Serwisowanie urządzeń dźwigowych – na czym polega?


Bezpieczne urządzenie to przede wszystkim sprawne urządzenie. Właśnie dlatego tak ważne w przypadku użytkowania podnośników koszowych jest ich regularny serwis, konserwacja oraz przeprowadzanie w razie konieczności drobnych i większych napraw. Jak często zlecać serwis podnośników koszowych? Komu można powierzyć konserwację dźwigów?

Dlaczego warto zadbać o regularny serwis zwyżek?

Urządzenia dźwignicowe to ogromne konstrukcje, które są wykorzystywane m.in. na budowach. Pamiętajmy o tym, że brak odpowiedniej dbałości o stan techniczny sprzętu może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia osób wykonujących prace. Jakie korzyści niesie ze sobą regularne serwisowanie urządzeń? Przede wszystkim serwis i naprawa podnośników koszowych zwiększa bezpieczeństwo i efektywność pracy. Pięć najważniejszym zalet serwisu zwyżek przedstawia poniższa grafika.

Serwisowanie urządzeń dźwigowych

Przeczytaj także: BHP w pracy na wysokości z wykorzystaniem podnośników

Na czym polega naprawa podnośników koszowych?

Współczesne maszyny, które służą do transportu bliskiego, czyli przenoszenia, przesuwania czy podnoszenia ciężkich ładunków na duże odległości są pojazdami zaawansowanymi technologicznie, czyli ich działanie opiera się na złożonych mechanizmach oraz skomplikowanych systemach sterowania. Serwisy, które zajmują się naprawą i serwisem zwyżek, są wyposażone w specjalistyczne narzędzia, których wykorzystanie jest niezbędne w trakcie prowadzenia napraw. Dodatkowo mają większość części renomowanych marek oferujących podnośniki koszowe, a także możliwość szybkiego uzupełnienia ich o brakujące elementy. Wśród usług serwisowych oferowane są zarówno te, które odbywają się w profesjonalny warsztacie, jak i w miejscu pracy zwyżki. Gdy przykładowo zwyżka nożycowa ulega awarii, konieczna jest szybka reakcja, aby operator mógł uniknąć nieprzyjemnych skutków. Zawsze należy sprawdzić platformę pod kątem zużycia oraz ewentualnych uszkodzeń.

Kto może naprawiać i konserwować urządzenia dźwignicowe?

Mówiąc najprościej: osoba, która ma w tym kierunku odpowiednie wykształcenie i niezbędne doświadczenie. Żeby móc świadczyć usługi serwisowe, naprawy podnośników koszowych oraz inne prace związane z urządzeniami dźwigowymi pracownik musi posiadać uprawnienia do tego nadane przez Urząd Dozoru Technicznego oraz stosowne doświadczenie. Na rynku pojawiają się coraz nowsze rozwiązania, więc żeby za nimi nadążyć, konieczne jest śledzenie bieżących trendów i regularne podwyższanie swoich kwalifikacji. Firma otrzymuje certyfikat dopiero, kiedy dysponuje odpowiednimi technologiami oraz urządzeniami naprawczymi, a także zatrudnia pracowników o odpowiednich kwalifikacjach potwierdzonych pomyślnym zdaniem egzaminu.

Jakiego typu awarie pojawiają się najczęściej i jak można je naprawić?

Dużo zależy od tego, jakie możliwości ma dany zakład, ale kompleksowe usługi obejmują naprawy gwarancyjne i pogwarancyjne, kompleksowe remonty i renowacje. Przed zleceniem prac, warto wcześniej zorientować się, czy w serwisie znajduje się nowoczesny sprzęt elektryczny, elektroniczny czy elementy hydrauliczne, jak chociażby prostowniki czy regulatory prędkości. Dodatkowo przydatne w pracy serwisantów są narzędzia do piaskowania elementów maszyny, które zaczęła trawić rdza lub po prostu są silnie zabrudzone. W zakres naprawy podnośników koszowych wchodzi demontaż elementów, diagnoza problemu oraz wymiana wadliwych części maszyny. Dodatkowo w czasie napraw można dokonać wymiany smarów, olejów, wykonać badania UDT, pomiary instalacji elektrycznych czy innych czynności kontrolnych.

Serwisowanie urządzeń dźwigowych

O czym jeszcze warto wiedzieć, zlecając serwis podnośników koszowych

Wykonywanie usług serwisowych musi odbywać się na podstawie zawartej umowy. Jeśli zdecydujemy się, by skorzystać z takich usług powinniśmy wymagać, by dana firma przeprowadziła badania okresowe, które będą zgodne ze wskazówkami przekazanymi przez producenta maszyny, oferowała całodobowy dozór techniczny i na bieżąco usuwała powstałe usterki.

Gutlift – marka oferująca profesjonalne przeglądy maszyn budowlanych

W naszej firmie eksperci po dokonaniu oględzin maszyny zaproponują usługę polegającą na jej naprawie lub konserwacji. Nasi pracownicy to nie tylko specjaliści zajmujący się sprzedażą i wynajmem podnośników samojezdnych, ale również osoby, które mają wiedzę, potwierdzoną stosowną dokumentacją dotyczącą wykonywania profesjonalnie i zgodnie z najwyższymi standardami napraw maszyn. Oferujemy pogwarancyjny serwis podnośników, wykonujemy także kompleksowe przeglądy techniczne maszyn, dzięki czemu urządzenia zachowują wysoką sprawność techniczną, są bezpieczne w użytkowaniu i co ważne, niezawodne. Jako firma oferująca serwis i naprawy urządzeń, korzystamy z nowoczesnego sprzętu i części zamiennych.

Serwisowanie, naprawy, konserwacja – sposób na sprawne działanie maszyny na lata

Regularne serwisowanie i konserwacja dźwigów to najlepszy z dostępnych sposobów na utrzymanie specjalistycznego sprzętu w dobrym stanie. Korzystając z pomocy fachowców, klient otrzymuje pomoc na miarę potrzeb i zgodną z wymaganiami Urzędu Nadzoru Technicznego. Pamiętajmy o tym, że niewłaściwa kontrola czy konserwacja platformy może tylko narazić się na większe koszty. Powierzając nam naprawę swoich podnośników, masz gwarancję pełnego profesjonalizmu świadczonej usługi.


Zobacz podobne

Uprawnienia UDT – co to i czy warto je zrobić?

Uprawnienia UDT – co to i czy warto je zrobić?

Praca przy użyciu maszyn takich jak wózki widłowe, podnośniki, dźwigi, suwnice i podobnych urządzeń wymaga od operatora przede wszystkim odpowiedniej wiedzy technicznej potwierdzonej dokumentami. Tę najlepiej zdobyć, uzyskując uprawnienia UDT, czyli najważniejszy dokument w zakresie obsługi lub konserwacji urządzeń transportu bliskiego. Czym są te kwalifikacje? Jak zrobić uprawnienia UDT? Czy warto postarać się o ten dokument? Wreszcie: co wchodzi w zakres uprawnień? Na te i kilka innych pytań odpowiadamy w niniejszym poradniku.

Najczęstsze błędy podczas użytkowania podnośników koszowych

Najczęstsze błędy podczas użytkowania podnośników koszowych

Praca na stanowisku operatora podnośnika to w istocie ekscytujące zajęcie. Świetne dla wszystkich, którzy mają zmysł techniczny, lubią wyzwania związane ze zleceniami na wysokości lub w trudno dostępnych miejscach. I wreszcie dla tych, którzy nie mają lęku wysokości oraz przestrzeni. Mówiąc o pracy operatora zwyżki, trudno nie wspomnieć jednak o zagrożeniach, z jakimi łączy się ten zawód. Nieostrożność przy pracy może bowiem (lecz nie musi) prowadzić do wielu nieszczęśliwych wypadków. By się ich ustrzec, najlepiej jest przeanalizować najczęściej popełniane błędy przy obsłudze podnośnika koszowego i sprawdzić jakie informacje podaje instrukcja obsługi zwyżki.


powrót do listy