Środki ochrony indywidualnej dla operatorów podestów ruchomych


Szelki bezpieczeństwa, absorber energii, karabinki, taśmy, kask i odzież robocza to niezbędny sprzęt każdego operatora podestu ruchomego. Jeśli chodzi o BHP, praca na wysokości to bez wątpienia poważna sprawa. To właśnie od funkcjonalności podstawowych środków ochrony indywidualnej zależy zdrowie i życie każdego pracownika. Czym są SOI i dlaczego odgrywają tak ważną rolę przy pracy na wysokości?

SOI – co to jest?

Bezpieczeństwo pracy na podestach ruchomych to nie tylko kwestia uprawnień oraz doświadczenia, ale także odpowiedniego wyposażenia ochronnego. Środki ochrony indywidualnej, znane również jako SOI, to nazwa indywidualnych sprzętów mających na celu zminimalizowanie ryzyka kontuzji, utraty zdrowia lub życia w wyniku wypadku podczas pracy. Dokładna definicja pojęcia znajduje się w dyrektywie 89/656/EWG dotyczącej użytkowania indywidualnego wyposażenia ochronnego, która dostępna jest w wersji online. W dużym skrócie środki ochrony indywidualnej mają zapewnić podstawowe bezpieczeństwo w miejscu pracy. W zależności od jej charakteru pracodawca lub sam pracownik powinien zadbać o dopasowanie sprzętu do codziennych obowiązków. W jakie SOI powinien więc być wyposażony każdy operator zwyżki?

srodki ochrony indywidualnej

Podesty robocze – przepisy dotyczące SOI

Środki ochrony indywidualnej to sprzęty przeznaczone dla pracowników przeróżnych branż, wykonujących swoje obowiązki w rozmaitych warunkach. Operatorzy podestów przejezdnych narażeni są jednak na specyficzny rodzaj niebezpieczeństwa, jakim jest upadek z wysokości. Oprócz odzieży ochronnej, powinni więc być wyposażeni w specjalistyczne środki chroniące przed upadkiem z wysokości. Zasady ich doboru określają przepisy BHP na danym stanowisku pracy, instrukcja obsługi każdej maszyny oraz wspomniana już dyrektywa 89/656/EWG. Jakie jest więc minimum sprzętowe umożliwiające rozpoczęcie pracy na stanowisku operatora podestu przejezdnego?

  1. Kask

    Dobrze dopasowany, zapięty pod szyją kask roboczy ma chronić głowę od urazów doznanych na skutek upadku. Poza tym warto również przewidzieć obrażenia, których operator może doznać podczas wykonywania zlecenia w ciasnych, trudno dostępnych miejscach. Jednym z przykładów może być naprawa, montaż instalacji lub elementów konstrukcji w bezpośrednim pobliżu stropu budynku. Pamiętajmy, że uderzenie w nieosłoniętą głowę może skutkować utratą przytomności, co z kolei może mieć fatalne skutki nie tylko dla operatorów zwyżki, ale także dla ludzi pracujących w pobliżu.

  2. Kamizelka odblaskowa

    Place budowy, magazyny, a także przestrzeń miejska, w których operatorzy podnośników pracują zazwyczaj, to miejsca pracy nie tylko wielu ludzi, ale zazwyczaj także i innych maszyn. Dzięki odblaskowej kamizelce operator zwyżki jest doskonale widzialny z dużej odległości. Błyskawicznie mogą zlokalizować go pozostali pracownicy, operatorzy innych maszyn, jak również ratownicy w sytuacji kryzysowej. Ten element wyposażenia nabiera znaczenia, kiedy w grę wchodzi praca w zacienionych lub niedoświetlonych pomieszczeniach lub praca w nocy.

    Szelki bezpieczeństwa
    To zdecydowanie najważniejszy ze wszystkich środków ochrony indywidualnej dla operatorów podestów ruchomych. Szelki bezpieczeństwa oraz krótki kawałek liny lub taśmy wyposażonej w absorber energii i karabinek z blokadą zamka umożliwiają pracownikowi przypięcie się do barierki kosza. Każdy podest ruchomy wyposażony jest w konkretne miejsca przeznaczone do kotwienia szelek bezpieczeństwa, które mają na celu zapobiec upadku z wysokości.

  3. Rękawice robocze

    Wszystkie prace na wysokości operator zwyżki wykonuje przy użyciu dłoni – począwszy od operowania maszyną, przez mycie okien, montaż elementów czy obsługę rozmaitych elektronarzędzi. Dłonie okazują się najbardziej narażone na wszelakie urazy, a podczas niepogody także na niekorzystny wpływ warunków atmosferycznych przy pracy na świeżym powietrzu. Warto więc zadbać o wytrzymałe i wygodne robocze rękawice ochronne, które poprawią zarówno bezpieczeństwo, jak i komfort pracy.

srodki ochrony indywidualnej BHP

Środki ochrony oczu, uszu i twarzy

Podczas wykonywania niektórych prac operator zwyżki może być narażony na dużą liczbę decybeli, wdychanie szkodliwego pyłu lub też urazy okolic twarzy. Dlatego też jeśli dane zlecenie tego wymaga, należy zadbać o okulary ochronne, nauszniki przeciwhałasowe oraz maski przeciwpyłowe lub robocze osłony twarzy.

Kto powinien zapewnić środki ochrony indywidualnej?

Niezależnie od tego, czy interesują cię podnośniki nożycowe, czy zdecydujesz się wynająć podnośnik budowlany, czy też najlepszym rozwiązaniem okaże się zwyżka na przyczepie, jako zleceniobiorca masz obowiązek prawny zapewnić operatorowi nieodpłatnie wszystkie środki ochrony indywidualnej niezbędne do wykonania pracy. Pracodawca jest również zobowiązany do konserwowania i regularnego kontrolowania stanu jakości sprzętu. Zgodnie z przepisami pracownik z kolei powinien używać środków ochrony zgodnie z ich przeznaczeniem. Pamiętajmy, że jeśli chodzi o podesty robocze, przepisy bezpieczeństwa mówią wyraźnie: środki ochrony indywidualnej służą ochronie życia i zdrowia. Dlatego też, nie zapominajmy o każdorazowym sprawdzeniu sprzętu przed przystąpieniem do pracy. Kilka minut poświęconych na taką inspekcję może ocalić nam życie.


Zobacz podobne

Jak zadbać o bezpieczeństwo pracy w pobliżu instalacji elektrycznej?

Jak zadbać o bezpieczeństwo pracy w pobliżu instalacji elektrycznej?

Instalacje elektryczne należą do sieci niebezpiecznych bez względu na ich lokalizację i napięcie. Szczególnie w warunkach budowy należy zwrócić większą uwagę podczas prac prowadzonych w pobliżu instalacji. Kiedy trzeba zachować wyjątkowe środki ostrożności? Jak wyglądają prace wysokościowe w pobliżu instalacji elektrycznej?

Czy podesty ruchome zastąpią rusztowania ruchome?

Czy podesty ruchome zastąpią rusztowania ruchome?

Podesty ruchome i rusztowania wyposażone w koła to obecnie najpopularniejsze typy konstrukcji dedykowane do wykonywania prac na wysokości. Oba typy wyrobów mają swoje zalety i wady, a sprawdzają się przy konkretnych zadaniach. Nie da się nie zauważyć rosnącej popularności podestów ruchomych i wypierania rusztowań z niektórych branż. Jak maluje się przyszłość rusztowań ruchomych? Czy ich dni w przemyśle są już policzone?

Jak zadbać o bezpieczeństwo pracy zwyżką w terenie?

Jak zadbać o bezpieczeństwo pracy zwyżką w terenie?

Praca operatora podnośnika, jeśli jest wykonywana odpowiedzialnie i z pełną świadomością zagrożeń, nie jest niebezpieczna w takim stopniu, w jakim często się ją przedstawia. Owszem, praca na wysokości to nie praca przy biurku – jeśli bowiem chodzi o prace na wysokości, BHP decyduje nie tylko o zdrowiu, ale i życiu. Jeśli tylko przyjmiemy więc zasadę, według której bezpieczeństwa nigdy za wiele, wszystko powinno być w porządku. Jak więc zadbać o ten aspekt w terenie, czyli tam, gdzie akurat przyszło nam wykonać zlecenie?

BHP w pracy na wysokości z wykorzystaniem podnośników – checklista

BHP w pracy na wysokości z wykorzystaniem podnośników – checklista

Na placu budowy czy też innych miejscach, w których odbywa się praca na wysokości, występują różnego typu zagrożenia, które trzeba w miarę możliwości szybko zidentyfikować, zanim jeszcze ktokolwiek znajdzie się na ruchomym podeście. O jakich ważnych zasadach bezpieczeństwa trzeba pamiętać? Zachęcamy do czytania dalej!


powrót do listy