Koszowy, nożycowy, masztowy – co je różni


Podnośniki są urządzeniami dźwignicowymi, które ułatwiają prace na wysokościach, w wielu przypadkach zastępując drabiny czy rusztowania. Dobrze dobrane maszyny są gwarancją bezpieczeństwa pracowników, dlatego właściciele firm powinni z rozwagą decydować się na zakup lub wynajem konkretnej zwyżki. To, jaki sprzęt będzie najodpowiedniejszy dla ich przedsiębiorstwa, zależy od indywidualnych
potrzeb oraz rodzaju wykonywanej pracy. W poniższym artykule pokażemy, czym różnią się popularne zwyżki.

Różne rodzaje zwyżki koszowej

Bardzo popularnymi urządzeniami, ze względu na wszechstronność zastosowania, są podnośniki koszowe. Konstrukcja tych maszyn, jak wskazuje ich nazwa, zakończona jest koszem, który podnosi operatora (oraz narzędzia, a nawet mniejsze maszyny) umożliwiając mu pracę na wysokościach. Grupę zwyżek koszowych dzieli się na kilka różnych modeli, należą do nich m.in. podnośniki teleskopowe czy przegubowe. Każdy z nich ma cechy, które gwarantują efektywność prac.

Mocną stroną podestu ruchomego przegubowego jest jego duży zasięg roboczy. Ramię tej zwyżki zgina się w kilku miejscach pod wieloma kątami, co ułatwia wykonywanie manewrów o szerokim zakresie, dzięki czemu z powodzeniem wykorzystuje się ją w trudno dostępnych miejscach, chociażby do mycia okien czy podczas prac instalatorskich. Na rynku dostępne są modele spalinowe i elektryczne, dlatego można korzystać z nich w wielu miejscach.

Model teleskopowy posiada najwyższe wysokości robocze i świetnie sprawdza się również w sytuacjach, w których niezbędne jest maksymalne wychylenie w poziomie. Wysokość robocza niektórych modeli może sięgać do 60 m. Ten rodzaj maszyny zapewnia bezpieczeństwo pracy, nawet w ekstremalnych warunkach i na najtrudniejszym podłożu. Zasilanie zwyżek teleskopowych może być spalinowe lub elektryczne, tak jak w modelach przegubowych.

podnosnik_koszowy

Właściwości podestu masztowego

Podest ruchomy masztowy to urządzenie, które wykorzystuje się do transportu pionowego. W zależności od swojej maksymalnej wysokości roboczej może być stacjonarny - najczęściej wykorzystywany do transportu pracowników i materiałów na wyższe piętra budynków – lub mobilny. Dzięki swojej niewielkiej konstrukcji modele mobilne wykorzystuje się w trudno dostępnych miejscach, często również wewnątrz budynków.

Zwyżka masztowa jest lekka, dlatego może pracować na wielu powierzchniach, a dzięki wysuwanym bocznym wspornikom jest stabilna i bezpieczna dla pracowników działających na wysokościach. Niektóre zaawansowane modele mają możliwość obrotu kosza o 360 stopni, co jeszcze bardziej ułatwia pracę, dlatego wykorzystuje się je na zewnątrz i wewnątrz w magazynach, halach, fabrykach itp.

podnosnik_masztowy

Zobacz podnośniki masztowe w naszej ofercie: https://gutlift.pl/podnosniki-masztowe

Co warto wiedzieć o zwyżce nożycowej?

Podnośnik nożycowy posiada najczęściej napęd elektryczny, hydrauliczny lub elektryczno-hydrauliczny, który jest odpowiedzialny za jego podnoszenie i opuszczanie. Najważniejszymi elementami ich konstrukcji są krzyżujące się ramiona, które pozwalają modelom nożycowym pracować tylko w pozycji góra-dół. Ich działanie nie jest skomplikowane, ale obsługa każdego podestu ruchomego wymaga od jego operatora odpowiednich kwalifikacji wydanych przez Urząd Nadzoru Technicznego.

Zwyżek nożycowych używa się podczas prac budowlanych, renowacyjnych czy sprzątających, ale świetnie sprawdzą się również w obiektach wielkopowierzchniowych, a nawet podczas gaszenia pożarów. Mechanicy również chętnie sięgają po tego typu maszyny w swoich warsztatach, ponieważ za ich pomocą mogą unieść samochód, aby wykonać konieczną naprawę lub przegląd podwozia.

podnosnik_nozycowy

Zobacz podnośniki nożycowe w naszej ofercie: https://gutlift.pl/nozycowe

Który podest ruchomy wybrać?

Wybór podnośnika zależy od bardzo wielu czynników, z których najważniejsze powinno być ich przeznaczenie w danym przedsiębiorstwie. Należy wybrać model, który spełni wszystkie oczekiwania pracodawcy oraz zagwarantuje bezpieczeństwo jego pracowników, a jednocześnie ułatwi im sprawniejsze i bardziej efektywne wykonywanie powierzonych zadań.

Wiele typów podnośników można używać zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków, dlatego podesty ruchome wykorzystywane są w wielu branżach. Ich niewątpliwą zaletą jest różnorodność modeli o różnych konstrukcjach czy udźwigach, dlatego każde przedsiębiorstwo znajdzie sprzęt dopasowany do własnych potrzeb. Do ich wad można zaliczyć wysoką cenę zakupu, jednak istnieje także możliwość wynajmu zwyżki – dowiedz się więcej tutaj: https://gutlift.pl/wynajem-dlugoterminowy-podnosnikow.

  

powrót do listy