Uprawnienia wysokościowe – wszystko, co warto o nich wiedzieć


Praca na wysokości zalicza się do tych szczególnie niebezpiecznych. Poza spełnieniem niezbędnych wymogów formalnych, a także zdrowotnych, konieczne jest, by osoby rozpoczynające karierę w tym zawodzie posiadły nie tylko odpowiednią wiedzę, umiejętności i gruntowne przeszkolenie, ale także świadomość potencjalnego zagrożenia. Najlepszym na sposobem na zapoznanie się ze wszystkimi aspektami pracy wysokościowca jest zdobycie odpowiednich uprawnień wysokościowych. Przed wami wszystko, co warto o nich wiedzieć!

Kiedy wysokość zobowiązuje?

Czy wejście na drabinę, która liczy 4 m zalicza się do prac wysokościowych? A może praca na rusztowaniu o wysokości 1,5 m to już praca na wysokości? Gdzie kończy się bezpieczna „praca nad ziemią”, a zaczyna niebezpieczna praca na wysokości? Zdroworozsądkowa odpowiedź powinna uwzględniać potencjalne zagrożenie. Czy więc upadek z wysokości 4, a nawet 1,5 m może mieć tragiczne skutki? Oczywiście, że tak – praca na każdej wysokości może być niebezpieczna. Co na to przepisy?

uprawnienia_wysokosciowe

Według 6. rozdziału rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, praca na wysokości to ta, która jest wykonywana na wysokości co najmniej 1 m nad poziomem podłogi lub ziemi. Wyjątek stanowi sytuacja, w której przestrzeń robocza (niezależnie od wysokości) jest osłonięta ze wszystkich stron do minimalnej wysokości 1,5 m pełnymi ścianami lub ścianami z oknami oszklonymi albo wyposażona w inne stałe konstrukcje chroniące pracownika przed upadkiem z wysokości.

Kto może pracować na wysokości?

Dokładne warunki, jakie powinien spełniać pracownik ustala z reguły pracodawca, zależą one także od charakteru wykonywanej pracy (alpinista przemysłowy, operator podnośnika itd.). By pracować na wysokości w Polsce, konieczne jest jednak spełnienie kilku podstawowych i uniwersalnych wymogów:

  • ukończony 18. rok życia
  • ważne zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do pracy na wysokości
  • ważne szkolenie BHP oraz instruktaż stanowiskowy
  • zapoznanie się z oceną ryzyka zawodowego
  • wyposażenie w środki ochrony indywidualnej (SOI) oraz wiedza, jak z nich korzystać.
  • Jeśli chodzi o konkretne uprawnienia wysokościowe i przepisy, będą one inne w przypadku alpinisty przemysłowego, inne w przypadku operatora podestu przejezdnego i jeszcze inne w przypadku operatora suwnicy, dźwignicy czy żurawia.

Badania wysokościowe – przepisy

Do niedawna przeprowadzenie badań wysokościowych było konieczne w sytuacji, w której praca miałaby odbywać się na wysokości powyżej 3 m nad ziemią. Zgodnie z aktualnymi przepisami badania wysokościowe musi przejść każdy, kto zamierza pracować na wysokości przekraczającej 1 m nad ziemią. Na czym one polegają? Lekarz medycyny pracy sprawdza ogólny stan zdrowia pacjenta, kładąc nacisk na narząd równowagi i słuchu, ostrość widzenia, zdolność rozpoznawania barw i oceny odległości, a także na widzenie przestrzenne, kieruje go również na badania specjalistyczne: okulistyczne, neurologiczne i laryngologiczne (ocena błędnika). Badania wysokościowe według przepisów powinny być wykonywane regularnie w zależności od wieku pracowników:

  • do 25 lat – co 3 lata
  • 25–50 lat – co 2–3 lata
  • powyżej 50 lat – co 1–2 lata.

Uprawnienia wysokościowe operatora UDT

Praca na wysokości może odbywać się przy użyciu rozmaitych maszyn, jak chociażby podnośniki, suwnice, dźwignice czy żurawie. Tutaj oprócz spełnienia wyżej wymienionych wymogów ogólnych, konieczne będzie zdobycie uprawnień w dowolnym ośrodku zatwierdzonym przez Urząd Dozoru Technicznego (UDT). Szkolenie składa się z części teoretycznej oraz praktycznej, które zakończone są kompleksowym egzaminem. Po jego pomyślnym przejściu otrzymasz uprawnienia w postaci karty stanowiącej potwierdzenie uzyskanej licencji. Uprawnienia wysokościowe w tym przypadku pozwolą ci przede wszystkim nauczyć się obsługi wybranej maszyny, a także poznać charakter pracy operatora.

Alpinistyka przemysłowa

Praca na wysokości to także alpinistyka przemysłowa. Uprawnienia wysokościowe w tym zakresie najlepiej zdobyć, decydując się na ukończenie kursu w wybranej jednostce szkoleniowej. Kursy z dostępu linowego czy przemysłowego mają przygotować cię do pracy w trudno dostępnych miejscach, najczęściej na dużej wysokości. Zdobywając uprawnienia wysokościowe na alpinistę przemysłowego, poznasz podstawowe techniki linowe: dowiesz się, jak montować bezpieczne stanowiska zjazdowe, opanujesz obsługę przyrządów zjazdowych i asekuracyjnych, nauczysz się rozwiązywania sytuacji awaryjnych itd. Jednym z przykładów uprawnień wysokościowych respektowanych również za granicami naszego kraju jest certyfikat IRATA.

Uprawnienia wysokościowe to podstawa

Praca na wysokości – choć nie należy do najłatwiejszych – może okazać się bardzo satysfakcjonująca. Zdobycie niezbędnych uprawnień do pracy na wysokości na konkretnym stanowisku to jedyny sposób na poznanie zagrożeń związanych z tą pracą, naukę obsługi wybranej maszyny oraz specjalistycznych narzędzi czy wreszcie zapoznanie się z zasadami postępowania w sytuacjach zagrożenia zdrowia lub życia. Jeśli rozważasz pracę na wysokości, znajdź odpowiedni ośrodek szkoleniowy i koniecznie zainwestuj w zdobycie uprawnień wysokościowych. Pamiętaj jednak, że w wielu przypadkach możesz skorzystać z usług profesjonalnej firmy, od której wynajmiesz podnośnik razem z operatorem. W ofercie Gutlift znajdziesz różne rodzaje podnośników wiodących producentów. Skontaktuj się z nami – wspólnie ustalimy, czego potrzebujesz.


Zobacz podobne

Uprawnienia UDT – co to i czy warto je zrobić?

Uprawnienia UDT – co to i czy warto je zrobić?

Praca przy użyciu maszyn takich jak wózki widłowe, podnośniki, dźwigi, suwnice i podobnych urządzeń wymaga od operatora przede wszystkim odpowiedniej wiedzy technicznej potwierdzonej dokumentami. Tę najlepiej zdobyć, uzyskując uprawnienia UDT, czyli najważniejszy dokument w zakresie obsługi lub konserwacji urządzeń transportu bliskiego. Czym są te kwalifikacje? Jak zrobić uprawnienia UDT? Czy warto postarać się o ten dokument? Wreszcie: co wchodzi w zakres uprawnień? Na te i kilka innych pytań odpowiadamy w niniejszym poradniku.

Mycie elewacji przy użyciu zwyżki

Mycie elewacji przy użyciu zwyżki

Do czyszczenia i mycia elewacji powszechnie wykorzystuje się zwyżki. Zapewniają one ogromny komfort i swobodę pracy, a także gwarantują szybkie wykonanie zadania. Na czym polega mycie elewacji budynku ze zwyżki? Z jakimi problemami można się spotkać i czym kierować się przy doborze sprzętu? Wszystkie wątpliwości wyjaśniamy w poradniku.

Co wolno przenosić w podnośniku koszowym – najważniejsze przepisy BHP

Co wolno przenosić w podnośniku koszowym – najważniejsze przepisy BHP

Podnośnik koszowy to rodzaj podestu ruchomego o budowie ramienno-teleskopowej. Jego obsługa zaliczana jest do prac niebezpiecznych i wymaga posiadania specjalnych uprawnień. Czy wolno przewozić w nim materiały budowlane? Jakie środki bezpieczeństwa należy zachować?


powrót do listy