Jakimi uprawnieniami musi dysponować operator podnośników koszowych?


Uprawnienia na podnośniki koszowe to temat, który powinien zajmować nie tylko tych, którzy planują rozpocząć pracę jako operatorzy maszyn, ale również zleceniobiorców i podmioty zlecające wykonanie zlecenia. W końcu prace wysokościowe wiążą się z ryzykiem, warto więc zadbać o to, by sprzęt pochodził od renomowanego producenta i był w pełni sprawny oraz by operator, od którego zależy powodzenie operacji, spełniał odpowiednie kryteria i przede wszystkim – był właściwie przeszkolony.

Zwyżka – uprawnienia podstawowe

Zanim przejdziemy do specjalistycznych uprawnień umożliwiających obsługę podnośników, zatrzymajmy się na moment przy kryteriach bazowych. Jakie wymagania musi spełniać kandydat na operatora takiej maszyny?

  • ukończenie 18. roku życia,
  • wykształcenie podstawowe (minimum),
  • prawo jazdy kat. B lub C,
  • brak przeciwwskazań zdrowotnych.

Pełnoletność oraz ukończenie przynajmniej szkoły podstawowej to kryteria w oczywisty sposób weryfikujące wiek, status prawny oraz prymarną wiedzę pracownika. Prawo jazdy kat. B to niezbędny dokument do obsługi większości rodzajów podnośników, które nierzadko podczas pracy bywają uczestnikami ruchu drogowego. Do używania tych z nich, które montowane są na pojazdach ciężarowych oprócz kryteriów wymienionych powyżej oraz specjalistycznych uprawnień, pracownik potrzebuje również prawa jazdy kat. C. Praca na wysokości z użyciem podnośnika wiąże się z wieloma zagrożeniami, dlatego też konieczne jest poddanie się badaniom lekarskim, które wykluczą występowanie przeciwwskazań do jej wykonywania. Jeśli spełniasz powyższe wymagania, nic nie stoi na przeszkodzie, by zdobyć specjalistyczne uprawnienia na podnośniki koszowe i inne rodzaje zwyżek.

jakimi uprawnieniami musi dysponować operator podnośników koszowych

Podnośnik koszowy – uprawnienia właściwe

By móc w pełni legalnie obsługiwać podnośnik, konieczne jest odbycie pełnego szkolenia na podesty ruchome, które zatwierdza UDT, czyli Urząd Dozoru Technicznego. To państwowa instytucja, która na bazie aktów prawnych zajmuje się bezpieczeństwem urządzeń technicznych. W trakcie części teoretycznej szkolenia prowadzący/prowadząca przedstawia uczestnikom najważniejsze informacje z zakresu obsługi maszyny, przepisów bezpieczeństwa i zasad postępowania. Część praktyczna to z kolei użytkowanie maszyny i wykonywanie prostych zadań na placu manewrowym pod okiem i z pomocą doświadczonego operatora.

Egzamin kończący i certyfikat UDT

Szkolenie na podesty ruchome zakończone jest egzaminem, który powinien odbywać się pod okiem inspektorów UDT i obejmować zarówno elementy teoretyczne, jak i praktyczne. Pierwsza część to pisemny test zawierający kilkadziesiąt pytań z zakresu przepracowanego wcześniej z prowadzącym szkolenie, z kolei druga część to szybki sprawdzian praktyczny, który ma zweryfikować obycie kursanta z samodzielną obsługą maszyny. Po pozytywnym przejściu egzaminu każdy uczestnik kursu do miesiąca powinien otrzymać pisemne potwierdzenie otrzymania uprawnień oraz zaświadczenie kwalifikacyjne w formie imiennej karty.

Podnośniki nożycowe – uprawnienia

Imienne dokumenty zatwierdzone przez UDT to uprawnienia na podnośniki obejmujące swoim zakresem wszystkie rodzaje podestów ruchomych, w tym podnośniki nożycowe. Niezależnie więc od tego, czy zależy ci na pracy na podnośniku nożycowym, teleskopowym czy po prostu podnośniku samochodowym, nie obejdzie się bez szkolenia na podesty ruchome. Od czego zacząć?

Jakimi uprawnieniami musi dysponować operator podnośników koszowych

Jak zdobyć uprawnienia na podnośniki koszowe?

Kurs i uzyskanie certyfikatu to oczywiście wydatek, jednak bez tego nie ma mowy o rozpoczęciu pracy na podnośniku, a jeśli wkrótce po jego ukończeniu rozpoczniesz pracę, inwestycja szybko się zwróci. Upewnij się, gdzie mieści się najbliższa jednostka oferująca szkolenia na podesty ruchome, zadzwoń i uzyskaj podstawowe informacje:

  • kiedy i gdzie odbywa się najbliższe szkolenie?
  • ile trwa kurs?
  • jaki jest jego koszt?
  • czego będziesz potrzebować podczas kursu?

Wiedza dotycząca uprawnień na zwyżki umożliwiających pracę na podnośniku to oczywiście temat nie tylko dla samych pracowników, ale także właścicieli firm wykonawczych, a nawet zlecających konkretne zadania. Obycie w tym temacie pozwoli w pełni nadzorować wykonawców i unikać potencjalnie niebezpiecznych sytuacji, w których pracę na wysokości wykonują pracownicy pozbawieni odpowiednich uprawnień.

Mam uprawnienia na podnośniki! Co dalej?

Spełnienie podstawowych kryteriów, pomyślne przejście szkolenia, zdanie testu i otrzymanie uprawnień na podnośniki koszowe upoważnia nas do legalnej pracy z wykorzystaniem zwyżek. Należy jednak pamiętać, że dokumenty i kilka godzin szkolenia to jedno, natomiast samodzielna praca na podnośniku to drugie. Zwłaszcza w pierwszych tygodniach pracy z użyciem maszyny nie ulegajmy więc presji i starajmy się nie tracić czujności, by w pełni świadomie przełożyć wiedzę z kursu w bezpieczne nawyki i doświadczenie.

Sprawdź naszą ofertę podnośników koszowych:https://gutlift.pl/


Zobacz podobne

Podnośnik pająk: Kompleksowy przewodnik po innowacyjnym sprzęcie

Podnośnik pająk: Kompleksowy przewodnik po innowacyjnym sprzęcie

Podnośniki koszowe typu pająk to maszyny przeznaczone do prac wysokościowych. Radzą sobie w bardzo trudnych warunkach terenowych i przy realizacji różnorodnych zadań. Uniwersalne zastosowanie zawdzięczają nietypowej budowie. Czym wyróżnia się podnośnik spider na tle zwyżek i podnośników nożycowych? Przy jakich zadaniach jest najczęściej stosowany?

Koszowy, nożycowy, masztowy – co je różni

Koszowy, nożycowy, masztowy – co je różni

Podnośniki są urządzeniami dźwignicowymi, które ułatwiają prace na wysokościach, w wielu przypadkach zastępując drabiny czy rusztowania. Dobrze dobrane maszyny są gwarancją bezpieczeństwa pracowników, dlatego właściciele firm powinni z rozwagą decydować się na zakup lub wynajem konkretnej zwyżki. To, jaki sprzęt będzie najodpowiedniejszy dla ich przedsiębiorstwa, zależy od indywidualnych
potrzeb oraz rodzaju wykonywanej pracy. W poniższym artykule pokażemy, czym różnią się popularne zwyżki.

Podnośniki teleskopowe i przegubowe – podobieństwa i różnice

Podnośniki teleskopowe i przegubowe – podobieństwa i różnice

Zarówno podnośnik teleskopowy, jak i przegubowy świetnie sprawdzą się podczas wykonywania prac na wysokości. Konkretne parametry obu rodzajów maszyn mogą jednak sprawić, że dane zlecenie zostanie wykonane sprawniej, a sama obsługa pojazdu będzie łatwiejsza. By jednak skutecznie dobrać sprzęt do realizacji zlecenia, niezbędna jest podstawowa wiedza dotycząca różnic i podobieństw tych dwóch odmian wysięgników. Czym więc różnią się podnośniki teleskopowe od przegubowych?

Jak zadbać o bezpieczeństwo pracy zwyżką w terenie?

Jak zadbać o bezpieczeństwo pracy zwyżką w terenie?

Praca operatora podnośnika, jeśli jest wykonywana odpowiedzialnie i z pełną świadomością zagrożeń, nie jest niebezpieczna w takim stopniu, w jakim często się ją przedstawia. Owszem, praca na wysokości to nie praca przy biurku – jeśli bowiem chodzi o prace na wysokości, BHP decyduje nie tylko o zdrowiu, ale i życiu. Jeśli tylko przyjmiemy więc zasadę, według której bezpieczeństwa nigdy za wiele, wszystko powinno być w porządku. Jak więc zadbać o ten aspekt w terenie, czyli tam, gdzie akurat przyszło nam wykonać zlecenie?

Do jakich prac można wykorzystać ruchome podesty?

Do jakich prac można wykorzystać ruchome podesty?

Ruchome podesty umożliwiają wykonywanie prac różnego rodzaju w trudno dostępnych miejscach stosunkowo niewielkim nakładem pracy i czasu. Choć w niektórych przypadkach – ze względu na specyfikę pracy w danym miejscu – wykonawcy zlecenia wybiorą podesty stacjonarne, najbardziej uniwersalnymi podestami są jednak podesty ruchome przejezdne. Do jakich prac można je wykorzystać i o czym należy pamiętać?


powrót do listy