Najczęstsze błędy podczas użytkowania podnośników koszowych


Praca na stanowisku operatora podnośnika to w istocie ekscytujące zajęcie. Świetne dla wszystkich, którzy mają zmysł techniczny, lubią wyzwania związane ze zleceniami na wysokości lub w trudno dostępnych miejscach. I wreszcie dla tych, którzy nie mają lęku wysokości oraz przestrzeni. Mówiąc o pracy operatora zwyżki, trudno nie wspomnieć jednak o zagrożeniach, z jakimi łączy się ten zawód. Nieostrożność przy pracy może bowiem (lecz nie musi) prowadzić do wielu nieszczęśliwych wypadków. By się ich ustrzec, najlepiej jest przeanalizować najczęściej popełniane błędy przy obsłudze podnośnika koszowego i sprawdzić jakie informacje podaje instrukcja obsługi zwyżki.

Jak bezpiecznie używać podnośnik koszowy?

Choć oczywiście każde zlecenie wymaga indywidualnego podejścia, istnieją uniwersalne zasady, których przestrzeganie minimalizuje ryzyko niebezpieczeństwa podczas używania zwyżek. Pierwsza z nich wiąże się z odpowiednimi uprawnieniami:

  1. Najpierw ukończ kurs na operatora podnośnika, potem rozpocznij pracę.
    Tylko szkolenie pod okiem profesjonalistów, zakończone teoretycznym oraz praktycznym testem, a następnie stopniowe zdobywanie doświadczenia podczas realizowania coraz trudniejszych zleceń przygotuje cię do wykonywania tego zawodu. Druga zasada dotyczy świadomego korzystania z instrukcji obsługi maszyny.
  2. Jeśli podczas pracy masz jakiekolwiek wątpliwości, odpowiedzi na powstałe pytania może podawać instrukcja obsługi podnośnika koszowego. Pamiętaj również, że oprócz źródła informacji instrukcja obsługi jest także spisem obowiązujących Cię zasad. Wreszcie trzecia i właściwie najważniejsza zasada użytkowania wszelkiego rodzaju zwyżek, która dotyczy bezpieczeństwa na co dzień.
  3. Podczas pracy kieruj się bezpieczeństwem swoim i współpracowników. Zła pogoda, uciekający czas, nieprzewidziane zmiany w planie pracy itd. – żaden z tych czynników nie może sprawić, że zapomnisz o priorytecie, jakim jest bezpieczeństwo Twoje i ludzi, z którymi pracujesz.

Zawsze sprawdzaj stan techniczny maszyny

Częstym błędem o którym mówi instrukcja pracy w podnośniku koszowym, który może skutkować powstaniem zagrożenia życia lub zdrowia jest niesprawdzanie stanu technicznego maszyny przed rozpoczęciem jej użytkowania. Na tym etapie jesteśmy w stanie wykryć drobne usterki urządzenia, których nie wykrył nasz poprzednik, zauważyć niedostateczny poziom oleju lub paliwa, czy też dostrzec poważne odstępstwa od normy działania danego podnośnika.

srodki ochrony indywidualnej

Sprawdź podłoże, po którym masz się poruszać

Jeśli podnośnikiem koszowym masz poruszać się po twardym, betonowym lub asfaltowym podłożu – bez obaw. Najważniejsze, że wiesz, na jaki grunt wjeżdżają właśnie koła maszyny, którą sterujesz. Częstym błędem operatorów zwyżek jest jednak niesprawdzenie gruntu jeszcze na etapie wyceny zlecenia. Skutkiem może być uszkodzenie delikatnego podłoża w postaci kafelek, płytek czy nawet kostki brukowej, ale przede wszystkim nagłe osunięcie się nieubitego gruntu, co z kolei może spowodować przewrócenie się maszyny.

Stosuj środki ochrony osobistej

Nieużywanie kasku czy też nieprzypinanie się lonżą do specjalnego punktu kotwienia na koszu zwyżki to kolejne błędy przy obsłudze podnośnika koszowego, które najczęściej wynikają z niedbalstwa i pośpiechu. Kask na głowie może uchronić cię przed uderzeniem głową w strop budynku lub jego element, co podczas pracy w zamkniętych halach zdarza się dość często. Szelki bezpieczeństwa z kolei oraz dopięcie się do punktu kotwienia ma uratować cię przed upadkiem z wysokości. Środki ochrony osobistej to podstawa pracy na wysokości.

srodki ochrony osobistej

Nie przeciążaj podnośnika koszowego

W instrukcji obsługi każdej zwyżki znajdziemy informacje dotyczące maksymalnego udźwigu maszyny. To jedne z podstawowych i najważniejszych danych, których skutkiem może być przeciążenie podnośnika koszowego. Efekt? Nieprawidłowa praca maszyny, brak reakcji na sygnały wydawane przez operatora, w skrajnych przypadkach nawet przewrócenie maszyny przy maksymalnym wysięgu. W skrócie – podnośnik koszowy nie działa prawidłowo. Udźwig kosza to inaczej maksymalna waga, jaka może zostać umieszczona w koszu podnośnika. Pamiętajmy, że składa się na nią nie tylko waga pracowników (najczęściej maksymalnie dwóch), ale także narzędzi oraz sprzętu!

Starannie wypoziomuj zwyżkę

Używając niektórych podnośników, nie musimy się martwić o poziomowanie maszyny. Część z nich wyposażona jest w automatyczny system czujników, które umożliwiają rozpoczęcie pracy maszyny tylko w sytuacji, w której stoi ona na idealnie poziomym podłożu. W przeciwnym wypadku usłyszymy sygnał dźwiękowy, który blokuje większość funkcji urządzenia. Jeśli jednak używamy podnośnika, który wymaga od nas samodzielnego wypoziomowania, nie spieszmy się na tym etapie pracy. Złe poziomowanie zwyżki to częsty błąd, który również może wynikać z niedbalstwa i pośpiechu. Kosztować nas może jednak dużo więcej niż utratę paru czy parunastu minut – w efekcie możemy stracić dużo więcej czasu podczas niekomfortowej pracy, a w wyniku upadku zdrowie, a nawet życie.

Nie pracuj podczas zbyt mocnego wiatru

Praca na podnośnikach wszelkiego rodzaju w Polsce jest niedozwolona przy wietrze o prędkości powyżej 12,5 m/s (45 km/h), choć za każdym razem należy sprawdzać ten parametr w instrukcji obsługi, używając różnych maszyn. W przypadku wystąpienia takiego wiatru operator powinien bezwzględnie przerwać pracę lub w ogóle jej nie rozpoczynać. Warto więc na bieżąco monitorować pogodę i siłę wiatru w danym rejonie, a także brać poprawkę na silne, nie zawsze uwzględnione przez prognozę, jednorazowe podmuchy wiatru, które stanowią zagrożenie. Pamiętajmy, że najlepiej wypoziomowany podnośnik koszowy obsługiwany zgodnie z przepisami może przewrócić się, jeśli pojawi się silny wiatr. Silne podmuchy to jednak nie tylko ryzyko przewrócenia maszyny, ale także zrzucenia z kosza narzędzi i nierzadko ciężkich i drogocennych elementów takich jak chociażby okna czy panele fotowoltaiczne. Stanowi to zagrożenie dla pracowników maszyny, a także dla osób postronnych znajdujących się w promieniu wielu metrów od podnośnika.


Zobacz podobne

Podnośnik pająk: Kompleksowy przewodnik po innowacyjnym sprzęcie

Podnośnik pająk: Kompleksowy przewodnik po innowacyjnym sprzęcie

Podnośniki koszowe typu pająk to maszyny przeznaczone do prac wysokościowych. Radzą sobie w bardzo trudnych warunkach terenowych i przy realizacji różnorodnych zadań. Uniwersalne zastosowanie zawdzięczają nietypowej budowie. Czym wyróżnia się podnośnik spider na tle zwyżek i podnośników nożycowych? Przy jakich zadaniach jest najczęściej stosowany?

Koszowy, nożycowy, masztowy – co je różni

Koszowy, nożycowy, masztowy – co je różni

Podnośniki są urządzeniami dźwignicowymi, które ułatwiają prace na wysokościach, w wielu przypadkach zastępując drabiny czy rusztowania. Dobrze dobrane maszyny są gwarancją bezpieczeństwa pracowników, dlatego właściciele firm powinni z rozwagą decydować się na zakup lub wynajem konkretnej zwyżki. To, jaki sprzęt będzie najodpowiedniejszy dla ich przedsiębiorstwa, zależy od indywidualnych
potrzeb oraz rodzaju wykonywanej pracy. W poniższym artykule pokażemy, czym różnią się popularne zwyżki.

Co wolno przenosić w podnośniku koszowym – najważniejsze przepisy BHP

Co wolno przenosić w podnośniku koszowym – najważniejsze przepisy BHP

Podnośnik koszowy to rodzaj podestu ruchomego o budowie ramienno-teleskopowej. Jego obsługa zaliczana jest do prac niebezpiecznych i wymaga posiadania specjalnych uprawnień. Czy wolno przewozić w nim materiały budowlane? Jakie środki bezpieczeństwa należy zachować?

Serwisowanie urządzeń dźwigowych – na czym polega?

Serwisowanie urządzeń dźwigowych – na czym polega?

Bezpieczne urządzenie to przede wszystkim sprawne urządzenie. Właśnie dlatego tak ważne w przypadku użytkowania podnośników koszowych jest ich regularny serwis, konserwacja oraz przeprowadzanie w razie konieczności drobnych i większych napraw. Jak często zlecać serwis podnośników koszowych? Komu można powierzyć konserwację dźwigów?

Prawidłowa eksploatacja i bezpieczeństwo na podestach ruchomych – najważniejsze wskazówki i oznaczenia

Prawidłowa eksploatacja i bezpieczeństwo na podestach ruchomych – najważniejsze wskazówki i oznaczenia

Podesty ruchome znajdują zastosowanie w wielu branżach. Jako sprzęt mający na celu transport ludzi i towarów na stanowiska pracy, usprawniają różnorodne działania chociażby w budownictwie, przykładowo przy montażu czy remoncie elementów różnych konstrukcji (mostów, wiaduktów czy budynków). Są wręcz niezastąpione w trakcie wykonywania prac na wysokości. W tym wpisie przyjrzymy się bliżej tematowi eksploatacji podestów ruchomych i udzielimy kilku wskazówek, które pozwalają na bezpieczne i długie użytkowanie maszyn.


powrót do listy