Czy podesty ruchome zastąpią rusztowania ruchome?


Podesty ruchome i rusztowania wyposażone w koła to obecnie najpopularniejsze typy konstrukcji dedykowane do wykonywania prac na wysokości. Oba typy wyrobów mają swoje zalety i wady, a sprawdzają się przy konkretnych zadaniach. Nie da się nie zauważyć rosnącej popularności podestów ruchomych i wypierania rusztowań z niektórych branż. Jak maluje się przyszłość rusztowań ruchomych? Czy ich dni w przemyśle są już policzone?

Charakterystyka konstrukcji przeznaczonych do prac na wysokości

Prace na wysokości należą do zadań realizowanych podczas niemal każdej budowy i w wielu pracach serwisowych, konstrukcyjnych oraz naprawach. Jednocześnie należą do najbardziej niebezpiecznych dla pracowników. W związku z tym obowiązkiem pracodawcy i głównego inwestora jest zastosowanie takich konstrukcji, żeby praca na wysokości mogła być prowadzona sprawnie i bezpiecznie.

Duże zapotrzebowanie na sprzęt i potrzeba osiągania coraz wyższych standardów bezpieczeństwa doprowadziły do tego, że rynek obfituje w różnego typu konstrukcje do prac wysokościowych. Zasadniczo można podzielić je na rusztowania i podnośniki, jednak to rozróżnienie coraz częściej się zaciera. W wielu dziedzinach rusztowania ruchome zastępują podnośniki, a podesty samobieżne wypierają tradycyjne rusztowania. Czy obserwujemy właśnie, jak podesty ruchome zastępują całkowicie rusztowania?

podesty_ruchome

Rusztowania ruchome – charakterystyka

Rusztowania to najstarsze znane ludzkości konstrukcje przeznaczone do prowadzenia prac wysokościowych. Wykorzystywane są głównie przy pracach budowlanych i konstrukcyjnych. Składają się z wielu elementów, które można zmontować ze sobą, tym samym wybierając rozmiar, wysokość, a także funkcjonalność konstrukcji.

Rusztowania ruchome to szczególny typ budowli do prac wysokościowych. Ich charakterystyczną cechą jest możliwości przemieszczania bez konieczności rozbierania i demontażu całej konstrukcji. Rusztowania ruchome najczęściej są osadzane na kołach, płozach lub wałkach. Nie mają własnego napędu, dlatego transport jest możliwy przy użyciu innych maszyn i siły ludzkich mięśni.

Rusztowania ruchome umożliwiają dostęp do obiektów położonych maksymalnie na wysokości kilku metrów. Znajdują zastosowanie głównie przy drobnych i krótkotrwałych pracach montażowych. Są niezastąpione w naprawach i kontroli wielu punktów oddalonych od siebie, jednak będących na podobnej wysokości. Można szybko je złożyć. Po demontażu nie zajmują wiele miejsca, dlatego chętnie korzystają z nich wyjazdowe ekipy serwisowe.

podesty_ruchome_a_rusztowania_ruchome

Czym są podesty ruchome i jakie mają zastosowanie?

Pojęcie podestów ruchomych odnosi się do wszystkich maszyn, przeznaczonych do prowadzenia prac wysokościowych, które są wyposażone w ruchome wysięgniki. To urządzenia dźwigowe przeznaczone do wynoszenia na wysokość pracowników i materiałów. Różnią się konstrukcją, rozmiarami, a także rodzajem podnośnika. Mogą być zakończone platformą roboczą lub koszem. Mają rozmaite zasilanie i zasięg, dlatego coraz chętniej wykorzystuje się je w pracach budowlanych i rozmaitych działaniach w przemyśle.

Charakterystyczną cechą wszystkich podestów ruchomych jest możliwość sterowania platformą roboczą. Wszystkie dźwigi mają określony maksymalny zasięg wynoszenia i można zatrzymać platformę w dowolnym miejscu w ramach tego zasięgu. Ułatwia to prowadzenie prac na różnych poziomach, a także dotarcie do miejsc niedostępnych, szczelin i zakamarków.

Podesty ruchome można podzielić na kilka typów. Biorąc pod uwagę podwozie, wyróżnia się następujące warianty:

  • podnośniki samojezdne kołowe – samojezdne zwyżki wyposażone w wysięgniki zakończone koszem lub podestem;
  • podnośniki gąsienicowe – samojezdne zwyżki koszowe, wyposażone w napęd gąsienicowy. Przeznaczone do poruszania się po trudnym podłożu;
  • podnośniki nożycowe – zaopatrzone w platformę roboczą i system podnośników ułożonych w konstrukcji nożycowej. Pozwalają na wynoszenie tylko w osi pionowej;
  • podnośniki na przyczepach – konstrukcja podnośnika jest zamontowana na przyczepie mocowanej do samochodów lub ciągników.

rodzaje_podestow_ruchomych

Zróżnicowane typy konstrukcji sprawiają, że podesty ruchome znajdują zastosowanie w wielu pracach budowlanych, serwisowych i montażowych. Są wykorzystywane w przemyśle, budownictwie, a także obiektach o charakterze użytkowym i komercyjnym. Mogą być stosowane do prowadzenia napraw, przeglądów i prac związanych ze sprzątaniem. Swoją funkcjonalność najlepiej wykorzystują w miejscach, gdzie prace prowadzone są w trudnodostępnych miejscach, na różnych wysokościach i jednocześnie są krótkotrwałe.

Czy podesty ruchome przejmą zadania dedykowane rusztowaniom?

Właściwości, parametry techniczne i różnorodność podestów ruchomych sprawiają, że mają one możliwość zastąpienia rusztowań ruchomych do wykonania każdego zadania. Są w stanie dotrzeć do miejsc, w których standardowo prowadzi się prace na rusztowaniach, a także utrzymać znaczne obciążenia. W wielu przypadkach okazują się też wygodniejsze w użytkowaniu, a wnoszenie na podest materiałów jest znacznie łatwiejsze i mniej uciążliwe.

Same możliwości techniczne nie oznaczają jednak, że podesty ruchome zastąpią rusztowania. W niewielkich zakładach lub przy pojedynczych pracach jest to możliwe. Spoglądając na zagadnienie w większej skali, korzystanie z kosztownych podestów ruchomych w miejscach, gdzie wystarczy ustawienie rusztowania, jest nieopłacalne. Szczególnie przy pracach wykonywanych przez dłuższy czas lub powtarzających się systematycznie, korzystanie z rusztowań ma więcej korzyści.

W związku z tym należy uznać, że oba typy konstrukcji przeznaczonych do prowadzenia prac wysokościowych mogą być stosowane równolegle. Nawet w ramach jednej budowy stosuje się zarówno podesty ruchome, jak i rusztowania. W ten sposób można zoptymalizować koszty pracy, a jednocześnie utrzymać na najwyższym poziomie funkcjonalność i bezpieczeństwo pracowników.

Jeszcze większe korzyści przyniesie korzystanie z maszyn wysokiej jakości, o dużym poziomie sprawności i znakomitej funkcjonalności. Takie pojazdy znajdują się w ofercie GUTLIFT. Nowe podesty i podnośniki można kupić na dogodnych warunkach, a także wynająć na długi termin, co pozwoli zoptymalizować koszty realizacji pracy.

  

powrót do listy