Koszowy, nożycowy, masztowy – co je różni
Podnośniki są urządzeniami dźwignicowymi, które ułatwiają prace na wysokościach, w wielu przypadkach zastępując drabiny czy rusztowania. Dobrze dobrane maszyny są gwarancją bezpieczeństwa pracowników, dlatego właściciele firm powinni z rozwagą decydować się na zakup lub wynajem konkretnej zwyżki. To, jaki sprzęt będzie najodpowiedniejszy dla ich przedsiębiorstwa, zależy od indywidualnych
potrzeb oraz rodzaju wykonywanej pracy. W poniższym artykule pokażemy, czym różnią się popularne zwyżki.
Różne rodzaje zwyżki koszowej
Bardzo popularnymi urządzeniami, ze względu na wszechstronność zastosowania, są podnośniki koszowe. Konstrukcja tych maszyn, jak wskazuje ich nazwa, zakończona jest koszem, który podnosi operatora (oraz narzędzia, a nawet mniejsze maszyny) umożliwiając mu pracę na wysokościach. Grupę zwyżek koszowych dzieli się na kilka różnych modeli, należą do nich m.in. podnośniki teleskopowe czy przegubowe. Każdy z nich ma cechy, które gwarantują efektywność prac.
Mocną stroną podestu ruchomego przegubowego jest jego duży zasięg roboczy. Ramię tej zwyżki zgina się w kilku miejscach pod wieloma kątami, co ułatwia wykonywanie manewrów o szerokim zakresie, dzięki czemu z powodzeniem wykorzystuje się ją w trudno dostępnych miejscach, chociażby do mycia okien czy podczas prac instalatorskich. Na rynku dostępne są modele spalinowe i elektryczne, dlatego można korzystać z nich w wielu miejscach.
Model teleskopowy posiada najwyższe wysokości robocze i świetnie sprawdza się również w sytuacjach, w których niezbędne jest maksymalne wychylenie w poziomie. Wysokość robocza niektórych modeli może sięgać do 60 m. Ten rodzaj maszyny zapewnia bezpieczeństwo pracy, nawet w ekstremalnych warunkach i na najtrudniejszym podłożu. Zasilanie zwyżek teleskopowych może być spalinowe lub elektryczne, tak jak w modelach przegubowych.
Właściwości podestu masztowego
Podest ruchomy masztowy to urządzenie, które wykorzystuje się do transportu pionowego. W zależności od swojej maksymalnej wysokości roboczej może być stacjonarny - najczęściej wykorzystywany do transportu pracowników i materiałów na wyższe piętra budynków – lub mobilny. Dzięki swojej niewielkiej konstrukcji modele mobilne wykorzystuje się w trudno dostępnych miejscach, często również wewnątrz budynków.
Zwyżka masztowa jest lekka, dlatego może pracować na wielu powierzchniach, a dzięki wysuwanym bocznym wspornikom jest stabilna i bezpieczna dla pracowników działających na wysokościach. Niektóre zaawansowane modele mają możliwość obrotu kosza o 360 stopni, co jeszcze bardziej ułatwia pracę, dlatego wykorzystuje się je na zewnątrz i wewnątrz w magazynach, halach, fabrykach itp.
Zobacz podnośniki masztowe w naszej ofercie: https://gutlift.pl/podnosniki-masztowe
Co warto wiedzieć o zwyżce nożycowej?
Podnośnik nożycowy posiada najczęściej napęd elektryczny, hydrauliczny lub elektryczno-hydrauliczny, który jest odpowiedzialny za jego podnoszenie i opuszczanie. Najważniejszymi elementami ich konstrukcji są krzyżujące się ramiona, które pozwalają modelom nożycowym pracować tylko w pozycji góra-dół. Ich działanie nie jest skomplikowane, ale obsługa każdego podestu ruchomego wymaga od jego operatora odpowiednich kwalifikacji wydanych przez Urząd Nadzoru Technicznego.
Zwyżek nożycowych używa się podczas prac budowlanych, renowacyjnych czy sprzątających, ale świetnie sprawdzą się również w obiektach wielkopowierzchniowych, a nawet podczas gaszenia pożarów. Mechanicy również chętnie sięgają po tego typu maszyny w swoich warsztatach, ponieważ za ich pomocą mogą unieść samochód, aby wykonać konieczną naprawę lub przegląd podwozia.
Zobacz podnośniki nożycowe w naszej ofercie: https://gutlift.pl/nozycowe
Który podest ruchomy wybrać?
Wybór podnośnika zależy od bardzo wielu czynników, z których najważniejsze powinno być ich przeznaczenie w danym przedsiębiorstwie. Należy wybrać model, który spełni wszystkie oczekiwania pracodawcy oraz zagwarantuje bezpieczeństwo jego pracowników, a jednocześnie ułatwi im sprawniejsze i bardziej efektywne wykonywanie powierzonych zadań.
Wiele typów podnośników można używać zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków, dlatego podesty ruchome wykorzystywane są w wielu branżach. Ich niewątpliwą zaletą jest różnorodność modeli o różnych konstrukcjach czy udźwigach, dlatego każde przedsiębiorstwo znajdzie sprzęt dopasowany do własnych potrzeb. Do ich wad można zaliczyć wysoką cenę zakupu, jednak istnieje także możliwość wynajmu zwyżki – dowiedz się więcej tutaj: https://gutlift.pl/wynajem-dlugoterminowy-podnosnikow.
Zobacz podobne
Lekki podnośnik koszowy – 6 zalet maszyny niższej wagi
Podnośnik to maszyna, która z reguły kojarzy nam się nie tylko ze sporą wysokością, ale także znaczną wagą. Urządzenie, która pozwala wznieść się operatorowi kilkadziesiąt metrów nad ziemię musi przecież ważyć swoje! Czy jednak faktycznie tak jest? Kompaktowy i lekki podnośnik koszowy to doskonała alternatywa dla takich odpowiedników. Przekonaj się, jakie są zalety lekkich podnośników koszowych!
Podnośnik pająk: Kompleksowy przewodnik po innowacyjnym sprzęcie
Podnośniki koszowe typu pająk to maszyny przeznaczone do prac wysokościowych. Radzą sobie w bardzo trudnych warunkach terenowych i przy realizacji różnorodnych zadań. Uniwersalne zastosowanie zawdzięczają nietypowej budowie. Czym wyróżnia się podnośnik spider na tle zwyżek i podnośników nożycowych? Przy jakich zadaniach jest najczęściej stosowany?
Najczęstsze błędy podczas użytkowania podnośników koszowych
Praca na stanowisku operatora podnośnika to w istocie ekscytujące zajęcie. Świetne dla wszystkich, którzy mają zmysł techniczny, lubią wyzwania związane ze zleceniami na wysokości lub w trudno dostępnych miejscach. I wreszcie dla tych, którzy nie mają lęku wysokości oraz przestrzeni. Mówiąc o pracy operatora zwyżki, trudno nie wspomnieć jednak o zagrożeniach, z jakimi łączy się ten zawód. Nieostrożność przy pracy może bowiem (lecz nie musi) prowadzić do wielu nieszczęśliwych wypadków. By się ich ustrzec, najlepiej jest przeanalizować najczęściej popełniane błędy przy obsłudze podnośnika koszowego i sprawdzić jakie informacje podaje instrukcja obsługi zwyżki.
Jakimi uprawnieniami musi dysponować operator podnośników koszowych?
Uprawnienia na podnośniki koszowe to temat, który powinien zajmować nie tylko tych, którzy planują rozpocząć pracę jako operatorzy maszyn, ale również zleceniobiorców i podmioty zlecające wykonanie zlecenia. W końcu prace wysokościowe wiążą się z ryzykiem, warto więc zadbać o to, by sprzęt pochodził od renomowanego producenta i był w pełni sprawny oraz by operator, od którego zależy powodzenie operacji, spełniał odpowiednie kryteria i przede wszystkim – był właściwie przeszkolony.
Do jakich prac można wykorzystać ruchome podesty?
Ruchome podesty umożliwiają wykonywanie prac różnego rodzaju w trudno dostępnych miejscach stosunkowo niewielkim nakładem pracy i czasu. Choć w niektórych przypadkach – ze względu na specyfikę pracy w danym miejscu – wykonawcy zlecenia wybiorą podesty stacjonarne, najbardziej uniwersalnymi podestami są jednak podesty ruchome przejezdne. Do jakich prac można je wykorzystać i o czym należy pamiętać?
Co wolno przenosić w podnośniku koszowym – najważniejsze przepisy BHP
Podnośnik koszowy to rodzaj podestu ruchomego o budowie ramienno-teleskopowej. Jego obsługa zaliczana jest do prac niebezpiecznych i wymaga posiadania specjalnych uprawnień. Czy wolno przewozić w nim materiały budowlane? Jakie środki bezpieczeństwa należy zachować?