczeństwo na podestach ruchomych – najważniejsze wskazówki i oznaczenia

Prawidłowa eksploatacja i bezpieczeństwo na podestach ruchomych – najważniejsze wskazówki i oznaczenia

Podesty ruchome znajdują zastosowanie w wielu branżach. Jako sprzęt mający na celu transport ludzi i towarów na stanowiska pracy, usprawniają różnorodne działania chociażby w budownictwie, przykładowo przy montażu czy remoncie elementów różnych konstrukcji (mostów, wiaduktów czy budynków). Są wręcz niezastąpione w trakcie wykonywania prac na wysokości. W tym wpisie przyjrzymy się bliżej tematowi eksploatacji podestów ruchomych i udzielimy kilku wskazówek, które pozwalają na bezpieczne i długie użytkowanie maszyn.


powrót do listy