Praca na zwyżce zimą - o czym trzeba pamiętać?


Okres zimowy to trudny czas dla pracowników wykonujących swoje obowiązki na zewnątrz budynków, jednak wiele robót budowlanych i remontowych w przemyśle nie może czekać do wiosny. Praca na wysokości w zimie jest bardziej uciążliwa i niebezpieczna niż w czasie cieplejszych pór roku. Trzymając się kilku zasad, można ją jednak wykonać sprawnie, ograniczając także ryzyko wypadku.

Praca na wysokości w zimie - dodatkowe zagrożenia

Nawet warunkach pogodowych uznawanych za normalne, praca na wysokości jest zaliczana do najbardziej niebezpiecznych i trudnych. Ryzyko utraty równowagi i upadku łączy się tu z zagrożeniem dla osób znajdujących się poniżej. Jeśli zatem dołożymy do tego niskie temperatury i warunki pogodowe charakterystyczne dla zimy, skala trudności rośnie.

Przy pracach zimowych na zwyżce, ale także rusztowaniach, podnośnikach i drabinach, wzrasta ryzyko poślizgnięcia się. Lód i śnieg na podestach mogą doprowadzić do utraty równowagi operatora oraz pracowników. Równie niebezpieczne są oblodzone balustrady, szczeble drabiny, a także sople wiszące na konstrukcji maszyny, czy też samo śliskie, i niestabilne podłoże pokryte śniegiem czy lodem.

Walka ze śniegiem oraz lodem nie jest jedynym problem i wcale nie należy do najpoważniejszych. Znacznie trudniej poradzić sobie z kolejnym zagrożeniem, czyli działaniem niskiej temperatury i powiewów mroźnego powietrza. Na otwartym terenie kilka metrów nad ziemią prędkość wiatru jest znacznie wyższa, a odczuwalna temperatura spada. Dlatego nietrudno o wyziębienie pracowników, ograniczenie sprawności zmarzniętych dłoni i pogorszenie komfortu pracy.

praca_na_zwyzzce_zimą

Zabezpieczenie przed chłodem wymaga zastosowania dodatkowych elementów odzieży ochronnej w wersji zimowej. Pozwala to częściowo wyeliminować problem chłodu, jednak generuje nowe trudności. Przede wszystkim pogarsza się mobilność, możliwości manualne i ruchliwość pracowników. Trudniejsza staje się obsługa panelu sterowania maszyny i samo wykonywanie precyzyjnych zadań. Ponadto dodatkowa odzież może powodować większe problemy z utrzymaniem koncentracji.

Przygotowanie zwyżki do pracy - o tym musisz pamiętać

Potencjalne skutki zagrożeń wynikających z pracy na zwyżce w zimie można w dużym stopniu wyeliminować. Zacznijmy od przygotowania samej maszyny do pracy. Z reguły zwyżki i inne maszyny przeznaczone do prac wysokościowych przechowywane są w warunkach zbliżonych do panujących na zewnątrz. Standardem są miejsca parkingowe pod gołym niebem lub wiatą – jeśli dla maszyny znajdzie się miejsce w hangarze lub nieogrzewanej hali, można już mówić o luksusie.

W związku z tym na maszynę mogą oddziaływać identyczne warunki atmosferyczne jak na samochód zaparkowany przed domem. Nikt nie wyrusza oblodzonym i zaśnieżonym autem na drogę. Także maszyny wymagają odśnieżenia i zdjęcia pokrywy lodowej. Szczególną uwagę należy poświęcić przestrzeni przeznaczonej do poruszania się pracowników, czyli podestowi i prowadzącym do niego stopniom.

Po stronie obowiązków operatora jest też sprawdzenie przed pracą stanu technicznego maszyny. W skrajnie niskich temperaturach może dochodzić do zamarzania płynu hydraulicznego w układach. Oblodzone przewody to kolejne niebezpieczeństwo. Może tu dojść nie tylko do odprysku lodu, ale nawet uszkodzenia i zerwania przewodów. Dlatego przed rozpoczęciem pracy operator musi sprawdzić sprawność układu podnoszenia.

praca_na_zwyzzce

Ładowanie akumulatora w zimie

Każdy kierowca wie z doświadczenia, jakie problemy w zimie może sprawić słaby akumulator. Już przy temperaturze w okolicach 0°C zmniejsza się pojemność akumulatora. Łatwiej też dochodzi do jego rozładowania, w efekcie braku wystarczającej ilości energii, która potrzebna jest do uruchomienia maszyny. Dlatego przy użytkowaniu zwyżek akumulatorowych warto trzymać się kilku zasad.

Największym błędem w takiej sytuacji jest próba ładowania akumulatora. W temperaturze poniżej 6°C jakakolwiek próba ładowania nie ma żadnego sensu. W przypadku bardzo słabego akumulatora należy przenieść go do cieplejszego pomieszczenia i dopiero tam podładować. Wielu operatorów wymontowuje baterie z maszyny po zakończonej pracy i przechowuje je w ocieplonym magazynie. Dzięki temu ryzyko rozładowania jest minimalne, a łatwiejsze jest także jego zasilanie.

Praca w niskich temperaturach - pamiętaj o przerwach

Nawet kilkanaście minut w wietrznej i mroźnej przestrzeni może doprowadzić do wyziębienia organizmu. Przy ujemnych temperaturach nie wystarczą ciepłe ubrania robocze. Żeby zachować koncentrację i pełną sprawność organizmu, należy robić regularne przerwy na ogrzanie się. Po stronie pracodawcy jest zapewnienie pracownikom dostępu do pomieszczenia o temperaturze min. 16°C, w którym pracownik może się ogrzać i przygotować posiłek. Alternatywą są posiłki rozgrzewające i regeneracyjne, co dokładnie wskazują przepisy Kodeksu Pracy.

Trzeba pogodzić się z tym, że przy ujemnych temperaturach na zewnątrz przerwy będą następowały znacznie częściej. W takich warunkach nie można przejmować się spadkiem wydajności pracy i bardziej intensywną eksploatacją zwyżki. Tylko w ten sposób można zapewnić bezpieczeństwo pracowników i doprowadzić zadanie do końca.

pracujemy_na_zwyzce

Prace prowadzone na zwyżkach w okresie zimowym są obarczone wyższym ryzykiem i poziomem trudności. Jeśli jednak zadanie wymaga pilnej realizacji i nie można przełożyć go na inny termin aby zrezygnować z pracy a zwyżce przy ujemnych temperaturach, należy zwrócić szczególną uwagę na odpowiednie przygotowanie maszyny do pracy i poświęcić na to większą, wystarczającą ilość czasu.

Poszukujesz maszyny, która umożliwi prace w trudnych terenie, nawet w warunkach zimowych? Zobacz podnośniki 4x4 w naszej ofercie: https://gutlift.pl/podnosniki-4x4


Zobacz podobne

Montaż ozdób przy użyciu podnośnika

Montaż ozdób przy użyciu podnośnika

Widniejące na horyzoncie Święta Bożego Narodzenia to okres, w którym operatorzy podnośników mają pełne ręce roboty! Oprócz montowania konstrukcji i instalowania reklam wielkopowierzchniowych, wysokościowych prac budowlanych czy mycia przeszkleń w trudno dostępnych miejscach zwyżki świetnie sprawdzają się właśnie przy montażu rozmaitych ozdób w przestrzeniach publicznych. Jesteś ciekaw, jak wygląda instalacja ozdób świątecznych na wysokości w praktyce? A może potrzebujesz wynająć podnośnik, by udekorować swoją lub czyjąś okolicę? Świetnie trafiłeś! Przed tobą garść najważniejszych informacji w tym temacie.

Mycie elewacji przy użyciu zwyżki

Mycie elewacji przy użyciu zwyżki

Do czyszczenia i mycia elewacji powszechnie wykorzystuje się zwyżki. Zapewniają one ogromny komfort i swobodę pracy, a także gwarantują szybkie wykonanie zadania. Na czym polega mycie elewacji budynku ze zwyżki? Z jakimi problemami można się spotkać i czym kierować się przy doborze sprzętu? Wszystkie wątpliwości wyjaśniamy w poradniku.

Mycie okien w biurowcach z podnośnika - charakterystyka pracy

Mycie okien w biurowcach z podnośnika - charakterystyka pracy

Biurowce z przeszklonymi ścianami elewacyjnymi to wizytówka większości współczesnych miast. Konstrukcja przeszklenia ogranicza jednak możliwości czyszczenia szyb od wewnątrz obiektu. Mycie okien z zewnątrz wymaga zastosowania odpowiedniego sprzętu. Jakie urządzenie wybrać do mycia okien na wysokości? Na jakie parametry i zagrożenia trzeba zwrócić uwagę przy tych pracach?

Jak zadbać o bezpieczeństwo pracy zwyżką w terenie?

Jak zadbać o bezpieczeństwo pracy zwyżką w terenie?

Praca operatora podnośnika, jeśli jest wykonywana odpowiedzialnie i z pełną świadomością zagrożeń, nie jest niebezpieczna w takim stopniu, w jakim często się ją przedstawia. Owszem, praca na wysokości to nie praca przy biurku – jeśli bowiem chodzi o prace na wysokości, BHP decyduje nie tylko o zdrowiu, ale i życiu. Jeśli tylko przyjmiemy więc zasadę, według której bezpieczeństwa nigdy za wiele, wszystko powinno być w porządku. Jak więc zadbać o ten aspekt w terenie, czyli tam, gdzie akurat przyszło nam wykonać zlecenie?


powrót do listy