Jak zadbać o bezpieczeństwo pracy zwyżką w terenie?
Praca operatora podnośnika, jeśli jest wykonywana odpowiedzialnie i z pełną świadomością zagrożeń, nie jest niebezpieczna w takim stopniu, w jakim często się ją przedstawia. Owszem, praca na wysokości to nie praca przy biurku – jeśli bowiem chodzi o prace na wysokości, BHP decyduje nie tylko o zdrowiu, ale i życiu. Jeśli tylko przyjmiemy więc zasadę, według której bezpieczeństwa nigdy za wiele, wszystko powinno być w porządku. Jak więc zadbać o ten aspekt w terenie, czyli tam, gdzie akurat przyszło nam wykonać zlecenie?
Zanim rozpoczniesz pracę
Jeśli o wszystkim, z czym wiąże się wykonanie danego zlecenia, zaczniesz myśleć dopiero w pierwszym dniu jego realizacji, termin finalizacji może wyraźnie przesunąć się w czasie. Dlatego też, zanim w ogóle zdecydujesz się podjąć konkretnego zadania, udaj się na miejsce potencjalnej pracy, wysłuchaj instrukcji od zleceniodawcy i na spokojnie zastanów się, czego będziesz potrzebować, od czego zacząć, a przede wszystkim, jak zadbać o bezpieczeństwo w tym konkretnym terenie. Staranne przygotowania pozwolą ci w momencie rozpoczęcia realizacji zlecenia w pełni skupić się na bezpiecznej pracy.
-
Oględziny
Na etapie wstępnych oględzin oceń przede wszystkim trudność pracy i oszacuj czas potrzebny do wykonania zadania. Już na tym etapie warto robić notatki i spisywać bieżące spostrzeżenia, a także zrobić kilka zdjęć, jeśli oczywiście zleceniodawca wyrazi zgodę. Oprócz samej pracy zwróć uwagę na:
- dojazd na miejsce,
- charakter miejsca,
- podłoże do pracy,
- ilość miejsca do manewrowania,
- obecność ludzi w pobliżu,
- bezpośrednie sąsiedztwo.
Te wszystkie czynniki powinny zostać przez ciebie przeanalizowane, zanim dobierzesz odpowiedni sprzęt, a tym bardziej, zanim dokonasz wyceny zlecenia. Staranne zastanowienie się nad nimi pomoże ci zadbać o bezpieczeństwo swoje i osób postronnych. Być może praca okaże się prosta, dostęp do miejsca wyjątkowo łatwy, podłoże solidne (np. beton czy asfalt), wokół znajdzie się dużo miejsca do manewrowania maszyną, a w bezpośrednim sąsiedztwie nie zobaczysz innych budynków, ani ludzi, którym twoja praca mogłaby przeszkadzać. Oczywiście, może jednak być zupełnie inaczej.
Dostawca podnośnika powinien wcześniej wiedzieć o trudnym lub czasochłonnym dostępie do miejsca. Grząski grunt może uniemożliwić pracę przy użyciu zwyżki na kołach i niezbędny okaże się podnośnik na gąsienicach. Teren bezpośrednio sąsiadujący z miejscem pracy powinien zostać odpowiednio zabezpieczony – jeśli jest zamknięty, nie powinno być problemu, jeśli jednak to przestrzeń publiczna (ruchliwa ulica, chodnik itd.), niezbędne może okazać się uzyskanie pisemnego pozwolenia od stosownych organów. Jeśli zdasz sobie sprawę z tych wszystkich kwestii dopiero w momencie rozpoczęcia pracy, nie ma mowy o sprawnym i bezpiecznym wykonaniu zlecenia.
-
Dobór podnośnika
Mając już kompletne dane pochodzące z miejsca zlecenia, możesz wybrać zwyżkę, której użyjesz do pracy. Zwróć uwagę przede wszystkim na wysokość roboczą maszyny, jej udźwig nominalny, wielkość kosza. Znaczenie będzie miał również rodzaj zasilania. Zarówno na placu budowy, jak i na otwartej przestrzeni, świetnie sprawdzi się podnośnik spalinowy pod warunkiem, że jego praca nie będzie zakłócać spokoju sąsiadów. W magazynach, zamkniętych halach i wszędzie tam, gdzie będzie nam zależeć na cichej pracy, zalecamy wybranie podnośnika elektrycznego.
-
Wycena zlecenia
Przeanalizowanie i rozwiązanie wszystkich powyższych kwestii będzie miało również istotny wpływ na wycenę zlecenia. Jeśli bowiem nie przygotujesz się na różne ewentualności, może okazać się, że praca zajmie więcej czasu, niż zostało założone początkowo, co w prosty sposób przełoży się na koszt. Co jednak ważniejsze, w takiej sytuacji może pojawić się nerwowy pośpiech przy pracy, a od tego już bardzo niedaleko do nieszczęśliwego wypadku.
-
SOI oraz stan techniczny maszyny
Przed rozpoczęciem pracy upewnij się, że zestaw twoich środków ochrony indywidualnej jest kompletny oraz że każdy element tego wyposażenia jest sprawny i gotowy do użytku. Jeśli chodzi o kask, rękawice, okulary ochronne czy szelki bezpieczeństwa przepisy nie uwzględniają wyjątków. To oprzyrządowanie w oczywisty sposób chroni twoje zdrowie i życie, dlatego nigdy nie zapominaj o każdorazowym sprawdzeniu SOI. Dla pełnego bezpieczeństwa i komfortu pracy sprawdź również stan techniczny maszyny. Dokonaj wzrokowych oględzin, sprawdź poziom oleju oraz paliwa lub naładowania akumulatora, przetestuj także każdą funkcję zwyżki z osobna na niewielkiej wysokości. Jeśli wszystko idzie zgodnie z planem, możesz zabierać się do pracy!
Bezpieczeństwo podczas pracy
Jeśli odpowiednio przygotowałeś się do wykonania zlecenia, teraz nie musisz myśleć o wszystkich opisanych wyżej kwestiach na raz. Możesz skupić się na dokładnej i efektywnej pracy! Oczywiście zachowaj czujność i nie wahaj się przerwać pracy w razie niepokojących sygnałów. Pamiętaj o tym, by nie ryzykować niepotrzebnie dla zyskania kilkudziesięciu sekund. Bezpieczeństwo swoje, swoich współpracowników, a także niezaangażowanych osób postronnych stawiaj na pierwszym miejscu.
Zakończenie pracy
Po zakończeniu pracy zostaje ci upewnić się, że wszystkie etapy pracy zostały wykonane dokładnie i prawidłowo, posprzątać po sobie miejsce pracy, dopilnować formalności związanych z oddaniem maszyny i zlikwidować zabezpieczenia terenu roboczego. Jeśli chodzi o rozmaite prace na wysokościach wymagania dotyczące bezpieczeństwa, traktuj jak najbardziej poważnie. Dlatego też odbezpieczenie terenu roboczego zostaw na sam koniec, kiedy masz już pewność, że nic nie zagraża twoim współpracownikom i osobom postronnym.
Prace na wysokości – bhp to podstawa
W wielu dziedzinach życia zdarza nam się bagatelizować przepisy bhp, jako te nudne i tak naprawdę niewiele wnoszące w codzienną pracę. Jeśli chodzi jednak o rozmaite prace na wysokości, bhp powinno stanowić priorytet w każdej sytuacji. Tylko przestrzegając podstawowych zasad bezpieczeństwa w praktyce, będziemy w stanie sukcesywnie zdobywać doświadczenie w zawodzie operatora podnośnika przez długie lata bez kontuzji i nieszczęśliwych wypadków. Pamiętaj o tym, że w tym zawodzie twoim głównym wrogiem jest pośpiech, który bardzo często oddala cię od komfortowej i – co najważniejsze – bezpiecznej pracy na zwyżce.
Zobacz podobne
Wykorzystanie zwyżek w obiektach magazynowych
Spośród wszystkich zastosowań zwyżek najczęściej wymienia się te zewnętrzne, związane z pracami budowlanymi, wycinką drzew, czyszczeniem okien i elewacji, montażem billboardów i reklam czy energetyką. Tymczasem zwyżki świetnie sprawdzają się również w zamkniętych przestrzeniach magazynowych. To właśnie w alejkach tych największych (a także tych pomniejszych) hal magazynowych podnośniki magazynowe są wykorzystywane do rozmieszczania towarów na półkach regałów, inwentaryzowania dóbr i przy wielu innych pracach. Krok po kroku wyjaśniamy, na czym polega wykorzystanie zwyżek w obiektach magazynowych i dlaczego podnośnik magazynowy to tak cenne narzędzie pracy.
Jak zadbać o bezpieczeństwo pracy w pobliżu instalacji elektrycznej?
Instalacje elektryczne należą do sieci niebezpiecznych bez względu na ich lokalizację i napięcie. Szczególnie w warunkach budowy należy zwrócić większą uwagę podczas prac prowadzonych w pobliżu instalacji. Kiedy trzeba zachować wyjątkowe środki ostrożności? Jak wyglądają prace wysokościowe w pobliżu instalacji elektrycznej?
Bezpieczeństwo prac na wysokościach – kluczowe aspekty, zagrożenia i środki ochrony
Prace wysokościowe należą do szczególnie niebezpiecznych i niosących ze sobą wiele zagrożeń. Dbanie o bezpieczeństwo osób wykonujących zadania na wysokości jest obowiązkiem pracownika i pracodawcy. Odpowiednie przygotowanie miejsca pracy ograniczy ryzyko wypadku także osób postronnych. Z kolei przestrzeganie zasad zmniejszy je do minimum. Przedstawiamy 6 podstawowych kroków do bezwypadkowej pracy na wysokości.
Praca na zwyżce zimą - o czym trzeba pamiętać?
Okres zimowy to trudny czas dla pracowników wykonujących swoje obowiązki na zewnątrz budynków, jednak wiele robót budowlanych i remontowych w przemyśle nie może czekać do wiosny. Praca na wysokości w zimie jest bardziej uciążliwa i niebezpieczna niż w czasie cieplejszych pór roku. Trzymając się kilku zasad, można ją jednak wykonać sprawnie, ograniczając także ryzyko wypadku.
Środki ochrony indywidualnej dla operatorów podestów ruchomych
Szelki bezpieczeństwa, absorber energii, karabinki, taśmy, kask i odzież robocza to niezbędny sprzęt każdego operatora podestu ruchomego. Jeśli chodzi o BHP, praca na wysokości to bez wątpienia poważna sprawa. To właśnie od funkcjonalności podstawowych środków ochrony indywidualnej zależy zdrowie i życie każdego pracownika. Czym są SOI i dlaczego odgrywają tak ważną rolę przy pracy na wysokości?
Jakimi uprawnieniami musi dysponować operator podnośników koszowych?
Uprawnienia na podnośniki koszowe to temat, który powinien zajmować nie tylko tych, którzy planują rozpocząć pracę jako operatorzy maszyn, ale również zleceniobiorców i podmioty zlecające wykonanie zlecenia. W końcu prace wysokościowe wiążą się z ryzykiem, warto więc zadbać o to, by sprzęt pochodził od renomowanego producenta i był w pełni sprawny oraz by operator, od którego zależy powodzenie operacji, spełniał odpowiednie kryteria i przede wszystkim – był właściwie przeszkolony.