BHP w pracy na wysokości z wykorzystaniem podnośników – checklista


Na placu budowy czy też innych miejscach, w których odbywa się praca na wysokości, występują różnego typu zagrożenia, które trzeba w miarę możliwości szybko zidentyfikować, zanim jeszcze ktokolwiek znajdzie się na ruchomym podeście. O jakich ważnych zasadach bezpieczeństwa trzeba pamiętać? Zachęcamy do czytania dalej!

BHP w pracy na wysokości – podstawowe zasady

Bardzo ważne w pracy na wysokości jest to, aby sprzęt do pracy był w pełni sprawny. Kontrolę podestu ruchomego i ocenę jego sprawności powinna umieć dokonać każda osoba mająca uprawnienia wydane przez UDT czy IPAF. Podest musi zostać oceniony zarówno pod względem wizualnym, jak i funkcjonalnym, aby zyskać pewność, że można na nim pracować i na dole, i na wysokości.

Producent sprzętu w instrukcji danej maszyny zwykle wyróżnia kroki, które trzeba wykonać, zanim rozpoczniemy pracę. Zazwyczaj jest to lista, która odnosi się do obsługi konkretnego podnośnika. Dzięki wykonaniu szczegółowego przeglądu przed rozpoczęciem pracy można wykryć ewentualne awarie, uszkodzenia sprzętu oraz określić brakujące środki ochrony osobistej. Pisaliśmy o tym w artykule, który jest dostępny na blogu: Prawidłowa eksploatacja i bezpieczeństwo na podestach ruchomych – najważniejsze wskazówki i oznaczenia.

Sprawny i bezpieczny sprzęt

Najważniejszy dokument, który musi posiadać każdy podnośnik koszowy to aktualny przegląd Urzędu Dozoru Technicznego. Urządzenie dopuszczone do eksploatacji ma być w pełni sprawne. Aby to ocenić, sprzęt musi przechodzić regularnie badania techniczne, których celem jest określenie, czy podnośnik pracuje prawidłowo, nie wymaga przeprowadzenia konkretnych prac naprawczych oraz czy wszystkie systemy zabezpieczeń działają bez zarzutu.

Dodatkowo, w przypadku podnośników koszowych, konieczne jest wykonywanie czasowych badań eksploatacyjnych oraz powypadkowych. Tuż przed rozpoczęciem pracy zatrudniony powinien także sprawdzić podzespoły elektryczne oraz hydrauliczne, osprzęt mocujący oraz hamulce. Równie ważna jak ocena techniczna jest też ogląd wizualny, czyli pomostu roboczego, bramki wejściowej, krawężnika czy poręczy ochronnych.

Najważniejsze czynności kontrolne tuż przed rozpoczęciem pracy na wysokości – checklista

  • sprawdzenie, czy podnośnik ma ważny przegląd UDT,
  • upewnienie się, że wszystkie funkcje awaryjne działają prawidłowo,
  • kontrola zabezpieczeń,
  • sprawdzenie środków ochrony osobistej,
  • weryfikacja poziomu oleju hydraulicznego, paliwa oraz ocena, czy nie występują ewentualne wycieki,
  • sprawdzenie okablowania, przewodów i innych elementów składowych,
  • kontrola opon i kół,
  • sprawdzenie, czy sprzęt posiada instrukcję i aktualne oznaczenia.

Podesty robocze – co przepisy mówią o zabezpieczeniach?

Równie ważna jak ocena techniczna jest dbałość o stabilny system zabezpieczeń. Konieczne jest przestrzeganie zasad BHP dotyczących pracy na wysokości. Przede wszystkim każdy podnośnik koszowy powinien być wyposażony w balustrady ochronne, które zabezpieczają pracowników przed upadkiem z wysokości. Ponadto balustrada musi mieć odpowiednią wysokość – minimum 1,1 m, a na wysokości minimum 15 cm musi się znaleźć specjalny krawężnik. Między balustradą a krawężnikiem trzeba dodatkowo zamontować wypełnienie oraz bramkę wyposażoną w odpowiedni system zabezpieczeń. Należy poza tym tak organizować pracę, aby pracownik mógł wykonywać swoje zadania wygodnie, bez konieczności wychylania się poza balustradę. W żadnym wypadku nie można przy tym przekraczać dopuszczalnego obciążenia podnośnika.

przygotowanie do bezpiecznej pracy na wysokości z wykorzystaniem podnośników

Tylko wykwalifikowany pracownik

Maszynę może obsługiwać wyłącznie osoba z odpowiednimi uprawnieniami. Takie kwalifikacje uzyskuje się w czasie kursu, którego zwieńczeniem jest egzamin państwowy zdawany przed członkami komisji UDT. Ponadto pracownik jest zobowiązany do tego, by przed rozpoczęciem eksploatacji maszyny zapoznać się szczegółowo z instrukcją obsługi maszyny, dokumentacją techniczno-ruchową oraz planem BiOZ.

Indywidualne środki ochrony osobistej

Każdy pracownik, który wykonuje pracę na wysokości, musi nie tylko znać przepisy BHP dotyczące pracy na wysokości, ale też być wyposażony w odpowiednie środki ochrony osobistej. Wśród nich wyróżnia się takie elementy jak kask, uprząż asekuracyjna, kamizelka odblaskowa, rękawice czy buty na podgumowanej podeszwie. Ponadto na podnośniku powinny się znaleźć specjalne zaczepy, dzięki którym możliwe będzie swobodne zakotwiczenie szelek asekuracyjnych.

Warto pamiętać o odpowiednim ubiorze, który powinien być produkowany zgodnie z normami oraz posiadać odpowiednie oznaczenia. Pracownik, który zostaje oddelegowany do pracy na wysokości, powinien nie tylko posiadać odpowiednie kwalifikacje, ale też predyspozycje zdrowotne, by mógł bez przeszkód wykonywać pracę na wysokości.

przygotowanie do bezpiecznej pracy na wysokości z wykorzystaniem podnośników

Bezpieczna i efektywna praca na podnośniku

Obsługa podestów ruchomych jest uważana za niebezpieczną pracę na wysokości. Właśnie dlatego powinna być przeprowadzana z zachowaniem wszystkich najważniejszych środków bezpieczeństwa! Zapewnienie odpowiednich standardów pracy zatrudnionym to konieczność w myśl przepisów prawa, co ma swoje przełożenie także na efektywność pracy!


Zobacz podobne

Szelki zabezpieczające do pracy na wysokości – normy i zastosowanie

Szelki zabezpieczające do pracy na wysokości – normy i zastosowanie

Szelki zabezpieczające do pracy na wysokości, zwane również uprzężą przemysłową, to jeden z podstawowych środków ochrony indywidualnej przy wykonywaniu zadań na wysokości. Jak są skonstruowane, w jakich okolicznościach należy mieć je na sobie, jakimi normami bezpieczeństwa regulowane jest ich użytkowanie? Te i kilka innych kwestii objaśniamy w niniejszym poradniku. Zapraszamy!

Jak zadbać o bezpieczeństwo pracy w pobliżu instalacji elektrycznej?

Jak zadbać o bezpieczeństwo pracy w pobliżu instalacji elektrycznej?

Instalacje elektryczne należą do sieci niebezpiecznych bez względu na ich lokalizację i napięcie. Szczególnie w warunkach budowy należy zwrócić większą uwagę podczas prac prowadzonych w pobliżu instalacji. Kiedy trzeba zachować wyjątkowe środki ostrożności? Jak wyglądają prace wysokościowe w pobliżu instalacji elektrycznej?

Jak zadbać o bezpieczeństwo pracy zwyżką w terenie?

Jak zadbać o bezpieczeństwo pracy zwyżką w terenie?

Praca operatora podnośnika, jeśli jest wykonywana odpowiedzialnie i z pełną świadomością zagrożeń, nie jest niebezpieczna w takim stopniu, w jakim często się ją przedstawia. Owszem, praca na wysokości to nie praca przy biurku – jeśli bowiem chodzi o prace na wysokości, BHP decyduje nie tylko o zdrowiu, ale i życiu. Jeśli tylko przyjmiemy więc zasadę, według której bezpieczeństwa nigdy za wiele, wszystko powinno być w porządku. Jak więc zadbać o ten aspekt w terenie, czyli tam, gdzie akurat przyszło nam wykonać zlecenie?

Środki ochrony indywidualnej dla operatorów podestów ruchomych

Środki ochrony indywidualnej dla operatorów podestów ruchomych

Szelki bezpieczeństwa, absorber energii, karabinki, taśmy, kask i odzież robocza to niezbędny sprzęt każdego operatora podestu ruchomego. Jeśli chodzi o BHP, praca na wysokości to bez wątpienia poważna sprawa. To właśnie od funkcjonalności podstawowych środków ochrony indywidualnej zależy zdrowie i życie każdego pracownika. Czym są SOI i dlaczego odgrywają tak ważną rolę przy pracy na wysokości?

Na co zwrócić uwagę, wynajmując podnośnik elektryczny z wypożyczalni?

Na co zwrócić uwagę, wynajmując podnośnik elektryczny z wypożyczalni?

Jednym z wielu sposobów na wykonanie konkretnej pracy na wysokości jest skorzystanie z podestu ruchomego. Jak wiadomo zwyżka zwyżce nierówna, a powodzenie w wykonaniu zlecenia zależy nie tylko od doświadczenia i umiejętności pracowników, ale także od odpowiedniego dobrania niezbędnego sprzętu już na etapie wyceny projektu. Takie elementy jak maksymalny udźwig czy wysokość robocza to tylko niektóre aspekty, na które należy zwrócić uwagę przy doborze podestu. W wielu sytuacjach podnośnik spalinowy po prostu się nie sprawdzi – rzućmy więc okiem na podnośnik elektryczny!


powrót do listy