Praca na stanowisku operatora podnośnika to w istocie ekscytujące zajęcie. Świetne dla wszystkich, którzy mają zmysł techniczny, lubią wyzwania związane ze zleceniami na wysokości lub w trudno dostępnych miejscach. I wreszcie dla tych, którzy nie mają lęku wysokości oraz przestrzeni. Mówiąc o pracy operatora zwyżki, trudno nie wspomnieć jednak o zagrożeniach, z jakimi łączy się ten zawód. Nieostrożność przy pracy może bowiem (lecz nie musi) prowadzić do wielu nieszczęśliwych wypadków. By się ich ustrzec, najlepiej jest przeanalizować najczęściej popełniane błędy przy obsłudze podnośnika koszowego i sprawdzić jakie informacje podaje instrukcja obsługi zwyżki.
Szelki bezpieczeństwa, absorber energii, karabinki, taśmy, kask i odzież robocza to niezbędny sprzęt każdego operatora podestu ruchomego. Jeśli chodzi o BHP, praca na wysokości to bez wątpienia poważna sprawa. To właśnie od funkcjonalności podstawowych środków ochrony indywidualnej zależy zdrowie i życie każdego pracownika. Czym są SOI i dlaczego odgrywają tak ważną rolę przy pracy na wysokości?
Uprawnienia na podnośniki koszowe to temat, który powinien zajmować nie tylko tych, którzy planują rozpocząć pracę jako operatorzy maszyn, ale również zleceniobiorców i podmioty zlecające wykonanie zlecenia. W końcu prace wysokościowe wiążą się z ryzykiem, warto więc zadbać o to, by sprzęt pochodził od renomowanego producenta i był w pełni sprawny oraz by operator, od którego zależy powodzenie operacji, spełniał odpowiednie kryteria i przede wszystkim – był właściwie przeszkolony.
Jednym z wielu sposobów na wykonanie konkretnej pracy na wysokości jest skorzystanie z podestu ruchomego. Jak wiadomo zwyżka zwyżce nierówna, a powodzenie w wykonaniu zlecenia zależy nie tylko od doświadczenia i umiejętności pracowników, ale także od odpowiedniego dobrania niezbędnego sprzętu już na etapie wyceny projektu. Takie elementy jak maksymalny udźwig czy wysokość robocza to tylko niektóre aspekty, na które należy zwrócić uwagę przy doborze podestu. W wielu sytuacjach podnośnik spalinowy po prostu się nie sprawdzi – rzućmy więc okiem na podnośnik elektryczny!
Ruchome podesty umożliwiają wykonywanie prac różnego rodzaju w trudno dostępnych miejscach stosunkowo niewielkim nakładem pracy i czasu. Choć w niektórych przypadkach – ze względu na specyfikę pracy w danym miejscu – wykonawcy zlecenia wybiorą podesty stacjonarne, najbardziej uniwersalnymi podestami są jednak podesty ruchome przejezdne. Do jakich prac można je wykorzystać i o czym należy pamiętać?
Podnośnik koszowy to rodzaj podestu ruchomego o budowie ramienno-teleskopowej. Jego obsługa zaliczana jest do prac niebezpiecznych i wymaga posiadania specjalnych uprawnień. Czy wolno przewozić w nim materiały budowlane? Jakie środki bezpieczeństwa należy zachować?
Aby maszyna budowlana mogła dobrze spełniać swoje zadania, musi być przede wszystkim sprawna. Do określenia jej okresu przydatności, a co za tym idzie bezpieczeństwa, służy resurs. Na czym polega? Jakie informacje są potrzebne, aby go obliczyć? Poniżej znajdziecie przydatne informacje na ten temat.
Bezpieczne urządzenie to przede wszystkim sprawne urządzenie. Właśnie dlatego tak ważne w przypadku użytkowania podnośników koszowych jest ich regularny serwis, konserwacja oraz przeprowadzanie w razie konieczności drobnych i większych napraw. Jak często zlecać serwis podnośników koszowych? Komu można powierzyć konserwację dźwigów?
Na placu budowy czy też innych miejscach, w których odbywa się praca na wysokości, występują różnego typu zagrożenia, które trzeba w miarę możliwości szybko zidentyfikować, zanim jeszcze ktokolwiek znajdzie się na ruchomym podeście. O jakich ważnych zasadach bezpieczeństwa trzeba pamiętać? Zachęcamy do czytania dalej!
Wykonywanie prac na wysokości czy zadań magazynowych jest znacznie łatwiejsze dzięki wykorzystaniu podnośników. To wiemy. Pytanie, czy warto inwestować w ich zakup, czy może jednak korzystniej będzie wynająć podnośnik. Przyjrzyjmy się obu możliwościom i spróbujmy realnie ocenić, które rozwiązanie będzie bardziej dopasowane do naszych potrzeb.