Uprawnienia UDT – co to i czy warto je zrobić?


Praca przy użyciu maszyn takich jak wózki widłowe, podnośniki, dźwigi, suwnice i podobnych urządzeń wymaga od operatora przede wszystkim odpowiedniej wiedzy technicznej potwierdzonej dokumentami. Tę najlepiej zdobyć, uzyskując uprawnienia UDT, czyli najważniejszy dokument w zakresie obsługi lub konserwacji urządzeń transportu bliskiego. Czym są te kwalifikacje? Jak zrobić uprawnienia UDT? Czy warto postarać się o ten dokument? Wreszcie: co wchodzi w zakres uprawnień? Na te i kilka innych pytań odpowiadamy w niniejszym poradniku.

Kto wydaje uprawnienia UDT?

Uprawnienia UDT to powszechny skrót od pełnej nazwy zaświadczenia: uprawnienia Urzędu Dozoru Technicznego. Jest to podstawowy certyfikat, którego zdobycie w świetle prawa umożliwia operatorom obsługiwanie lub konserwowanie maszyn takich jak podesty ruchome, wózki widłowe, suwnice, dźwigi, żurawie, wciągarki itd. Ogólnopolską jednostką, która wydaje ten dokument jest Urząd Dozoru Technicznego, czyli państwowa instytucja działająca w obszarze bezpieczeństwa urządzeń technicznych w oparciu o szereg aktów prawnych, sięgająca swoją historią do 1911 roku. UDT posiada 10 oddziałów terenowych oraz 22 biura, które są rozmieszczone na terytorium naszego kraju.

Dla kogo przeznaczone są kwalifikacje UDT?

Planujesz rozpocząć pracę jako operator wózka widłowego na magazynie albo podnośnika w firmie wysokościowej? Dostałeś propozycję pracy jako operator dźwigu? Może zamierzasz starać się o stanowisko obsługującego żuraw lub suwnicę? Uprawnienia UDT przeznaczone są właśnie dla ciebie. Kompleksowa działalność Urzędu Dozoru Technicznego ma na celu zapewnienie bezpiecznego eksploatowania urządzeń technicznych, które stwarzają zagrożenia poprzez:

  • rozprężanie gazów pod ciśnieniem
  • wyzwalanie energii potencjalnej i/lub kinetycznej podczas przemieszczania ładunków lub ludzi w ograniczonym zakresie
  • rozprzestrzenianie materiałów niebezpiecznych podczas ich transportu lub magazynowania.

W praktyce do urządzeń podlegających dozorowi technicznemu zaliczają się więc m.in. dźwigi towarowe i budowlane, podesty przejezdne, suwnice, wciągniki, wciągarki, żurawie stacjonarne i przenośne, dźwignice, podesty ruchome wiszące i masztowe, wózki jezdniowe i wiele innych. Pełną listę urządzeń znajdziesz na stronie internetowej Urzędu Dozoru Technicznego. Należy pamiętać, że jeśli zamierzasz rozpocząć pracę na stanowisku operatora jednego z takich urządzeń, zdobycie uprawnień UDT nie jest dobrowolne, a konieczne. Ten certyfikat to niepodważalny dowód stwierdzający, że przeszedłeś odpowiednie szkolenie z zakresu obsługi lub konserwacji maszyny i masz pojęcie o jej bezpiecznym użytkowaniu. Jak więc zrobić uprawnienia UDT?

Jak zdobyć uprawnienia Urzędu Dozoru Technicznego?

Wyrobienie uprawnień UDT to dość prosta procedura. Wystarczy, że znajdziesz firmę zajmującą się szkoleniami z zakresu obsługi urządzeń, którymi jesteś zainteresowany – pośrednika między tobą a Urzędem Dozoru Technicznego. Wybierasz dogodny termin kursu, dokonujesz opłaty egzaminacyjnej i wypełniasz wniosek o sprawdzenie kwalifikacji w danej kategorii urządzeń. Jaki jest zakres uprawnień UDT? Możesz starać się o zostanie operatorem danego rodzaju maszyny (obsługa) lub konserwatorem urządzenia (konserwacja).

szkolenie_udt

W zależności od wybranej jednostki szkolącej oraz konkretnej kategorii kurs może trwać od kilku godzin do nawet kilku dni, zawsze jednak zakończony jest egzaminem przeprowadzanym w obecności komisji egzaminacyjnej UDT. Ten składa się z:

  • części teoretycznej – polegającej na teście składającym się z 15 pytań jednokrotnego wyboru; zestaw każdorazowo losowany jest z bazy zagadnień dostępnych na stronie UDT
  • części praktycznej – na którą składają się 2 części: pytania dotyczące obsługi urządzenia oraz wykonanie zadanego manewru z wykorzystaniem maszyny.

Uprawnienia UDT – jak sprawdzić?

Po pomyślnym przejściu szkolenia zakończonego egzaminem czas na odbiór uprawnień. Te wysyłane są pocztą na adres wskazany we wniosku w formie plastikowej karty, która stanowi potwierdzenie uzyskanej licencji. Znajdziesz na niej swoje podstawowe dane osobowe, indywidualny numer zaświadczenia, zakres uprawnień oraz miejsce i datę ich wydania i wreszcie termin ważności karty. Jeśli więc kiedykolwiek znajdziesz się w sytuacji, w której będziesz chciał sprawdzić czyjeś uprawnienia do obsługi danego urządzenia, wystarczy poprosić go o okazanie tej podręcznej plastikowej karty.

Co dają uprawnienia Urzędu Dozoru Technicznego?

Przede wszystkim uprawnienia UDT stanowią prawną podstawę do obsługi danego urządzenia. Uprawnienia na wózek widłowy UDT pozwalają ci więc pracować na stanowisku operatora widlaka, a uprawnienia na podesty przejezdne wykonywać codzienne obowiązki operatora podnośnika. Bez tych uprawnień nie jesteś upoważniony do obsługi danej maszyny. Przechodząc szkolenie, nie tylko uczysz się, jak w praktyce używać maszyny, ale zdobywasz także szeroki kontekst teoretyczny: zasady działania poszczególnych elementów urządzenia, kwestie bezpieczeństwa, najważniejsze przepisy, metodyka pracy itd. Wreszcie zdobycie uprawnień UDT znacznie większa twoją wartość na rynku pracy!


Zobacz podobne

Uprawnienia wysokościowe – wszystko, co warto o nich wiedzieć

Uprawnienia wysokościowe – wszystko, co warto o nich wiedzieć

Praca na wysokości zalicza się do tych szczególnie niebezpiecznych. Poza spełnieniem niezbędnych wymogów formalnych, a także zdrowotnych, konieczne jest, by osoby rozpoczynające karierę w tym zawodzie posiadły nie tylko odpowiednią wiedzę, umiejętności i gruntowne przeszkolenie, ale także świadomość potencjalnego zagrożenia. Najlepszym na sposobem na zapoznanie się ze wszystkimi aspektami pracy wysokościowca jest zdobycie odpowiednich uprawnień wysokościowych. Przed wami wszystko, co warto o nich wiedzieć!

Co wolno przenosić w podnośniku koszowym – najważniejsze przepisy BHP

Co wolno przenosić w podnośniku koszowym – najważniejsze przepisy BHP

Podnośnik koszowy to rodzaj podestu ruchomego o budowie ramienno-teleskopowej. Jego obsługa zaliczana jest do prac niebezpiecznych i wymaga posiadania specjalnych uprawnień. Czy wolno przewozić w nim materiały budowlane? Jakie środki bezpieczeństwa należy zachować?

Serwisowanie urządzeń dźwigowych – na czym polega?

Serwisowanie urządzeń dźwigowych – na czym polega?

Bezpieczne urządzenie to przede wszystkim sprawne urządzenie. Właśnie dlatego tak ważne w przypadku użytkowania podnośników koszowych jest ich regularny serwis, konserwacja oraz przeprowadzanie w razie konieczności drobnych i większych napraw. Jak często zlecać serwis podnośników koszowych? Komu można powierzyć konserwację dźwigów?

Prawidłowa eksploatacja i bezpieczeństwo na podestach ruchomych – najważniejsze wskazówki i oznaczenia

Prawidłowa eksploatacja i bezpieczeństwo na podestach ruchomych – najważniejsze wskazówki i oznaczenia

Podesty ruchome znajdują zastosowanie w wielu branżach. Jako sprzęt mający na celu transport ludzi i towarów na stanowiska pracy, usprawniają różnorodne działania chociażby w budownictwie, przykładowo przy montażu czy remoncie elementów różnych konstrukcji (mostów, wiaduktów czy budynków). Są wręcz niezastąpione w trakcie wykonywania prac na wysokości. W tym wpisie przyjrzymy się bliżej tematowi eksploatacji podestów ruchomych i udzielimy kilku wskazówek, które pozwalają na bezpieczne i długie użytkowanie maszyn.


powrót do listy