Podesty wolnobieżne – cechy, zastosowanie


Podesty ruchome wolnobieżne są popularnymi konstrukcjami wykorzystywanymi do prac wysokościowych. Mają zróżnicowaną budowę i parametry techniczne, dlatego znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach, nie tylko tych związanych z przemysłem. Jakie są ich charakterystyczne cechy i na które warto zwrócić uwagę przy doborze maszyn?

Co charakteryzuje podesty ruchome przejezdne wolnobieżne?

Podesty ruchome przejezdne wolnobieżne przewoźne to szereg produktów przeznaczonych do prac wysokościowych. Są stosowane przez profesjonalnych wykonawców i firmy budowlane. Ich charakterystyczną cechą jest możliwość wynoszenia pracowników na wysokość, co można kontrolować za pomocą panelu sterowania umieszczonego na platformie. Ponadto maszyny mogą się przemieszczać nawet z podniesioną i załadowaną platformą.

Choć mają różne konstrukcje, można łatwo określić, która maszyna zaliczana jest do tej grupy. Każdy podest wolnobieżny składa się z trzech modułów:

  • platforma – miejsce robocze, na którym znajdują się pracownicy i ich narzędzia oraz materiały budowlane. Może mieć formę platformy lub kosza;
  • wysięgnik – konstrukcja odpowiedzialna za wynoszenie platformy z obciążeniem na określoną wysokość;
  • podwozie – moduł wyposażony w silnik i przenoszący napęd na koła lub gąsienice, odpowiedzialny nie tylko za poruszanie, ale także zapewniający stabilizację.

podesty_ruchome

W zależności od typu konstrukcji wysięgnika można też podzielić podesty ruchome przejezdne wolnobieżne na teleskopowe, przegubowe i nożycowe.

Najważniejsze zalety i wady podestów wolnobieżnych

Podesty ruchome wolnobieżne należą do najpopularniejszych maszyn i pojazdów, jakie są wykorzystywane w przemyśle. To największa grupa pod względem liczby maszyn, ich różnorodności, a także miejsca ich zastosowania. Jakie cechy sprawiają, że cieszą się tak dużym zainteresowaniem?

Zacznijmy od tego, że odpowiednio dobrany podest ruchomy przejezdny wolnobieżny jest urządzeniem bardzo precyzyjnym. Możliwość sterowania w płaszczyźnie poziomej i pionowej pozwala na dostarczenie pracowników wraz ze sprzętem dokładnie w miejsce prowadzenia prac. W przypadku urządzeń z wysięgnikami łamanymi można dotrzeć nawet do bardzo niedostępnych miejsc. Kolejną zaletą jest możliwość przemieszczania platformy nawet w czasie wykonywania prac. Maszyny sterowane z platformy mogą poruszać się po podłożu pomiędzy kolejnymi punktami wykonywania prac.

Funkcjonalność podestów wolnobieżnych polega też na ich dobrych parametrach roboczych. Maszyny mogą wynosić operatorów nawet ponad 20 metrów w górę. Najmocniejsze podesty ruchome wolnobieżne wynoszą na kilka metrów obciążenie do kilkuset kilogramów. Dzięki temu na platformach znajdzie się nie tylko kilku pracowników, ale także narzędzia i materiały niezbędne w pracy.

Po stronie wad można wskazać przede wszystkim ograniczenie w poruszaniu się po drogach publicznych. Nawet podesty wyposażone w napęd kołowy nie nadają się do ruchu ulicznego. Muszą być przetransportowane na miejsce pracy na lawetach, a podesty ruchome przejezdne wolnobieżne przewoźne mają konstrukcję pozwalającą na przymocowanie ich do samochodów.

Za wadę można uznać też wysoki koszt zakupu maszyn. Nowe podesty ruchome są bardzo kosztowne, tak jak większość profesjonalnych maszyn i pojazdów. Jeśli jednak w firmie nie jest potrzebny podest na stałe, można go wypożyczyć. W firmie GUTLIFT oferujemy różnego rodzaju podesty na wynajem, co ogranicza koszty i umożliwia zwrócenie maszyny, kiedy okaże się już nieprzydatna.

podesty_ruchome_wolnobiezne

W jakich pracach znajdą zastosowanie podesty ruchome wolnobieżne?

Funkcjonalność podestów ruchomych wolnobieżnych ceniona jest w wielu branżach związanych z przemysłem. Przede wszystkim wykorzystywane są w budownictwie do prac konstrukcyjnych, wykończeniowych i remontów. Stosowane są zarówno przy budynkach mieszkalnych, jak i obiektach użytkowych czy przemysłowych.

W budownictwie podesty stosuje się głównie do prac prowadzonych na zewnątrz i związanych z elewacją. Sprawdzają się przy czyszczeniu i wykańczaniu ścian zewnętrznych. Są niezastąpione przy układaniu instalacji odprowadzania wody deszczowej, a także mocowaniu oświetlenia i instalacji odgromowych. Wewnątrz budynków wykorzystywane są głównie przy pracach związanych z montażem sieci elektrycznych, przeciwpożarowych i oświetlenia. Ich cechy są optymalnie wykorzystywane szczególnie w bardzo rozległych i wysokich halach.

Podesty ruchome wolnobieżne znajdują zastosowanie również w pracach serwisowych. To z nich można prowadzić czynności związane z obsługą słupów energetycznych i wieszaniem banerów. Z wysokości można też formować korony drzew i prowadzić prace na mostach, wiaduktach i innych obiektach inżynierskich. Podestów używają specjaliści odpowiedzialni za sprzątanie i mycie świetlików w centrach handlowych.

Na jakie cechy zwracać uwagę przy wyborze podestów ruchomych wolnobieżnych?

podesty_wolnobiezne_cechy


Podesty ruchome wolnobieżne mogą mieć rozmaite formy, kształty i rozmiary. Wybór odpowiedniej maszyny zawsze warto poprzedzić precyzyjnym określeniem jej przyszłego zastosowania. Zwracając uwagę na kilka cech, można wybrać podest najlepiej odpowiadający potrzebom. To znacznie ułatwi i przyspieszy wykonywanie prac. Przy wyborze warto zwrócić uwagę na następujące cechy:

  • rodzaj podwozia – podesty mają podwozia kołowe i gąsienicowe. Te pierwsze sprawdzają się głównie w halach i na utwardzonych podłożach. Gąsienice będą wydajniejsze na terenach grząskich i podmokłych;
  • typ platformy – do wynoszenia wykorzystywane są kosze i platformy. Większą nośność mają platformy, z kolei w koszach można dostać się wyżej i w trudniej dostępne przestrzenie. Warto wziąć pod uwagę także rozmiar platformy i maksymalną dopuszczalną liczbę pracowników;
  • maksymalna wysokość wynoszenia – podawana jest jako maksymalna wysokość platformy lub zasięg operatora pracującego na niej;
  • nośność – maksymalny ciężar, jaki może wynieść podnośnik. Z reguły związany jest z wysokością i jego wartość jest zależna od poziomu wyniesienia platformy.

Wśród innych parametrów ważne są te związane z poruszaniem i możliwościami sterowania. Kąt skrętu i prędkość maksymalną trzeba dopasować do charakteru obiektu. W przypadku problemów z doborem i dopasowaniem maszyny warto skontaktować się ze specjalistami z firmy GUTLIFT. Pomożemy w rozszyfrowaniu parametrów technicznych i wyborze odpowiedniej maszyny.


Zobacz podobne

Czy podesty ruchome zastąpią rusztowania ruchome?

Czy podesty ruchome zastąpią rusztowania ruchome?

Podesty ruchome i rusztowania wyposażone w koła to obecnie najpopularniejsze typy konstrukcji dedykowane do wykonywania prac na wysokości. Oba typy wyrobów mają swoje zalety i wady, a sprawdzają się przy konkretnych zadaniach. Nie da się nie zauważyć rosnącej popularności podestów ruchomych i wypierania rusztowań z niektórych branż. Jak maluje się przyszłość rusztowań ruchomych? Czy ich dni w przemyśle są już policzone?

Technologia hybrydowa w podnośnikach - poznaj zalety

Technologia hybrydowa w podnośnikach - poznaj zalety

Rosnące wymagania współczesnego przemysłu zmuszają do poszukiwania nowych rozwiązań. W dziedzinie napędów maszyn budowlanych jednym z ciekawszych jest nowoczesna technologia hybrydowa wykorzystywana do ich zasilania. Opracowany przez firmę NiftyLift system równoległego zasilania hybrydowego w podnośnikach daje ogromne możliwości przy ich użytkowaniu. W czym tkwi sekret napędów hybrydowych w podnośnikach i czy wart jest uwagi?

Podnośniki teleskopowe i przegubowe – podobieństwa i różnice

Podnośniki teleskopowe i przegubowe – podobieństwa i różnice

Zarówno podnośnik teleskopowy, jak i przegubowy świetnie sprawdzą się podczas wykonywania prac na wysokości. Konkretne parametry obu rodzajów maszyn mogą jednak sprawić, że dane zlecenie zostanie wykonane sprawniej, a sama obsługa pojazdu będzie łatwiejsza. By jednak skutecznie dobrać sprzęt do realizacji zlecenia, niezbędna jest podstawowa wiedza dotycząca różnic i podobieństw tych dwóch odmian wysięgników. Czym więc różnią się podnośniki teleskopowe od przegubowych?

Podesty przejezdne – cechy, zastosowanie

Podesty przejezdne – cechy, zastosowanie

Wszędzie tam, gdzie pracownicy muszą dostać się w trudno dostępne miejsce na wysokości, sprawdzi się podest przejezdny – niewielki i stosunkowo tani rodzaj podnośnika. Choć wielu niezaznajomionych może uznać go za starszego brata wózka widłowego, gdyż z pozoru może przypominać widlaka, przeznaczeniem tej maszyny nie jest przewożenie i unoszenie ładunków, ale szybkie transportowanie ludzi na stanowiska robocze wysoko ponad ziemią. Jakie są najważniejsze cechy podestów przejezdnych oraz w jakich okolicznościach używa się ich najczęściej?

Do jakich prac można wykorzystać ruchome podesty?

Do jakich prac można wykorzystać ruchome podesty?

Ruchome podesty umożliwiają wykonywanie prac różnego rodzaju w trudno dostępnych miejscach stosunkowo niewielkim nakładem pracy i czasu. Choć w niektórych przypadkach – ze względu na specyfikę pracy w danym miejscu – wykonawcy zlecenia wybiorą podesty stacjonarne, najbardziej uniwersalnymi podestami są jednak podesty ruchome przejezdne. Do jakich prac można je wykorzystać i o czym należy pamiętać?

Kupić czy wypożyczyć podnośnik – poznaj wady i zalety obu rozwiązań

Kupić czy wypożyczyć podnośnik – poznaj wady i zalety obu rozwiązań

Wykonywanie prac na wysokości czy zadań magazynowych jest znacznie łatwiejsze dzięki wykorzystaniu podnośników. To wiemy. Pytanie, czy warto inwestować w ich zakup, czy może jednak korzystniej będzie wynająć podnośnik. Przyjrzyjmy się obu możliwościom i spróbujmy realnie ocenić, które rozwiązanie będzie bardziej dopasowane do naszych potrzeb.


powrót do listy